Connecticut

poleć serwis drukuj
Zofia Germanowicz...

21 lipca w wieku 100 lat zmarła weteranka II wojny światowej Zofia Germanowicz

07-29-2018

Zofia Germanowicz przyszła na świat w Zarszynie (Polska) 31 stycznia 1918 r. jako najmłodsza z pięciorga dzieci Wawrzyńca i Rozalii Malek. Przeżyła zsyłkę na wschód, potem jako żołnierz II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie walczyła o wolną Polskę. Za swe zasługi uhonorowana Krzyżem Zasługi z Mieczami. Po wojnie nie mogła jednak wrócić do ojczyzny... Dlatego najpierw – wraz z mężem Victorem, którego poślubiła w 1944 r. – wyemigrowała do Anglii, potem do Argentyny i Brazylii, by w końcu w 1960 r. zamieszkać w Stanach Zjednoczonych.

Przez 58 lat była wierną parafianką polskiej parafii Holy Name of Jesus w Stamford, CT. W środowisku polonijnym była osobą znaną, powszechnie szanowaną i bardzo cenioną. W 2014 roku pełniła funkcję Honorowego Marszałka Parady Pułaskiego. 28 stycznia br. lokalna polonijna społeczność zebrała się w sali parafialnej przy kościele Holy Name of Jesus, by świętować 100. urodziny pani Zofii. Sześć miesięcy później Polonia zebrała się ponownie – tym razem jednak po to, by towarzyszyć pani Zofii w ostatniej drodze…

Zofia Germanowicz zmarła 21 lipca. W piątek, 27 lipca, w kościele Holy Name of Jesus w Stamford odprawiona została msza św. pogrzebowa, a o jej niezwykle uroczystą oprawę zadbały delegacje lokalnych polonijnych stowarzyszeń. Pani Zofia pozostawiła pogrążonych w żałobie syna i córkę, wnuki oraz dwoje prawnucząt, a także swą „polonijną rodzinę”, której z oddaniem przez ponad pół wieku służyła.

wem

wróć

Fotorelacje

Pielgrzymki do Amerykańskiej Częstochowy

Tradycyjnie już od ponad 30 lat druga niedziela sierpnia jest dniem przybycia pieszych pielgrzymek do Amerykańskiej Częstochowy. Pątnicy mieszkający na co dzień w różnych stanach USA wędrują do Duchowej Stolicy Polonii z okazji uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, jednocząc się szczególnie w tym czasie z naszymi rodakami pielgrzymującymi na Jasną Górę w Polsce. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com