Connecticut

poleć serwis drukuj
Fot. Materiały...

Sympozjum z okazji 100-lecia niepodległości Polski na CCSU

10-11-2018

100-lecie Polskiej Niepodległości” – tak brzmi tytuł sympozjum, jakie w dniach 20-21 października 2018 roku odbędzie się na Central Connecticut State University. W ramach wydarzenia odbędą się m.in. wykłady cenionych historyków, koncert chóru oraz uroczysta gala. Głównym organizatorem sympozjum jest fundowana Katedra Historii Polski i Polonii im. Stanisława Blejwasa na CCSU, a pomagają w tym Konsulat Honorowy RP w Hartford oraz Polski Klub Studencki.

Pierwszego dnia sympozjum – w sobotę 20 października – odbędą się 3 wykłady, na które zostali zaproszeni eksperci. O godzinie 10 dr Robert Szymczak – historyk z Penn State University – będzie mówił o wkładzie Polonii i Błękitnej Armii Hallera w odzyskanie przez Polskę niepodległości.

To jest bardzo ciekawy temat – zapewnia Renata Vickrey, archiwistka CCSU. – Doktor Szymczak pokaże niepodległościowy zryw Polonii i jej pomoc dla ojczyzny. A robiła to nie tylko wysyłając żołnierzy do Błękitnej Armii, która formowała się we Francji, ale była obecna też w armii amerykańskiej, gdy Ameryka w końcu dołączyła do wojny w 1917 roku. Poza tym Polacy w USA wysyłali bardzo dużo pieniędzy na pomoc dla ludności polskiej. Organizacje Hallerczyków są tu zresztą obecne w wielu miejscowościach, bo po wojnie wrócili do swoich domów do USA, przy czym nie będąc w armii amerykańskiej, nie otrzymali żadnego ubezpieczenia zdrowotnego ani zadośćuczynienia. Wielu z nich wróciło rannych, dlatego zorganizowano dla nich pomoc. Sami też organizowali się w grupy samopomocowe. W 1920 roku w New Britain zostało założone Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej im Generała Józefa Hallera Nr 111 i działa do dzisiejszego dnia – przypomina Vickrey.

Kolejny wykład – o godz. 11 – wygłosi prof. Joshua Zimmermann z Yeshiva University w Nowym Jorku. Będzie dotyczył Józefa Piłsudskiego, jego wkładu w niepodległość i geniuszu militarnego. Następnie, po krótkiej przerwie na lunch, o godz. 13:30 prelekcję wygłosi dr Anna Jaroszyńska-Kirchmann, historyk z Eastern Connecticut State University. – Będzie dotyczył tego, jak świętowano rocznice narodowe wśród amerykańskiej Polonii, zwłaszcza przed I wojną światową. To pokaże jej rozmiar oraz to, jak bardzo była ona przywiązana do swojego kraju i do tradycji narodowych – mówi Renata Vickrey.

Po trzecim wykładzie nastąpi krótka przerwa i spotkanie ze studentem Seanem Kunicem, który skorzystał z tzw. Lachowicz Fellow. – Rodzina państwa Lachowiczów przekazała fundusz na promocję studentów, którzy zajmują się historią, kulturą i językiem Polski. I ten właśnie student, który był w klasie profesora Biskupskiego, napisał pracę o Polonii w Wisconsin i o tym też będzie miał krótką prezentację – informuje archiwistka.

Pierwszego dnia sympozjum wystąpią także laureaci konkursu zorganizowanego wśród uczniów szkół średnich i Polskiej Szkoły Sobotniej, którzy przygotowali prace pisemne, krótkie filmy lub prezentacje. Opowiedzą o tym, czego się nauczyli o odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz udziału w tym wydarzeniu Polonii.

W sobotę o godz. 15:30 zaplanowano też występ Chóru Paderewski Polonia. – Mamy taki pomysł, żeby piosenki patriotyczne śpiewał nie tylko chór, ale wszyscy uczestnicy sympozjum. Dlatego przygotowujemy specjalny śpiewnik i myślę, że będzie to bardzo ciekawe i piękne zakończenie tego pierwszego dnia sympozjum – mówi Vickrey.

Podczas sympozjum wystawiona zostanie wystawa z ambasady RP w Waszyngtonie. Zawiera zdjęcia odbudowy po I wojnie światowej Warszawy i jej architektury międzywojennej, która stała się elementem tożsamości polskiej.

Drugiego dnia, czyli w niedzielę 21 października, sympozjum rozpocznie się o godz. 13. Pierwszy wykład wygłosi dr Michael Guzik z Lemoyne College. Będzie dotyczył roli Kościoła katolickiego w odzyskaniu niepodległości. Z kolei o godz. 14:30 wystąpi prof. Mieczysław B. Biskupski, który opowie kto i w jaki sposób przyczynił się do odzyskania przez Polskę niepodległości i wykreował Polskę międzywojenną. Prof. Biskupski jest specjalistą od historii Polski właśnie tego okresu.

Zapraszamy Polonię, studentów i wykładowców z CCSU, ale także spoza uczelni i Amerykanów, którzy interesują się historią Polski i przychodzą na wykłady dotyczące historii i kultury polskiej i na koncerty i pokazy filmowe. Wstęp na sympozjum jest bezpłatny – podkreśla Renata Vickrey.

Bilety obowiązują tylko na galę, która odbędzie się drugiego dnia sympozjum o godz. 16. Są w cenie 85 dolarów oraz 25 dla studentów. Można je zamawiać przez e-mail (jacquesm@ccsu.edu) lub telefonicznie (tel. 860 832-3010).

To punkt kulminacyjny całego wydarzenia. Będzie obiad i specjalne wystąpienie wspaniałego historyka doktora Neala Pease’a o znaczeniu daty 11 listopada. Nastąpi również rozdanie wyróżnień Bene Merito, przyznawanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP, oraz Polskiego Medalu Zasługi dla osób, które od wielu lat promują Polskę i Polonię. To medal przyznawany przez Program Studiów Polskich CCSU – tłumaczy archiwistka CCSU.

Dlaczego warto wziąć udział w sympozjum „100-lecie Polskiej Niepodległości”? – To doskonała okazja do tego, aby przypomnieć, jak to się stało, że Polski, w wyniku rozbiorów, nie było na mapie przez 123 lata, co się musiało stać, żeby odzyskała niepodległość, jaka była w tym rola prezydenta Wilsona i rządu USA, jak Polonia pomagała, jak maestro Ignacy Paderewski wspierał polską rację stanu na najwyższych szczeblach administracji amerykańskiej – odpowiada Renata Vickrey.

opr. ar

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com