Connecticut

poleć serwis drukuj
Demokraci Ned...

Gubernatorem kolejny demokrata

11-07-2018

Tylko trzy punkty procentowe zdecydowały o wyniku tegorocznych wyborów na gubernatora stanu Connecticut, które wśród Polonii wzbudziły szczególne zainteresowanie. Republikańskiemu kandydatowi polskiego pochodzenia Bobowi Stefanowskiemu zabrakło niespełna 40,000 głosów z prawie 1.4 miliona oddanych, aby przejąć władzę z rąk demokratów. 89. gubernatorem stanu Connecticut został demokrata Ned Lamont. Zastępcą gubernatora będzie Susan Bysiewicz, polityk polskiego pochodzenia i była sekretarz stanu (w latach 1999 – 2011).

W stanie, gdzie liczba demokratów zarejestrowanych do głosowania jest dwa razy większą niż republikanów, analitycy dawali Stefanowskiemu pierwotnie marne szanse. Dopiero na kilka tygodni przed wyborami sondaże wyborcze zaczęły sugerować, że walka toczyć się będzie o każdy głos. Jeszcze przed północą w dniu wyborów wszystko wskazywało na wygraną Stefanowskiego. Demokracie przewagę dały duże miasta, które jako ostatnie podały wyniki, takie jak Hartford czy New Haven, gdzie Ned Lamont wygrał z przewagą ponad 80 punktów.

Głównym postulatem wyborczym Stefanowskiego było obniżenie, a nawet wyeliminowanie, stanowego podatku od dochodów. Do jego tak dobrego wyniku w wyborach przyczynił się zapewne fakt, iż obecny gubernator, również demokrata, ma najniższe notowania spośród wszystkich osób piastujących to stanowisko w kraju. Apetyt na zmianę wydawał się na tyle duży, że mógł dać republikanom szanse na wygraną.

Wielu demokratów traktowało jednak obecne wybory jako referendum nad prezydenturą Trumpa, dające im możliwość wyrażenia swojej frustracji spowodowanej obecnym prezydentem. Przyczyniło się to zapewne do rekordowej liczby nowych rejestracji do głosowania w stanie oraz samej frekwencji w dniu wyborów.

Pomimo iż Polacy w Connecticut nie będą mieć polskiego gubernatora, Susan Bysiewicz zobowiązała się uwzględnić Polaków w nowej administracji. – Ludzie są optymistycznie nastawieni, wierzą, że nowi liderzy mogą ponownie naprowadzić nasz stan na dobrą drogę. Tymi liderami jesteśmy Ned i ja – powiedziała Bysiewicz podczas konferencji prasowej dzień po wyborach. – Daliśmy ludziom powód, aby głosowali – stwierdził chwilę potem Ned Lamont, który wyciągnął swoim przemówieniem rękę do republikanów.  – Teraz jest czas, aby odsunąć to, co nas dzieli, i wspólnie pracować dla dobra naszego stanu… z republikanami, związkami zawodowymi, z przedsiębiorcami – mówił Lamont, zdając sobie sprawę z tego, że pomimo wygranej, wyniki wyborów pokazały, iż mieszkańcy stanu są podzieleni odnośnie kierunku, w jakim ma podążać Connecticut.

Darek Barcikowski

wróć

Fotorelacje

Protest Polonii w Bostonie

W ostatnią niedzielę marca Polonia protestowała przeciwko ustawie S.447. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
04-21-2019
Obiad wielkanocny w Klubie Polonia, Inc.
04-22-2019
Ferie w PSD im. Z. Herberta w Copiague
04-24-2019
Polska Noc na Yankee Stadium
04-24-2019
Wykład na temat sztuki w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej
04-26-2019
Projekcja filmu „Prawdziwe oblicze Miłosiernego” w kościele św. Michała Archanioła w Bridgeport
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com