Connecticut

poleć serwis drukuj

Dzwon Wolności w Stamford wrócił na wieżę

12-06-2018

Poświęcenia dzwonu...
Bp Andrzej...
Podczas kazania,...

W niedzielę 2 grudnia w Kościele Najświętszego Imienia Jezus w Stamford (Holy Name of Jesus) odbyła się uroczysta msza święta z poświęceniem tzw. Dzwonu Wolności. Dokonał tego ks. bp Andrzej Zglejszewski, biskup pomocniczy Diecezji Rockville Center na Long Island. Po 18 latach legendarny dzwon ponownie zawisł w przykościelnej wieży, w otoczeniu odrestaurowanych figur polskich świętych.

Podczas kazania 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości ks. bp Andrzej Zglejszewski nazwał „rocznicą wszystkich Polaków”. – Cieszę się, że przy tej okazji mogę poświęcić Dzwon Wolności, który będzie nam przypominał głos samego Pana Boga. Ten pierwszy dźwięk wzywa nas do tego, abyśmy otworzyli nasze serca i nasze umysły na słowa Ewangelii. (…) Pamiętajmy, że jesteśmy jedną wielką rodziną, że jesteśmy Polakami. Niech wszystkie nasze serca staną się również dźwiękiem dzwonów wszystkich naszych polskich kościołów – powiedział biskup Zglejszewski, pierwszy Polak – biskup, który gościł w Parafii Najświętszego Imienia Jezus w Stamford. Dzwon poświęcony został po mszy. Z tej okazji w sali kościoła przygotowano też poczęstunek.

Dzwon Wolności powstał w 1939 roku w Przemyślu. Jest dziełem firmy Ludwika Felczyńskiego, która działa do dzisiaj. Ówczesny polski rząd wystawił ten dzwon na wystawę w Nowym Jorku, skąd, po negocjacjach z komisją z baronem Stefanem Roppem na czele, został kupiony przez Parafię Najświętszego Jezusa w Stamford w stanie Connecticut. Liczy ponad 4 metry w obwodzie, 1.7 metra w średnicy i waży 2 tony. Ulany został ze spiżu, cyny i antymonu. Na jego wierzchu odlane zostały popiersia św. Wojciecha, św. Jacka Odrowąża, św. Kazimierza, św. Stanisława i św. Andrzeja Boboli. Każda ma wysokość 7 cali.

Pośrodku dzwonu widnieje wielki napis „Dzwon Walk o Niepodległość” oraz wiersz Adama Mickiewicza: „O pójdź Korono, zraniona Orlico, Pójdź stara Litwo, spętana pogonią, I Ty lwia Rusi, i Ty niewolnico, Pójdź serce z sercem, a dłoń złączyć z dłonią.” Po drugiej stronie dzwonu widnieje wiersz Ignacego Krasickiego: „Gotuj się jedno Ojczyźnie do sprawy, Będąc potomkiem, bądź i dziecic prawy; Domowej sławy”.

Dzwon pokrywają również liczne płaskorzeźby wykonane przez Alexandra Borawskiego, uważanego za najwybitniejszego artystę rzeźby ówczesnej Polski. Przyozdobiony jest też herbami polskich miast: Wilna, Krzemieńca, Torunia, Cieszyna, Lwowa, Poznania, Warszawy i Krakowa. Pomiędzy herbami wyrzeźbione są postacie Romualda Traugutta, Józefa Piłsudskiego, Kazimierza Chłopickiego, Henryka Dąbrowskiego i Księcia Józefa Poniatowskiego. Nad nimi widnieje Królowa Jadwiga z koroną na głowie, zaś obok niej legiony polskie i kosynierzy z napisem „Jeszcze Polska nie zginęła”. Jest też obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a przy niej tulące się matki i dzieci z napisem „Matko, nie opuszczaj nas”. W ten sposób wykonawcy dzwonu zawarli na nim historię Polski.

Jak można przeczytać w archiwach Parafii Najświętszego Serca Imienia Jezusa w Stamford, Dzwon Wolności był jedyną w niej pamiątką z Polski. „I ten historyczny dzwon wyda swoje wspaniałe dźwięki po raz pierwszy wtedy, kiedy nadejdzie ta szczęśliwa jutrzenka wolnej i niepodległej Polski” – pisał prawdopodobnie były proboszcz parafii o inicjałach K.F.W.

Jednak ze względu na słaby stan wieży, dzwon nigdy nie zadzwonił, tylko po prostu wisiał. Około 2000 roku został ściągnięty z wieży kościoła i ze względu na stan bezpieczeństwa postawiony został obok świątyni. Wraz z nim ściągnięte zostały także figury polskich świętych, które były wokół wieży. One również nadawały się do odrestaurowania. W końcu w 2017 roku wybudowana została nowa dzwonnica, a figury świętych umieszczono obok niej. Teraz w planach parafii jest zrobienie mechanicznego serca dla dzwonu, dzięki któremu znowu będzie mógł zabić.

Wybudowanie nowej przykościelnej wieży oraz odrestaurowanie dzwonu i figur, jak podkreślił proboszcz parafii ksiądz Pawel Hrebenko, była inicjatywą samych parafian, w tym Aleksandra Koproskiego, który na ten cel zebrał ponad 20 tysięcy dolarów.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com