Connecticut

poleć serwis drukuj
7 października 2018...

Debiut Małej Polski na Paradzie Pułaskiego

10-11-2018

W pierwszą niedzielę października nowojorską 5. Aleją przemaszerowała 81. Parada Pułaskiego, która niewątpliwie jest największym polonijnym wydarzeniem na wschodnim wybrzeżu USA. W paradzie co roku maszeruje kilka tysięcy osób, reprezentujących kilkaset polonijnych organizacji. Od prawie 50 lat w gronie maszerujących są też przedstawiciele stanu Connecticut. Za obecność kontyngentu naszego stanu na 5. Alei odpowiada Komitet Parady Pułaskiego w Stamford. Lecz pomimo że coroczny udział w paradzie jest ogromnym wydarzeniem dla lokalnej Polonii, kontyngent ten co roku skupiał głównie rodaków oraz organizacje z południowej części stanu. Tak było do tego roku…

Historyczny pierwszy raz

Parada Pułaskiego jest wydarzeniem, w którym reprezentowana powinna być Polonia z całego stanu. W kontyngencie z Connecticut brakowało Polonii z New Britain, z centralnej części stanu. Zauważyło to wiele osób… – mówi Darek Barcikowski, konsul honorowy RP w Connecticut, który w tym roku zorganizował wyjazd Polonii z New Britain i okolic na Paradę Pułaskiego.

W niedzielę 7 października, po raz pierwszy w historii, Polonia z New Britain i okolic maszerowała w paradzie jako samodzielna grupa. Reprezentowali ją: Polonia Business Association oraz przedsiębiorcy z „Małej Polski” – sklep Polmart, restauracja Staropolska oraz agencja One Travel, a także Szkoła Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II, Szkoła Języka Polskiego dla dorosłych, Teatr Wyobraźni Novum z Hartford, Chór Moniuszko z Hartford, Chór Młodych Serc działający przy parafii św. Krzyża w New Britain, Little Poland Fencing Academy, gazeta „Mała Polska” oraz nowo ukoronowana Miss Polonia Connecticut 2019 Nicole Karlikowski.

Nie miałem pojęcia, jakie będzie zainteresowanie wyjazdem oraz czy uda nam się wypełnić cały autobus – mówi konsul honorowy Darek Barcikowski. – Zainteresowanie przerosło moje oczekiwania. Z New Britain do Nowego Jorku pojechały dwa pełne autobusy, a pewnie mógłby pojechać i trzeci – twierdzi. Polonię z New Britain ugoszczono w parafii Najświętszego Imienia Jezus w Stamford, gdzie odbyło się uroczyste śniadanie przed paradą oraz obiad tuż po jej zakończeniu. – Marsz 5. Aleją z napisem „Mała Polska” przeszedł do historii, ale dla mnie jeszcze większe znaczenie ma fakt, iż było to chyba pierwsze takie wydarzenie, które naprawdę zintegrowało całą Polonię z naszego stanu. Dzielą nas odległości, ale są takie wydarzenia, kiedy powinniśmy być razem. Parada Pułaskiego jest właśnie jednym z takich wydarzeń – mówi Barcikowski, dodając, że ogromne podziękowania należą się Komitetowi Parady Pułaskiego w Stamford oraz lokalnej Polonii za ich gościnność.

W jedności siła!

Polonia z Connecticut bierze udział w Paradzie Pułaskiego już od prawie 50 lat, tworząc jeden z trzech maszerujących 5. Aleją kontyngentów. Za koordynację na poziomie lokalnym spraw związanych z paradą oraz kwestie organizacyjne związane z udziałem w niej Polonii z naszego stanu odpowiada Komitet Parady Pułaskiego w Stamford, który i w tym roku stanął na wysokości zadania, mobilizując do wyjazdu kilkaset osób. Co roku wybierany jest marszałek oraz Miss Polonia i Junior Miss Polonia, którzy potem kroczą na czele kontyngentu, prowadząc Polonię z całego stanu. W tym roku zaszczytną funkcję marszałka CT powierzono Jurkowi Samelko. Tegoroczną Miss Polonia Stamford została Kora Makarski, a jako Junior Miss Polonia Stamford ukoronowano Angelicę Rus.

