Connecticut

poleć serwis drukuj
Ze względu na nową,...

Festiwal Małej Polski coraz bliżej!

04-11-2019

Od początku stycznia trwają prace nad przygotowaniem tegorocznego Festiwalu Małej Polski – największej polonijnej imprezy w Nowej Anglii, która potrafi do polskiej dzielnicy w New Britain ściągnąć nawet 20,000 uczestników!

Największą zmianą, związaną z tą już 8. edycją dorocznego festiwalu, jest sam termin, w którym impreza się odbędzie. Tegoroczny festiwal zaplanowany jest na niedzielę, 2 czerwca – czyli o ponad miesiąc później, niż w poprzednich latach, kiedy festiwale miały miejsce w ostatnią niedzielę kwietnia. Lecz późniejszy termin to tylko jedna ze zmian, które sprawią, że tegoroczny festiwal odbędzie się w całkiem nowym wydaniu.

Występy artystyczne

Uczestnicy tegorocznego festiwalu na pewno nie będą się nudzić – zapewnia Kasia Kordek, odpowiedzialna za program artystyczny, który realizowany będzie przez cały dzień na dwóch scenach. – W tym roku stawiamy na jeszcze więcej muzyki i eksplozje pozytywnej energii – mówi Kasia Kordek.

Serca publiczności spróbuje podbić zespół Green Secret z Nowego Jorku na czele z wokalistką Anną Matlewską. Zespół Green Secret stał się polonijną sensacją w Nowym Jorku, po tym jak wystąpił z takimi gwiazdami polskiej sceny jak Perfect, Lady Pank, Bajm czy Sylwia Grzeszczak, a występ na tegorocznym Festiwalu Małej Polski będzie jego debiutem w Connecticut. Po raz pierwszy na dużej scenie festiwalu, umieszczonej na parkingu placówki Haller Post, wystąpią również Chór Moniuszko, Teatr Wyobraźni Novum oraz DJ Fellipe & Arni. Powrócą także artyści znani i lubiani przez festiwalową widownię, m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Polanie” z Bridgeport, zespół Windstar oraz uczniowie ze Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II z New Britain, którzy w tym roku zaprezentują się w kilku odsłonach i pokażą się w różnorodnych strojach. Swój krótki występ przedstawi również Kasia Kordek. Oczywiście nie zabraknie też, kultowego już, konkursu jedzenia pączków!

Na scenie ustawionej na skrzyżowaniu ulic Broad i Washington też będzie głośno i radośnie. Zaprezentują się Rich Bobinski Orchestra z repertuarem tradycyjnych polek oraz lokalne zespoły rockowe: Raspberry Goats i Broad Street Band z gościnnym udziałem lokalnych talentów.

Promocja Małej Polski

Jak co roku, jedną z głównych atrakcji festiwalu będzie polska kuchnia. Oprócz oferty lokalnych punktów gastronomicznych, takich jak Zieleniak, Belvedere, Taste of Poland czy Europlate, na tegorocznym festiwalu będzie można skosztować specjałów kuchni rumuńskiej, pierogów z Beverly w Massachusetts oraz homarów z Maine. – Zainteresowanie stoiskami jest nadzwyczaj duże w tym roku – mówi Darek Barcikowski, który jest głównym koordynatorem tegorocznego festiwalu. W chwili oddania obecnego wydania „Białego Orła” do druku dostępnych było już tylko 10 stoisk, a ponad 80 zostało już zarezerwowanych. Oprócz punktów gastronomicznych i ogródków piwnych, stoiska chętnie rezerwują firmy z rożnych branż, dla których jest to doskonała okazja, by zaprezentować swoją ofertę uczestnikom festiwalu.

Jednym z głównych założeń festiwalu była promocja Małej Polski oraz naszych lokalnych przedsiębiorców, a sam festiwal organizuje Polonia Business Association (PBA) – organizacja zrzeszająca polonijne biznesy – mówi Darek Barcikowski.

