Connecticut

poleć serwis drukuj

Do 3 lutego w Muzeum Rycerzy Kolumba w New Haven można obejrzeć wystawę „Boże Narodzenie w Polsce”

01-02-2019

– Identyfikuję się...
Wystawa cieszy się...
Kolekcja szopek...

Muzeum Rycerzy Kolumba w New Haven, CT już czternasty rok z rzędu w okresie świątecznym na specjalnej wystawie prezentuje sztukę i tradycje z różnych regionów świata związane ze świętami Bożego Narodzenia. Tym razem ekspozycja, zawierająca ponad 100 eksponatów, poświęcona jest Polsce i temu, jak wyglądają tradycyjne święta w naszym kraju. Redaktor naczelny „Białego Orła” Marcin Bolec wybrał się do New Haven, aby obejrzeć tę wyjątkową wystawę, a jego przewodnikiem był Peter Soński, odpowiedzialny za działania promocyjne i edukacyjne w muzeum.

„Biały Orzeł”: W tym roku wasza świąteczna wystawa poświęcona jest polskim tradycjom bożonarodzeniowym. Czym podyktowany był ten wybór?

Peter Soński: Wystawa o tematyce bożonarodzeniowej prezentowana jest w Muzeum Rycerzy Kolumba czternasty rok z rzędu. Każdego roku staramy się pokazać zwyczaje i tradycje świąteczne z danego kraju lub regionu świata. W tym roku przyszedł czas na Polskę. Wybór był oczywisty, biorąc pod uwagę przypadającą w 2018 r. 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Ponadto bez wątpienia polskie tradycje związane z Bożym Narodzeniem są wyjątkowo ciekawe i warte pokazania szerzej publiczności.

Co można zobaczyć na wystawie?

Udało nam się zgromadzić sporą kolekcję polskich dzieł sztuki związanych z Bożym Narodzeniem. Niektóre z nich pochodzą z naszych zbiorów, inne zostały wypożyczone na czas wystawy z innych placówek i instytucji, m.in. z Muzeum Glencairn (Pensylwania), Międzynarodowego Instytutu Badań nad Marianami na University of Dayton (Ohio), Muzeum Sztuki Uniwersytetu Loyola (Illinois), Muzeum Międzynarodowej Sztuki Ludowej (Nowy Meksyk), Muzeum del Presepio z Rzymu/Stowarzyszenia Włoskich Przyjaciół Żłobka oraz od prywatnych kolekcjonerów. W sumie na wystawie można zobaczyć ponad 100 eksponatów.

A wśród nich…?

Można na przykład zobaczyć, jak wygląda typowa polska wieczerza wigilijna, a jak wiemy, rodzinne spotkanie 24 grudnia jest dla Polaków szczególnie ważne. Mamy więc stół nakryty piękną, porcelanową zastawą z Bolesławca, wystrój otoczenia – meble, krzesła – to wszystko wygląda bardzo autentycznie. Mamy zarówno eksponaty, które są przykładem sztuki bardzo finezyjnej, wyszukanej, jak i sztukę ludową, prostą, ale nie mniej piękną i ciekawą w swej formie i przekazie.

Co wzbudza największe zainteresowanie odwiedzających?

Niewątpliwie są to szopki krakowskie. Dzięki naszej aranżacji zwiedzający mogą przenieść się na chwilę na krakowski rynek. Sukiennice i cokół pomnika Adama Mickiewicza stanowią tło, na którym prezentowane są szopki. Układ ten nawiązuje do odbywającego się już od ponad 75 lat konkursu szopek krakowskich, kiedy to tradycyjnie w pierwszy czwartek grudnia szopkarze przynoszą swe dzieła na rynek w Krakowie, pod pomnik tego polskiego wieszcza narodowego. Próbowaliśmy odtworzyć jedyną w swoim rodzaju atmosferę tego wydarzenia. Szopkarstwo krakowskie stanowi wyjątkowy wycinek polskiej kultury i historii zarazem, co zostało też docenione w 2018 roku przez UNESCO. Szopki krakowskie wzbudzają duże zainteresowanie odwiedzających wystawę, bo część z nich nigdy wcześniej nie widziała nic podobnego. Szopka tradycyjnie kojarzona jest jako miejsce narodzin Chrystusa, jednak jej krakowskie wydanie zaskakuje i zarazem zachwyca widzów nieznających wcześniej tej tradycji. Szopki są misterne, barwne, unikatowe, inne niż wszystko, co do tej pory widzieli.

