Connecticut

poleć serwis drukuj
Zofia Germanowicz...

21 lipca w wieku 100 lat zmarła weteranka II wojny światowej Zofia Germanowicz

07-29-2018

Zofia Germanowicz przyszła na świat w Zarszynie (Polska) 31 stycznia 1918 r. jako najmłodsza z pięciorga dzieci Wawrzyńca i Rozalii Malek. Przeżyła zsyłkę na wschód, potem jako żołnierz II Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie walczyła o wolną Polskę. Za swe zasługi uhonorowana Krzyżem Zasługi z Mieczami. Po wojnie nie mogła jednak wrócić do ojczyzny... Dlatego najpierw – wraz z mężem Victorem, którego poślubiła w 1944 r. – wyemigrowała do Anglii, potem do Argentyny i Brazylii, by w końcu w 1960 r. zamieszkać w Stanach Zjednoczonych.

Przez 58 lat była wierną parafianką polskiej parafii Holy Name of Jesus w Stamford, CT. W środowisku polonijnym była osobą znaną, powszechnie szanowaną i bardzo cenioną. W 2014 roku pełniła funkcję Honorowego Marszałka Parady Pułaskiego. 28 stycznia br. lokalna polonijna społeczność zebrała się w sali parafialnej przy kościele Holy Name of Jesus, by świętować 100. urodziny pani Zofii. Sześć miesięcy później Polonia zebrała się ponownie – tym razem jednak po to, by towarzyszyć pani Zofii w ostatniej drodze…

Zofia Germanowicz zmarła 21 lipca. W piątek, 27 lipca, w kościele Holy Name of Jesus w Stamford odprawiona została msza św. pogrzebowa, a o jej niezwykle uroczystą oprawę zadbały delegacje lokalnych polonijnych stowarzyszeń. Pani Zofia pozostawiła pogrążonych w żałobie syna i córkę, wnuki oraz dwoje prawnucząt, a także swą „polonijną rodzinę”, której z oddaniem przez ponad pół wieku służyła.

wem

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com