Connecticut

poleć serwis drukuj
Najstarszy polski...

Zmarł Kazimierz „Kazik” Zawadzki

12-02-2018

Kazimierz Zawadzki „Kazik” urodził się w Warszawie 3 grudnia 1915 r. jako syn Konstantego i Leontyny. Po ukończeniu szkoły powszechnej i technicznej podjął pracę w Polskich Zakładach Lotniczych w Warszawie jako mechanik silników samolotowych. W 1937 r. został powołany do służby wojskowej w 1. Pułku Lotniczym „Warszawa”. Awansował na kaprala, wybuch II wojny światowej zastał go na Okęciu.

Decyzją dowództwa wraz z kolegami z jednostki udał się do Rumunii, gdzie został internowany. Bezczynność w obozie była dla niego nie do zniesienia, więc zdobył cywilne ubranie i w grudniu 1939 r. wyjechał do Bejrutu, następnie do Francji, gdzie zgłosił się do lotnictwa. Po kapitulacji Francji w 1940 r. udał się statkiem do Oranu w Afryce, potem pociągiem do Casablanki. Tam dostał się na statek floty angielskiej i przez Szkocję trafił do Anglii, gdzie tworzyło się polskie lotnictwo. Zaczął pracę jako mechanik silników lotniczych, przy bombowcach „Wellington”. Wzorowo wykonywał swoje obowiązki aż do 1948 r. W 1949 r. otrzymał Medal Zasługi od Polskich Sił Zbrojnych. Do Polski nie wrócił, obawiając się represji, w związku z czym został pozbawiony obywatelstwa polskiego, jak tysiące polskich żołnierzy walczących u boku aliantów.

Podjął decyzję o emigracji do USA i w 1951 r. osiedlił się w New Britain, CT. Podjął pracę w Atlantic Co., a po 4 latach zaczął pracę w United Tool&Die Co., jako kierownik działu Jig Bore. W tym zakładzie pracował 36 lat, do przejścia na emeryturę w 1992 r.

5 lutego 1952 r. wstąpił w szeregi Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej - Pl. #111 im. gen. J. Hallera w New Britain. Pełnił różne funkcje w zarządzie, najdłużej będąc skarbnikiem, i wypełniając swoje obowiązki wzorowo. Był członkiem tej Pl. #111 przez 66 lat. Mając już 95 lat zainicjował i zajął się skomputeryzowaniem rejestru działalności weterańskiej placówki. Był również wieloletnim członkiem Kongresu Polonii Amerykańskiej w Connecticut. Był przez wszystkich lubiany i powszechnie szanowany.

Jego zasługi zostały docenione wieloma odznaczeniami i medalami. Otrzymał m.in. Krzyż Zasługi, Miecze Hallerowskie, Medal Zasługi, Krzyż Czynu Zbrojnego, Medal 75-lecia SWAP, Medal Ignacego Jana Paderewskiego, Medal 100-lecia Czynu Zbrojnego Polonii Amerykańskiej, Medal Obrony Ojczyzny 1939-1945 od Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych (na swoje 100. urodziny), tytuł Veteran of the Year od New Britain Veteran Council w 2010 r., został również wyróżniony podczas Polskiego Dnia na stanowym Kapitolu w 2015 r.

Kazimierz „Kazik” Zawadzki” zmarł po krótkiej chorobie 23 listopada 2018 r., niespełna dwa tygodnie przed swymi 103. urodzinami. Koledzy weterani i członkinie Korpusu Pomocniczego Pań oddali mu należną część, biorąc licznie udział w ostatnim pożegnaniu w domu pogrzebowym Burrit Hill-Duksa i w mszy św. w kościele pw. Świętego Krzyża oraz na cmentarzu parafialnym im. Serca Jezusa w New Britain, gdzie został pochowany 28 listopada.

Cześć jego pamięci!

Robert Iwanicki, opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com