Zostań sponsorem

Oprócz zarezerwowania stoiska istnieje również możliwość zaistnienia na festiwalu jako sponsor. Pakiety dla sponsorów zaczynają się już od $500 i dają możliwość umieszczenia logotypu firmy na wszystkich materiałach promocyjnych, takich jak plakaty, ulotki, czy reklamy oraz ogłoszenia danej firmy ze sceny podczas festiwalu. Ponieważ wstęp na festiwal jest bezpłatny, to właśnie opłaty za stoiska oraz sponsorzy w całości finansują tę polonijną imprezę, której koszta organizacyjne wg skarbnika PBA Małgorzaty Malinowskiej sięgają $40,000.

Dodatkową atrakcją festiwalu będzie wesołe miasteczko, czynne od piątku do niedzieli. Jak co roku, park rozrywki dla najmłodszych uczestników festiwalu będzie się mieścił na parkingu Klubu Pułaskiego przy Grove St.

Jedną ze zmian przewidywanych podczas tegorocznego festiwalu jest uruchomienie punktu informacyjnego. Na festiwalu pojawi się także grupa woluntariuszy w specjalnie oznaczonych koszulkach, którzy będą udzielać uczestnikom informacji w kwestiach takich jak parking, program artystyczny, punkty gastronomiczne czy poszczególne stoiska. – Spodziewamy się w tym roku rekordowej frekwencji ze względu na cieplejszą pogodę, dlatego woluntariusze czy sam punkt informacyjny są krytycznie ważni, aby uczestnicy mogli łatwo się przemieszczać i skorzystać ze wszystkich atrakcji tegorocznego festiwalu – podkreśla Barcikowski.

Razem świętujmy jubileusz!

Każdego roku festiwalowi towarzyszy inny temat przewodni. Podczas tegorocznego festiwalu świętowany będzie jubileusz 125-lecia parafii Najświętszego Serca Jezusa w New Britain, obecnie największej polskiej parafii w Nowej Anglii, która liczy około 6,000 parafian. Od 125 lat parafia ta służy lokalnej Polonii – nie tylko duchowo. Przynależące do parafii organizacje i instytucje, takie jak szkoła podstawowa kształcą kolejne pokolenia, inne roztaczają opiekę nad seniorami bądź organizują lokalne życie polonijne. – Piękne wieże kościoła Najświętszego Serca są widoczne z niemalże każdego punktu na Broad Street… to właśnie na ich tle odbywa się coroczny Festiwal Małej Polski i nie ma godniejszego wydarzenia, które tegoroczny festiwal może uczcić, niż ta piękna rocznica jednej z naszych lokalnych, polskich parafii – mówi Lucian Pawlak, były burmistrz New Britain, od lat zaangażowany w organizację festiwalu.

Tegoroczny festiwal rozpocznie się o godz. 11 rano i trwać będzie do 7 wieczorem. Przez ten czas między oddalonym o kilka minut garażem Bodolato Parking Garage w centrum miasta przy 25 Washington Street a miejscem festiwalu kursować będzie bezpłatny bus. Osoby zainteresowane wynajęciem stoiska lub sponsoringiem proszone są o kontakt pod numerem tel.: pod 860-223-9100 lub adresem e-mail: Littlepolandfestivalnb@gmail.com.

Wszystkie informacje dla uczestników, sponsorów oraz wystawców dostępne są również na stronie internetowej www.littlepolandfest.com. Niebawem zostanie tam również umieszczony szczegółowy program artystyczny tegorocznego festiwalu.

wem

wróć

Fotorelacje

46. Polski Festiwal w Webster

W dniach 14, 15 i 16 czerwca 2019 r. w Webster odbył się doroczny Polski Festiwal, organizowany przez parafię św. Józefa. Była to już 46. edycja tej imprezy. Uczestnicy mogli liczyć na smaczne, polskie jedzenie oraz liczne atrakcje, m.in. loterię. O muzykę do tańca zadbały zespoły Maestro Men, Vademecum i Windstar, przed festiwalową publicznością zaprezentował się też dziecięcy zespół folklorystyczny PIAST. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com