Tegoroczną paradę można zaliczyć do bardzo udanych. Kontyngent z Connecticut liczył łącznie prawie 600 osób, stanowiliśmy silną i rzucającą się w oczy grupę. Sporym wyzwaniem była koordynacja tak licznej grupy osób, ale myślę, że sprostaliśmy zadaniu. Bardzo nas cieszy, że w tym roku dołączyła do nas Polonia z New Britain. To pokazało, że parada jest wydarzeniem, które naprawdę może jednoczyć Polonię – mówi Halina Szeligowski, przewodnicząca Komitetu Parady Pułaskiego w Stamford, wyrażając nadzieję, że udział Polonii z centralnej części stanu stanie się coroczną tradycją. – Przemarsz 5. Aleją to wspaniałe wydarzenie: radosne, kolorowe, to okazja do pokazania dumy z naszego dziedzictwa. Naprawdę cieszę się, że mogliśmy być w tym dniu razem – podkreśla. – Myślę też, że dzięki tak silnej reprezentacji Connecticut w tym roku Komitet Główny Parady Pułaskiego bardziej doceni nasz stan. Pokazaliśmy, że potrafimy się zintegrować i działać razem – dodaje.

Connecticut na czele?

Tegoroczna parada była pierwszą, w której Polonia z New Britain i okolic maszerowała jako samodzielna grupa, jednak warto podkreślić, że od lat w wydarzeniu tym biorą udział weterani i korpusianki z Connecticut, którzy 5. Aleją maszerują razem z pozostałymi członkami Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce i Korpusu Pomocniczego Pań. Również Chór Polonia Paderewski z New Britain jest „stałym bywalcem” parady – chórzyści defilują w ramach Związku Śpiewaków Polskich w Ameryce.

Jakie są prognozy na powtórzenie wyjazdu na paradę za rok? – Myślę, że bardzo dobre – mówi Barcikowski. – Odzew był fenomenalny… zarówno w formie komentarzy uczestników podczas drogi powrotnej, jak i w mediach społecznościowych. Kilka osób wyraziło również zainteresowanie większym sformalizowaniem udziału w paradzie Polonii z New Britain i okolic jako oddzielnej grupy. Oznaczałoby to, że New Britain wybierałoby również swojego marszałka oraz swoją Miss na Paradę Pułaskiego – dodaje.

Lecz jeszcze większa reprezentacja lokalnej Polonii nie jest jednym powodem, dla którego przyszłoroczna parada może naprawdę należeć do Connecticut. Jest duże prawdopodobieństwo, że po raz pierwszy w historii w przyszłym roku Wielkim Marszalkiem parady będzie osoba z tego stanu. Jeżeli tak się stanie, a zadecydują o tym wybory, które odbędą się już w listopadzie, Polonia z Connecticut otworzy i poprowadzi całą przyszłoroczną paradę. Halina Szeligowski, zapytana o to, jak ocenia szanse na to, że przyszłoroczną paradę poprowadzi Wielki Marszałek właśnie z Connecticut, jest dobrej myśli. – Wykonany został pierwszy krok w tym kierunku, czyli formalna zmiana regulaminu. Poprzez nasze stałe zaangażowanie co roku, od prawie pięciu dekad, oraz przez tak liczną reprezentację stanu podczas parady w tym roku daliśmy wyraz temu, jak ważne jest dla nas to wydarzenie. Pora, by Komitet Główny pokazał, na ile ważny dla nich jest nasz udział. Wybory odbędą się w listopadzie w Stamford i mam nadzieję, że wreszcie, po prawie 50 latach naszego uczestnictwa w paradzie, na jej czele stanie „nasz” Wielki Marszałek. To by dla nas naprawdę wiele znaczyło – twierdzi.

Polonia z Connecticut powinna mieć bardziej znaczące miejsce na mapie Polonii w Ameryce. Do tego waśnie zmierzamy – podsumowuje te działania konsul Barcikowski.

