Connecticut

poleć serwis drukuj
Zdobywcy I miejsca:...

38. Festiwal Szopek w Polskim Domu Narodowym w Hartford

12-02-2018

W niedzielę 25 listopada w Polskim Domu Narodowym w Hartford odbył się 38. Festiwal Szopek. Organizatorem dorocznego wydarzenia jest Klub Kultury Polskiej w Hartford.

Tego dnia odwiedzający Polski Dom Narodowy w Hartford goście z Connecticut i spoza stanu mieli okazję podziwiać barwny i magiczny świat krakowskich szopek. W tegorocznym konkursie udział wzięło 31 młodych szopkarzy. Spośród 19 zgłoszonych przez nich do konkursu szopek jury wyłoniło najpiękniejsze, jak zwykle doceniając również kreatywność młodych artystów i precyzję wykonania ich dzieł.

Szopki, które biorą udział w konkursie odbywającym się w ramach Festiwalu Szopek w Hartford, nawiązują swym wyglądem do tradycyjnych szopek krakowskich. Wielka w tym zasługa artysty Marka Czarneckiego, który od lat zajmuje się tworzeniem szopek bożonarodzeniowych na wzór szopki krakowskiej i przekazuje swoją pasję i wiedzę dzieciom podczas warsztatów i spotkań w szkołach, oraz Karola Oleasza, który prowadzi zajęcia artystyczne dotyczące szopkarstwa w St. James School.

Wydarzeniem towarzyszącym co roku wystawie szopek jest kiermasz świąteczny. Dochód z wystawy i kiermaszu przeznaczony jest na Fundusz Stypendialny im. Jennie Marconi-Javorski.

opr. JS


Laureaci 38. Konkursu szopek:

  • I miejsce: Jameson Fisher i Maja Fisher, St. James School, Manchester
  • II miejsce (ex aequo): Molly Melia i Clara Covill, St. James School, Manchester oraz Fabrizia Spadaccini, St. James School, Manchester
  • III miejsce: Ryan Chacaga, Drew Burnham i David Lamonica, St. James School, Manchester

Wyróżnienia:

  • Annabelle Kruger, Stefan Barbieri, Madeline Dube, St. James School, Manchester
  • Hartford Polish Saturday School, Hartford
  • Hartford Polish Scouts /Harcerstwo „Górskie Echo”

Nagroda dla „Młodego Szopkarza”: Maya Sejdor, Polish Saturday School, Hartford


Klub Kultury Polskiej Greater Hartford, Inc. został założony w 1976 roku w celu ochrony, wspierania i dzielenia się historią, kulturą i polskimi obyczajami z Polonią oraz z Amerykanami. Wszyscy zainteresowani działalnością Klubu są mile widziani w gronie członków. Formularz aplikacyjny oraz więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.polishculturalclub.org lub pod numerem telefonu: 860-659-0356.


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1030.html

wróć

Fotorelacje

Bazar Bożonarodzeniowy w Amerykańskiej Częstochowie

Doroczny Bazar Bożonarodzeniowy został zorganizowany przez Polską Szkołę im. Matki Bożej Częstochowskiej przy Amerykańskiej Częstochowie. Bazar odbył się tradycyjnie już w sanktuaryjnej kafeterii. Można było na nim zakupić wiele polskich produktów i przedmiotów dekoracyjnych związanych z nadchodzącymi świętami. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
12-22-2018
Wieczór kolęd w wykonaniu lokalnych artystów w Polskim Centrum w Clearwater
12-23-2018
Doroczne Koncerty Bożonarodzeniowe zespołu kameralnego SLAVIC ARTS ENSEMBLE
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonez
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonia, Inc.
12-24-2018
Kolacja wigilijna w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com