Connecticut

poleć serwis drukuj
Fot. Materiały...

Sympozjum z okazji 100-lecia niepodległości Polski na CCSU

10-11-2018

100-lecie Polskiej Niepodległości” – tak brzmi tytuł sympozjum, jakie w dniach 20-21 października 2018 roku odbędzie się na Central Connecticut State University. W ramach wydarzenia odbędą się m.in. wykłady cenionych historyków, koncert chóru oraz uroczysta gala. Głównym organizatorem sympozjum jest fundowana Katedra Historii Polski i Polonii im. Stanisława Blejwasa na CCSU, a pomagają w tym Konsulat Honorowy RP w Hartford oraz Polski Klub Studencki.

Pierwszego dnia sympozjum – w sobotę 20 października – odbędą się 3 wykłady, na które zostali zaproszeni eksperci. O godzinie 10 dr Robert Szymczak – historyk z Penn State University – będzie mówił o wkładzie Polonii i Błękitnej Armii Hallera w odzyskanie przez Polskę niepodległości.

To jest bardzo ciekawy temat – zapewnia Renata Vickrey, archiwistka CCSU. – Doktor Szymczak pokaże niepodległościowy zryw Polonii i jej pomoc dla ojczyzny. A robiła to nie tylko wysyłając żołnierzy do Błękitnej Armii, która formowała się we Francji, ale była obecna też w armii amerykańskiej, gdy Ameryka w końcu dołączyła do wojny w 1917 roku. Poza tym Polacy w USA wysyłali bardzo dużo pieniędzy na pomoc dla ludności polskiej. Organizacje Hallerczyków są tu zresztą obecne w wielu miejscowościach, bo po wojnie wrócili do swoich domów do USA, przy czym nie będąc w armii amerykańskiej, nie otrzymali żadnego ubezpieczenia zdrowotnego ani zadośćuczynienia. Wielu z nich wróciło rannych, dlatego zorganizowano dla nich pomoc. Sami też organizowali się w grupy samopomocowe. W 1920 roku w New Britain zostało założone Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej im Generała Józefa Hallera Nr 111 i działa do dzisiejszego dnia – przypomina Vickrey.

Kolejny wykład – o godz. 11 – wygłosi prof. Joshua Zimmermann z Yeshiva University w Nowym Jorku. Będzie dotyczył Józefa Piłsudskiego, jego wkładu w niepodległość i geniuszu militarnego. Następnie, po krótkiej przerwie na lunch, o godz. 13:30 prelekcję wygłosi dr Anna Jaroszyńska-Kirchmann, historyk z Eastern Connecticut State University. – Będzie dotyczył tego, jak świętowano rocznice narodowe wśród amerykańskiej Polonii, zwłaszcza przed I wojną światową. To pokaże jej rozmiar oraz to, jak bardzo była ona przywiązana do swojego kraju i do tradycji narodowych – mówi Renata Vickrey.

Po trzecim wykładzie nastąpi krótka przerwa i spotkanie ze studentem Seanem Kunicem, który skorzystał z tzw. Lachowicz Fellow. – Rodzina państwa Lachowiczów przekazała fundusz na promocję studentów, którzy zajmują się historią, kulturą i językiem Polski. I ten właśnie student, który był w klasie profesora Biskupskiego, napisał pracę o Polonii w Wisconsin i o tym też będzie miał krótką prezentację – informuje archiwistka.

Pierwszego dnia sympozjum wystąpią także laureaci konkursu zorganizowanego wśród uczniów szkół średnich i Polskiej Szkoły Sobotniej, którzy przygotowali prace pisemne, krótkie filmy lub prezentacje. Opowiedzą o tym, czego się nauczyli o odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz udziału w tym wydarzeniu Polonii.

W sobotę o godz. 15:30 zaplanowano też występ Chóru Paderewski Polonia. – Mamy taki pomysł, żeby piosenki patriotyczne śpiewał nie tylko chór, ale wszyscy uczestnicy sympozjum. Dlatego przygotowujemy specjalny śpiewnik i myślę, że będzie to bardzo ciekawe i piękne zakończenie tego pierwszego dnia sympozjum – mówi Vickrey.

Podczas sympozjum wystawiona zostanie wystawa z ambasady RP w Waszyngtonie. Zawiera zdjęcia odbudowy po I wojnie światowej Warszawy i jej architektury międzywojennej, która stała się elementem tożsamości polskiej.

Drugiego dnia, czyli w niedzielę 21 października, sympozjum rozpocznie się o godz. 13. Pierwszy wykład wygłosi dr Michael Guzik z Lemoyne College. Będzie dotyczył roli Kościoła katolickiego w odzyskaniu niepodległości. Z kolei o godz. 14:30 wystąpi prof. Mieczysław B. Biskupski, który opowie kto i w jaki sposób przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości i wykreował Polskę międzywojenną. Prof. Biskupski jest specjalistą od historii Polski właśnie tego okresu.

Zapraszamy Polonię, studentów i wykładowców z CCSU, ale także spoza uczelni i Amerykanów, którzy interesują się historią Polski i przychodzą na wykłady dotyczące historii i kultury polskiej i na koncerty i pokazy filmowe. Wstęp na sympozjum jest bezpłatny – podkreśla Renata Vickrey.

Bilety obowiązują tylko na galę, która odbędzie się drugiego dnia sympozjum o godz. 16. Są w cenie 85 dolarów oraz 25 dla studentów. Można je zamawiać przez e-mail (jacquesm@ccsu.edu) lub telefonicznie (tel. 860 832-3010).

To punkt kulminacyjny całego wydarzenia. Będzie obiad i specjalne wystąpienie wspaniałego historyka doktora Neala Pease’a o znaczeniu daty 11 listopada. Nastąpi również rozdanie wyróżnień Bene Merito, przyznawanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, oraz Polskiego Medalu Zasługi dla osób, które od wielu lat promują Polskę i Polonię. To medal przyznawany przez Program Studiów Polskich CCSU – tłumaczy archiwistka CCSU.

Dlaczego warto wziąć udział w sympozjum „100-lecie Polskiej Niepodległości”? – To doskonała okazja do tego, aby przypomnieć, jak to się stało, że Polski, w wyniku rozbiorów, nie było na mapie przez 123 lata, co się musiało stać, żeby odzyskała niepodległość, jaka była w tym rola prezydenta Wilsona i rządu USA, jak Polonia pomagała, jak maestro Ignacy Paderewski wspierał polską rację stanu na najwyższych szczeblach administracji amerykańskiej – odpowiada Renata Vickrey.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Bazar Bożonarodzeniowy w Amerykańskiej Częstochowie

Doroczny Bazar Bożonarodzeniowy został zorganizowany przez Polską Szkołę im. Matki Bożej Częstochowskiej przy Amerykańskiej Częstochowie. Bazar odbył się tradycyjnie już w sanktuaryjnej kafeterii. Można było na nim zakupić wiele polskich produktów i przedmiotów dekoracyjnych związanych z nadchodzącymi świętami. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
12-22-2018
Wieczór kolęd w wykonaniu lokalnych artystów w Polskim Centrum w Clearwater
12-23-2018
Doroczne Koncerty Bożonarodzeniowe zespołu kameralnego SLAVIC ARTS ENSEMBLE
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonez
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonia, Inc.
12-24-2018
Kolacja wigilijna w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com