Connecticut

poleć serwis drukuj
Osoby wyróżnione...

Zasłużeni dla Polski i Polonii

11-08-2018

W dniach 20-21 października 2018 roku na Central Connecticut State University odbyło się sympozjum z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas uroczystej gali ogłoszono nazwiska osób, które otrzymają wyróżnienie Bene Merito Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP oraz wręczono Polskie Medale Zasługi, przyznawane przez Program Studiów Polskich CCSU.

Recypientami Bene Merito, czyli honorowego wyróżnienia przyznawanego Polakom i obcokrajowcom za zasługi na rzecz promocji Polski poza granicami kraju, zostali Waldemar Kostrzewa oraz dr Witold Kawecki. Odznaki honorowe zostaną im wręczone bezpośrednio przez konsula generalnego RP podczas obchodów 100-lecia niepodległości w konsulacie w Nowym Jorku. Z kolei Polskie Medale Zasługi (Medal of Merit) – wyróżnienia za wieloletnią służbę i wkład w społeczność polonijną – otrzymali: prof. Andre Błaszczyński, rodzina Lachowiczów (pośmiertnie), Lucian Pawlak, Adrian Sylveen Mackiewicz, Ann Targoński-Brown oraz Polska Szkoła Sobotnia w New Britain.

opr. bo


Bene Merito

Dr Witold Kawecki – wieloletni lider społeczności polonijnej w New Britain i greater Connecticut. Jako nastolatek w 1943 roku działał jako kurier w podziemiu w południowej Francji. Później znalazł się w Wielkiej Brytanii. W 1955 roku ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Narodowym Irlandii i wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Obywatelstwo amerykańskiej otrzymał w 1960 roku. W Ameryce zdobył certyfikat Amerykańskiej Rady Psychiatrów i Neurologów. Był dyrektorem medycznym na Wheeler Mental Health Clinic oraz szefem Wydziału Psychiatrii w New Britain General Hospital. Prowadził też własną poradnię. Kawecki z entuzjazmem wspierał Katedrę Studiów Polskich i Polsko-Amerykańskich im. S.A. Blejwasa na Central Connecticut State University oraz prowadzony przez nią Polski Program. Pomagał również wielu lokalnym organizacjom polonijnym i angażował się w życie polonijne. Działał między innymi w Kongresie Polonii Amerykańskiej Oddział Connecticut, Fundacji Kościuszkowskiej, Polskim Stowarzyszeniu Psychiatrów i Neurologów w Ameryce (były prezes), Polonijnym Stowarzyszeniu Biznesu i Profesjonalistów w New Britain, Klubie Wspinaczkowym Rysy, PIASA czy Polskim Sojuszu Narodowym. Był także członkiem amerykańskich stowarzyszeń.

Waldemar Kostrzewa – urodził się w 1946 roku w niemieckim Diepholzie. Do Stanów Zjednoczonych przybył w 1951 roku, gdy jego rodzina opuściła powojenne obozy przesiedleńcze. Jego rodzice – Stanisława i Wacław – urodzili się w Warszawie. Przetrwali okupację hitlerowską, ojciec był członkiem Armii Krajowej i walczył w Powstaniu Warszawskim. Przez całe życie mówił po polsku i kultywował polskie tradycje. Wspiera organizacje zajmujące się polską historią, muzyką i animowaniem życia Polonii. Od wielu lat zasiada w Radzie Nadzorczej Katedry Studiów Polskich i Polsko-Amerykańskich im. S.A. Blejwasa na Central Connecticut State University, gdzie pomógł opracować program wykładów, muzyki i wydarzeń polonijnych. Odegrał również ważną rolę w założeniu multimedialnej Wystawy o Szwadronie Kościuszkowskim w Muzeum Lotnictwa Nowej Anglii. Wspiera fundusz na rzecz rozwoju polskich studiów. Kostrzewa służył jako prezes i sekretarz Klubu 44 – grupy skupiającej polskich profesjonalistów, z tradycjami sięgającymi lat 30. XX wieku. Jest też członkiem Fundacji Polsko-Amerykańskiej w New Britain. W przeszłości zasiadał w Radzie Nadzorczej Orkiestry Connecticut Virtuosi. Większość swojej kariery zawodowej Kostrzewa spędził w stanowej administracji edukacji. Wykładał również na warsztatach dla pracowników stanowych, korporacji i gmin.

Medal of Merit:

Rodzina Lachowiczów (pośmiertnie) – zarówno w przeszłości, jak i obecnie, członkowie tej rodziny angażują się w promocję polskiej historii, języka i kultury. Byli jednymi z głównych darczyńców Programu Studiów Polskich na Central Connecticut State University.

Franciszek Lachowicz urodził się w Polsce w 1908 roku, a do Stanów Zjednoczonych wyemigrował w 1951 roku. Osiedlił się w Bridgeport w stanie Connecticut. Podczas II wojny światowej służył jako podporucznik w Polskiej Armii (1939-1943). Był członkiem m.in. Polonijnego Stowarzyszenia Historycznego, Polskiego Sojuszu Narodowego, Fundacji Kościuszkowskiej, PIASA, Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Edukacji, Instytutu Józefa Piłsudskiego, Stowarzyszenia Polonijnego Dziedzictwa czy Polonijnego Stowarzyszenia Weteranów Armii. W 1978 roku został adiunktem na Uniwersytecie Świętego Serca, gdzie uczył języka polskiego, a w 1981 roku założył tam Fundusz Studiów Polskich, którego celem było wspieranie wydarzeń kulturalnych oraz fundowanie stypendiów dla studentów języka polskiego.

