Connecticut

poleć serwis drukuj
Zdobywcy I miejsca:...

38. Festiwal Szopek w Polskim Domu Narodowym w Hartford

12-02-2018

W niedzielę 25 listopada w Polskim Domu Narodowym w Hartford odbył się 38. Festiwal Szopek. Organizatorem dorocznego wydarzenia jest Klub Kultury Polskiej w Hartford.

Tego dnia odwiedzający Polski Dom Narodowy w Hartford goście z Connecticut i spoza stanu mieli okazję podziwiać barwny i magiczny świat krakowskich szopek. W tegorocznym konkursie udział wzięło 31 młodych szopkarzy. Spośród 19 zgłoszonych przez nich do konkursu szopek jury wyłoniło najpiękniejsze, jak zwykle doceniając również kreatywność młodych artystów i precyzję wykonania ich dzieł.

Szopki, które biorą udział w konkursie odbywającym się w ramach Festiwalu Szopek w Hartford, nawiązują swym wyglądem do tradycyjnych szopek krakowskich. Wielka w tym zasługa artysty Marka Czarneckiego, który od lat zajmuje się tworzeniem szopek bożonarodzeniowych na wzór szopki krakowskiej i przekazuje swoją pasję i wiedzę dzieciom podczas warsztatów i spotkań w szkołach, oraz Karola Oleasza, który prowadzi zajęcia artystyczne dotyczące szopkarstwa w St. James School.

Wydarzeniem towarzyszącym co roku wystawie szopek jest kiermasz świąteczny. Dochód z wystawy i kiermaszu przeznaczony jest na Fundusz Stypendialny im. Jennie Marconi-Javorski.

opr. JS


Laureaci 38. Konkursu szopek:

  • I miejsce: Jameson Fisher i Maja Fisher, St. James School, Manchester
  • II miejsce (ex aequo): Molly Melia i Clara Covill, St. James School, Manchester oraz Fabrizia Spadaccini, St. James School, Manchester
  • III miejsce: Ryan Chacaga, Drew Burnham i David Lamonica, St. James School, Manchester

Wyróżnienia:

  • Annabelle Kruger, Stefan Barbieri, Madeline Dube, St. James School, Manchester
  • Hartford Polish Saturday School, Hartford
  • Hartford Polish Scouts /Harcerstwo „Górskie Echo”

Nagroda dla „Młodego Szopkarza”: Maya Sejdor, Polish Saturday School, Hartford


Klub Kultury Polskiej Greater Hartford, Inc. został założony w 1976 roku w celu ochrony, wspierania i dzielenia się historią, kulturą i polskimi obyczajami z Polonią oraz z Amerykanami. Wszyscy zainteresowani działalnością Klubu są mile widziani w gronie członków. Formularz aplikacyjny oraz więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.polishculturalclub.org lub pod numerem telefonu: 860-659-0356.


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1030.html

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com