Do kogo adresowana jest ta wystawa? Głównie do Polonii, czy do szerszego grona odbiorców?

Sam identyfikuję się z tą wystawą i jej tematyką, ponieważ moja rodzina pochodzi ze wschodniej Europy. Wystawa ta ma cel edukacyjny – za jej pomocą chcemy upowszechnić wiedzę na temat danego regionu i wywodzących się z niego tradycji świątecznych wśród szerokiego grona odbiorców, nie tylko tych pochodzenia polskiego. Na wystawie prezentowana jest kultura i sztuka danego kraju, ale też i cząstka jego historii. Dla wielu amerykańskich odbiorców, którzy do tej pory znali Boże Narodzenie tylko w typowo amerykańskim lub zachodnioeuropejskim wydaniu, święta w takim wymiarze chrześcijańskim i bogactwo tradycji z nimi związanych jest czymś zupełnie nowym. To niesamowite, jak wiara i kultura przenikają się w polskich tradycjach świątecznych. Wystawa poszerza horyzonty, pokazuje to, co jest wspólne dla obchodów Bożego Narodzenia na całym świecie, ale i jak wiele ciekawych różnic i tradycji w różnych zakątkach świata jest związanych ze świętami. Ponadto ekspozycja jest przygotowana w sposób profesjonalny i nie mam wątpliwości, że jest interesująca zarówno dla Polonii, jak i osób niemających wcześniej do czynienia z polską kulturą. Zresztą pokazuje to też liczna liczba osób, które do tej pory zobaczyły wystawę, wśród nich są nie tylko mieszkańcy Connecticut, ale i wielu przyjezdnych z Nowego Jorku, New Jersey, Pensylwanii i okolic Bostonu.

Do kiedy można obejrzeć wystawę?

W muzeum mamy ekspozycje stałe, poświęcone historii i działalności Rycerzy Kolumba oraz czasom I wojny światowej. Natomiast wystawa świąteczna prezentowana będzie do 3 lutego. Oprócz tego w drugą niedzielę stycznia (13 stycznia 2019 r.) w Muzeum Rycerzy Kolumba w New Haven zabrzmią polskie kolędy. Tradycyjne kolędy i pastorałki wykona Chór Moniuszko z Hartford, CT. Bożonarodzeniowy koncert rozpocznie się o godz. 14:30. Wstęp na to wydarzenie oraz na samą wystawę jest wolny. Serdecznie wszystkich zapraszam!

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Marcin Bolec


Rycerze Kolumba

2 października 1881 roku mała grupka mężczyzn spotkała się w piwnicy Kościoła Najświętszej Marii Panny na alei Hillhouse w New Haven, CT. Z inicjatywy ówczesnego proboszcza, 29-letniego księdza Michaela McGivneya, mężczyźni ci założyli stowarzyszenie bratnie, które później stało się największą w świecie katolicką, rodzinną organizacją bratnią. Łączył ich ideał Krzysztofa Kolumba, odkrywcy Ameryk, który przywiózł chrześcijaństwo do Nowego Świata. 29 marca 1882 roku została zalegalizowana organizacja Rycerzy Kolumba.

Rycerze Kolumba są katolicką, bratnią, organizacją wzajemnej pomocy, która powstała, aby udzielać pomocy finansowej członkom i ich rodzinom. Członkowie wraz z rodzinami pomagają sobie nawzajem w wypadku choroby, kalectwa, a także w każdej potrzebie. Między członkami wytwarza się więź intelektualna i towarzyska poprzez wspólne prace w dziedzinie charytatywnej, wychowawczej, religijnej, społecznej, pomocy bliźnim w wypadku wojny czy katastrofy. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.rycerzekolumba.com.


Wystawa „Boże Narodzenie w Polsce”
17 listopada 2018 r. – 3 lutego 2019 r.
Knights of Columbus Museum
1 State Street
New Haven, CT 06511
www.kofcmuseum.org
Wstęp wolny!

wróć

Fotorelacje

46. Polski Festiwal w Webster

W dniach 14, 15 i 16 czerwca 2019 r. w Webster odbył się doroczny Polski Festiwal, organizowany przez parafię św. Józefa. Była to już 46. edycja tej imprezy. Uczestnicy mogli liczyć na smaczne, polskie jedzenie oraz liczne atrakcje, m.in. loterię. O muzykę do tańca zadbały zespoły Maestro Men, Vademecum i Windstar, przed festiwalową publicznością zaprezentował się też dziecięcy zespół folklorystyczny PIAST. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com