Connecticut

poleć serwis drukuj
Dzięki...

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w Connecticut

01-06-2019

W sobotę 12 stycznia 2019 roku w Haller Post w New Britain (112 Groove Street) odbędzie się impreza z okazji 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Datki będą zbierane przez wolontariuszy również w niedzielę 13 stycznia na ulicach New Britain oraz Stamford, gdzie działa drugi ze sztabów WOŚP w stanie Connecticut.

Zbiórkę pieniędzy dla Wielkiej Orkiestry zapoczątkowali w New Britain w 2005 roku Marcin Olechowski, Barbara Szpakowska i Monika Wysocka. W 2013 roku organizację przejął Rafał Wolanowski. Przez te 13 lat dzięki sztabowi WOŚP i hojności Polonii w New Britain na konto Fundacji Jurka Owsiaka trafiło 160 tysięcy dolarów.  

Sztaby w New Britain i Stamford

W tym roku Wielką Orkiestrą w New Britain ponownie pokieruje Marcin Olechowski. – Jak co roku działamy przez dwa dni – 12 i 13 stycznia. Tym razem współpracujemy blisko ze sztabem Marcina Filipowskiego w Pomonie w Stanie Nowy Jork, jak również ze sztabem w Stamford pod kierownictwem pani Kazimiery Ferenc – mówi koordynator.

Główna impreza, na którą wstęp jest darmowy, odbędzie się 12 stycznia w Haller Post. Rozpocznie się o godz. 18 przy muzyce DJ Kasi. Następnie na scenie wystąpią Richie Badowski oraz The Raspberry Goats. Odbędą się również licytacje gadżetów z Polski (m.in. kalendarzy i koszulek z nadrukami) oraz prac lokalnych polonijnych artystów, głównie obrazów i fotografii.

Artyści i Haller Post robią to bezinteresownie. To jest piękna siła gorących ludzkich serc! – podkreśla Marcin Olechowski. – W sobotę 12 stycznia będziemy przemierzali ulice Broad Street w New Britain, od godzin porannych do późnego popołudnia. W niedzielę 13 stycznia także będziemy widoczni w wielu miejscach, gdzie zbiera się Polonia. Przede wszystkim przed kościołami. Dziękujemy księżom za pozwolenie na kwestę – dodaje.

Z kolei w Stamford sztab WOŚP istnieje od 10 lat. Jego szefem od początku jest dyrektor polskiej szkoły Kazimiera Ferenc.

Wolontariusze, głównie nauczycielki, będą zbierać datki w niedzielę 13 stycznia w rejonie polskiego kościoła Holy Name of Jesus Church w Stamford. Puszki WOŚP będą także w polskich sklepach w Stamford i Norwalk. Do naszej akcji co roku przyłącza się Polska Szkoła im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Derby. Liczymy na hojność naszych ofiarodawców. Do tej pory, dzięki hojności naszej Polonii, przekazaliśmy na konto WOŚP ponad 62 tysiące dolarów – mówi szefowa sztabu WOŚP w Stamford.

Dla małych dzieci

Wszystkie zebrane pieniądze trafią na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która podczas 27. Finału (13 stycznia 2019 roku) zagra dla małych dzieci. Z zebranych datków zakupiony zostanie sprzęt dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju. W placówkach tego rodzaju szczególnie ważne jest nowoczesne, spełniające najwyższe standardy, wyposażenie, które daje lekarzom i personelowi medycznemu jak najlepsze możliwości diagnozy i leczenia najtrudniejszych przypadków.

W ostatnich latach nasza Fundacja skupiała się na wspomaganiu znajdujących się w trudnej sytuacji szpitali i oddziałów opieki podstawowej – mówi Lidia Niedźwiedzka-Owsiak, członek zarządu i dyrektor ds. medycznych Orkiestry. – Mając za sobą rekordowe Finały, kupiliśmy wiele tysięcy urządzeń dla oddziałów pediatrycznych oraz podstawowych oddziałów neonatologicznych w całej Polsce. Cały czas zresztą realizujemy zakupy m.in. właśnie dla oddziałów noworodkowych. Przez ten czas jednak dostawaliśmy coraz większą ilość próśb o pomoc, często błagalnych, z oddziałów specjalistycznych. Braki dotyczą tych najnowocześniejszych, a zarazem najdroższych urządzeń, na których zakup nie zawsze stać jest samorządu, a środki pozyskane w ramach dotacji unijnych wykorzystywane są na „łatanie” bardziej istotnych potrzeb – dodaje.        

Przez 26 lat istnienia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zebrała 951 mln zł i kupiła 45 tysięcy urządzeń medycznych dla 650 szpitali w całej Polsce.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

46. Polski Festiwal w Webster

W dniach 14, 15 i 16 czerwca 2019 r. w Webster odbył się doroczny Polski Festiwal, organizowany przez parafię św. Józefa. Była to już 46. edycja tej imprezy. Uczestnicy mogli liczyć na smaczne, polskie jedzenie oraz liczne atrakcje, m.in. loterię. O muzykę do tańca zadbały zespoły Maestro Men, Vademecum i Windstar, przed festiwalową publicznością zaprezentował się też dziecięcy zespół folklorystyczny PIAST. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com