Helena M. Pogoniewska Lachowicz urodziła się w 1914 roku w Polsce. W Poznaniu ukończyła pielęgniarstwo. Podczas II wojny światowej została deportowana do Kazachstanu. W latach 1942-44 służyła w szpitalach w Teheranie, Mosulu i Palestynie. Za Franciszka Lachowicza wyszła w grudniu 1944 roku w Wielkiej Brytanii. Doczekali się dwójki dzieci – Barbary i Lecha.

Andre Błaszczyński – profesor Biznesu i Ekonomii na Tunxis Community College i prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji w Connecticut. Pochodzi z Krakowa. Studiował na University of Connecticut oraz Rensselaer Polytechnik Institute. Stypendysta Rockefeller Brothers oraz Programu Rozwoju ONZ. Jest autorem Słownika Pojęć Ekonomicznych (1993). Od 40 lat uczy w koledżach i prowadzi akademickie projekty. Służył jako prezes Solidarności Międzynarodowej oraz prezes Oddziału Connecticut Kongresu Polonii Amerykańskiej. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi (1999) za wkład w kampanię na rzecz włączenia Polski do NATO, a także Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi (2009) za wkład w polską suwerenność.

Lucian Pawlak – urodził się w Belgii w polskiej rodzinie. Jego ojciec Jan Pawlak służył w Polskiej Armii. Cała rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych, do Connecticut, w 1956 roku. Uczył się w Szkole Świętego Serca Jezusa oraz w New Britain High School. W 1987 roku został wybrany skarbnikiem miasta New Britain. Dwa lata później został urzędnikiem, zaś w 1995 roku wygrał wybory na burmistrza New Britain. Stanowisko to piastował do 2003 roku. Od zawsze angażował się w organizację wielu imprez polonijnych, będąc prawdziwym liderem lokalnej Polonii. Jest jednym z pomysłodawców i organizatorów Festiwalu Małej Polski, Dożynek oraz Galerii Chwały Imigrantów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Connecticut.

Adrian Sylveen Mackiewicz – utytułowany muzyk (skrzypek i dyrygent), który zrobił karierę zarówno w Ameryce, jak i w Europie. Jest założycielem i dyrektorem artystycznym Orkiestry Kameralnej Connecticut Virtuosi oraz Opery Lirycznej Connecticut. Na swoim koncie ma nagrody konkursów w Polsce i w Stanach Zjednoczonych. Występował na licznych międzynarodowych festiwalach, między innymi w Weimerze czy Łańcucie. Jest laureatem nagrody Amerykańskiej Rady Polskiej Kultury oraz nagrody „Primus Inter Pares” prezydenta RP. Zagrał koncerty na całym świecie, między innymi we Włoszech, w Izraelu, w Szwajcarii, na Kubie, a także w byłym ZSRR. W 2016 roku założył w Hartford Chór Moniuszki.

Ann Targonski-Brown – jest wielkim orędownikiem Polonii na terenie New Britain. Pracowała dla licznych organizacji i uczestniczyła w wielu społecznych programach. Urodziła się w Polsce i wyemigrowała do USA jako dziecko. Wraz z rodziną osiedliła się w New Britain w 1960 roku. Jest dyrektorem Domu Pogrzebowego Memorial/Sagarino. Poza sprawami zawodowymi, zajmuje się kwestiami społecznymi. Pomagała m.in. przy zbieraniu funduszy dla Polskiej Drużyny Paraolimpijskiej, polskiej drużyny baseballowej oraz dla powodzian w Polsce.

Przez dekady była członkiem m.in. Klubu Rotary, Klubu Polskiego Biznesu i Organizacji, Kongresu Polonii Amerykańskiej, Polskich Pań, Bractwa Kobiet Świętego serca, Orkiestry Kameralnej Virtuosi Connecticut. Jest członkiem honorowym Chóru Polonia Paderewski. Współpracowała z Catholic Family Services, The New Britain Foundation for Public Giving, Przyjaciółmi Biblioteki. Ponadto została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP, Nagrodą YWCA Women in Leadership. Była wybrana Kobietą Roku przez Kongres Polonii Amerykańskiej, a tytuł ten odebrała podczas Polskiego Dnia w Kapitolu.

Polska Szkoła Sobotnia w New Britain – działa od 1960 roku i stała się największa polonijną szkołą na wschodnim wybrzeżu USA. Misją szkoły jest nauka dzieci i ludzi młodych języka polskiego, zaznajomienie ich z kulturą, historią i polskimi tradycjami oraz kształtowanie poczucia dumy narodowej. Patronem szkoły jest Jan Paweł II. Szkoła powstała w wyniku apelu Kongresu Polonii Amerykańskiej do Polonii o ożywienie nauki polskiego języka, z obawy przed utratą tożsamości narodowej wśród młodszego pokolenia. Placówka została otwarta w budynku Szkoły Kościoła Najświętszego Serca Jezusa. W 2010 roku świętowała swój złoty jubileusz.


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1005.html

wróć

Fotorelacje

Protest Polonii w Bostonie

W ostatnią niedzielę marca Polonia protestowała przeciwko ustawie S.447. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Kwiecień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
04-21-2019
Obiad wielkanocny w Klubie Polonia, Inc.
04-22-2019
Ferie w PSD im. Z. Herberta w Copiague
04-24-2019
Polska Noc na Yankee Stadium
04-24-2019
Wykład na temat sztuki w siedzibie Fundacji Kościuszkowskiej
04-26-2019
Projekcja filmu „Prawdziwe oblicze Miłosiernego” w kościele św. Michała Archanioła w Bridgeport
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com