DB/JLS


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,988.html

wróć
~cr
2018-10-13 12:05:48
Zgłoś do moderacji
Konkursy pieknosci wciaz sa czescia tego swiata, i zawsze ludziom nazwa Miss Swiata, Miss Polonia bedzie sie kojarzyla z uroda, wdziekiem. Tak to odbieraja ludzie na calej kuli ziemskiej. Zmiencie nazwe to wszystko.
~Pawel W
2018-10-13 02:56:16
Zgłoś do moderacji
Red.JLS napisal "Wielki Marszałek wybierany jest przez członków Komitetu Parady ze stanów Nowy Jork, New Jersey, Connecticut i Pensylwania." a w artykule pisze " Wybory odbędą się w listopadzie w Stamford i mam nadzieję, że wreszcie, po prawie 50 latach naszego uczestnictwa w paradzie, na jej czele stanie „nasz” Wielki Marszałek. To by dla nas naprawdę wiele znaczyło – twierdzi." Tu pisze wybory w Stamford
~wb
2018-10-13 01:00:05
Zgłoś do moderacji
To mamy dwie organizacje 1-Miss Polonia jedna z organizacji prywatnej a druga z kosciola od pierogow i kapusty.
~Magdalena Kalkowska
2018-10-13 00:30:17
Zgłoś do moderacji
W niedzielę 7pażdziernika 2018 roku byłam na 5 Aleji w NY. zwróciłam uwagę na organizacje i miasta z okolicznych stanów. Niestety, co można zauważyc nawet na zdjeciach, poteżny stan Connecticut wypadł bardzo cienko. To była garstka ludzi i widać było tylko Polonię ze Stamford. Dlaczego miasto Stamford potrafi zorganizować i cieszyć się z udziału w paradzie G.K Pulaskiego a inne miasta?, gdzie się podziała Polonia z miast : New Britain, Hartford, New Haven, West Haven i okolic... gdzie jest "Mała Polska " ???Moim zdaniem stan CT nie jest gotowy na poprowadzenie przyszłorocznej parady w NY. Z tym trzeba poczekac. Nusimy dać szansę innym organizacjom i "Małej Polsce ". Nie może dominować tylko jeden jedyny komitet bo to podzieli Polonię, trzeba dać szansę innym a na to potrzeba czasu i cierpliwosci.Teraz trzeba faworyzować miasta i komitety, które zaczynają działać, podkreślić ich udział w paradzie i zachęcić do dalszej a nie jednorazowej działalności. Przyjąć ich z otwartymi rękoma.Bardzo możliwe ,że nowe organizacje nie mając doświadczenia będą chciały dołączyć do komitetu w Stamfort ,który działa juz od wielu, wielu lat i ma ogromne doświadczenie.To połączy i zjednoczy Polonie w stanie Connecticut. A nie na "łeb na szyje "robić coś gdzie tylko jedno miasto ze stanu CT. będzie dominowalo.
~red. JLS
2018-10-12 10:12:52
Zgłoś do moderacji
Nicole Karlikowski jest Miss Polonia Connecticut 2019. Kora Makarski była tegoroczną Miss Polonia Parady Pułaskiego z CT. To zupełnie dwa różne tytuły, w żadne sposób ze sobą niezwiązane. Wielki Marszałek wybierany jest przez członków Komitetu Parady ze stanów Nowy Jork, New Jersey, Connecticut i Pensylwania.
~MB
2018-10-11 14:13:52
Zgłoś do moderacji
"jest marszałek oraz Miss Polonia i Junior Miss Polonia" Miss Polonia stanu CT. jest Nikole Karlikowska "Jest duże prawdopodobieństwo, że po raz pierwszy w historii w przyszłym roku Wielkim Marszalkiem parady będzie osoba z tego stanu. " kto o tym bedzie decydowal ?? Caly stan czy tylko miasto Stamford Jezeli Stamford to gratulacje juz mamy nowego Marszalaka przyszlorocznej parady G.Kazimierza Pulaskiego

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com