Connecticut

poleć serwis drukuj

Dzwon Wolności w Stamford wrócił na wieżę

12-06-2018

Poświęcenia dzwonu...
Bp Andrzej...
Podczas kazania,...

W niedzielę 2 grudnia w Kościele Najświętszego Imienia Jezus w Stamford (Holy Name of Jesus) odbyła się uroczysta msza święta z poświęceniem tzw. Dzwonu Wolności. Dokonał tego ks. bp Andrzej Zglejszewski, biskup pomocniczy Diecezji Rockville Center na Long Island. Po 18 latach legendarny dzwon ponownie zawisł w przykościelnej wieży, w otoczeniu odrestaurowanych figur polskich świętych.

Podczas kazania 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości ks. bp Andrzej Zglejszewski nazwał „rocznicą wszystkich Polaków”. – Cieszę się, że przy tej okazji mogę poświęcić Dzwon Wolności, który będzie nam przypominał głos samego Pana Boga. Ten pierwszy dźwięk wzywa nas do tego, abyśmy otworzyli nasze serca i nasze umysły na słowa Ewangelii. (…) Pamiętajmy, że jesteśmy jedną wielką rodziną, że jesteśmy Polakami. Niech wszystkie nasze serca staną się również dźwiękiem dzwonów wszystkich naszych polskich kościołów – powiedział biskup Zglejszewski, pierwszy Polak – biskup, który gościł w Parafii Najświętszego Imienia Jezus w Stamford. Dzwon poświęcony został po mszy. Z tej okazji w sali kościoła przygotowano też poczęstunek.

Dzwon Wolności powstał w 1939 roku w Przemyślu. Jest dziełem firmy Ludwika Felczyńskiego, która działa do dzisiaj. Ówczesny polski rząd wystawił ten dzwon na wystawę w Nowym Jorku, skąd, po negocjacjach z komisją z baronem Stefanem Roppem na czele, został kupiony przez Parafię Najświętszego Jezusa w Stamford w stanie Connecticut. Liczy ponad 4 metry w obwodzie, 1.7 metra w średnicy i waży 2 tony. Ulany został ze spiżu, cyny i antymonu. Na jego wierzchu odlane zostały popiersia św. Wojciecha, św. Jacka Odrowąża, św. Kazimierza, św. Stanisława i św. Andrzeja Boboli. Każda ma wysokość 7 cali.

Pośrodku dzwonu widnieje wielki napis „Dzwon Walk o Niepodległość” oraz wiersz Adama Mickiewicza: „O pójdź Korono, zraniona Orlico, Pójdź stara Litwo, spętana pogonią, I Ty lwia Rusi, i Ty niewolnico, Pójdź serce z sercem, a dłoń złączyć z dłonią.” Po drugiej stronie dzwonu widnieje wiersz Ignacego Krasickiego: „Gotuj się jedno Ojczyźnie do sprawy, Będąc potomkiem, bądź i dziecic prawy; Domowej sławy”.

Dzwon pokrywają również liczne płaskorzeźby wykonane przez Alexandra Borawskiego, uważanego za najwybitniejszego artystę rzeźby ówczesnej Polski. Przyozdobiony jest też herbami polskich miast: Wilna, Krzemieńca, Torunia, Cieszyna, Lwowa, Poznania, Warszawy i Krakowa. Pomiędzy herbami wyrzeźbione są postacie Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, Kazimierza Chłopickiego, Henryka Dąbrowskiego i Księcia Józefa Poniatowskiego. Nad nimi widnieje Królowa Jadwiga z koroną na głowie, zaś obok niej legiony polskie i kosynierzy z napisem „Jeszcze Polska nie zginęła”. Jest też obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a przy niej tulące się matki i dzieci z napisem „Matko, nie opuszczaj nas”. W ten sposób wykonawcy dzwonu zawarli na nim historię Polski.

Jak można przeczytać w archiwach Parafii Najświętszego Serca Imienia Jezusa w Stamford, Dzwon Wolności był jedyną w niej pamiątką z Polski. „I ten historyczny dzwon wyda swoje wspaniałe dźwięki po raz pierwszy wtedy, kiedy nadejdzie ta szczęśliwa jutrzenka wolnej i niepodległej Polski” – pisał prawdopodobnie były proboszcz parafii o inicjałach K.F.W.

Jednak ze względu na słaby stan wieży, dzwon nigdy nie zadzwonił, tylko po prostu wisiał. Około 2000 roku został ściągnięty z wieży kościoła i ze względu na stan bezpieczeństwa postawiony został obok świątyni. Wraz z nim ściągnięte zostały także figury polskich świętych, które były wokół wieży. One również nadawały się do odrestaurowania. W końcu w 2017 roku wybudowana została nowa dzwonnica, a figury świętych umieszczono obok niej. Teraz w planach parafii jest zrobienie mechanicznego serca dla dzwonu, dzięki któremu znowu będzie mógł zabić.

Wybudowanie nowej przykościelnej wieży oraz odrestaurowanie dzwonu i figur, jak podkreślił proboszcz parafii ksiądz Pawel Hrebenko, była inicjatywą samych parafian, w tym Aleksandra Koproskiego, który na ten cel zebrał ponad 20 tysięcy dolarów.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Bazar Bożonarodzeniowy w Amerykańskiej Częstochowie

Doroczny Bazar Bożonarodzeniowy został zorganizowany przez Polską Szkołę im. Matki Bożej Częstochowskiej przy Amerykańskiej Częstochowie. Bazar odbył się tradycyjnie już w sanktuaryjnej kafeterii. Można było na nim zakupić wiele polskich produktów i przedmiotów dekoracyjnych związanych z nadchodzącymi świętami. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
12-22-2018
Wieczór kolęd w wykonaniu lokalnych artystów w Polskim Centrum w Clearwater
12-23-2018
Doroczne Koncerty Bożonarodzeniowe zespołu kameralnego SLAVIC ARTS ENSEMBLE
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonez
12-24-2018
Wigilia w Klubie Polonia, Inc.
12-24-2018
Kolacja wigilijna w Polskim Centrum w Clearwater
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com