Connecticut

poleć serwis drukuj

100-lecie Parafii św. Stanisława w Bristol

05-05-2019

Przed...
W uroczystościach...
Liturgię uświetnił...
Po mszy w holu...
Arcybiskup Diecezji...
Początki Parafii...

W niedzielę 28 kwietnia 2019 roku Parafia św. Stanisława w Bristol obchodziła 100-lecie powstania. Przed uroczystościami kościół został odmalowany, a generalny remont przeszło też jego wnętrze, w tym figury. Rolę parafii doceniły władze miasta.

Uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w języku polskim i angielskim. Przewodniczył jej Arcybiskup Diecezji Hartford Leonard Blair, a współkoncelebrantami było siedmiu księży związanych z parafią. Liturgię uświetnił występ dwóch połączonych chórów.

Po mszy w holu parafialnym odbyło się uroczyste przyjęcie dla parafian. – Było coś i dla ducha, i dla ciała. Staraliśmy się dobrze ugościć gości i parafian – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” proboszcz Parafii św. Stanisława ks. Tomasz Sztuber, który kieruje nią od lutego 2018 roku.

Obecni byli m.in. konsul honorowy RP w Connecticut Darek Barcikowski, radni miasta oraz burmistrz Bristol Ellen Zoppo-Sassu. – Pani burmistrz dziękowała za obecność i za aktywność parafian w życiu miasta. Podkreślała też wolę współpracy dla dobra mieszkańców Bristol – mówi proboszcz.

Burmistrz Zoppo-Sassu zaprezentowała również proklamację Urzędu Miasta, która docenia 100-lecie Parafii św. Stanisława. W ten symboliczny sposób władze miasta podziękowały za jej wkład w rozwój życia w Bristol oraz za wszelkie inicjatywy, które prowadzili członkowie parafii.

Początki Parafii św. Stanisława sięgają 1919 roku, a jej nazwa związana jest z patronem – św. Stanisławem ze Szczepanowa. Została założona przez polskich imigrantów. W 1954 roku kościół został zburzony, a nabożeństwa przeniesiono do sali szkolnej. Nowy neogotycki kościół powstał w tym samym miejscu i został poświęcony 20 maja 1956 roku.

Obecnie w parafii św. Stanisława odbywają się dwie msze święte w języku polskim – w piątek wieczorem i w niedzielę. – Od samego początku jest to parafia mieszana. Obecnie liczy ponad 900 zarejestrowanych rodzin. Teraz stawiamy na młodzież, dlatego kładziemy duży nacisk na Duszpasterstwo Młodzieży – mówi ks. proboszcz Tomasz Sztuber i podkreśla rolę świątyni dla Polonii na przestrzeni 100 lat: „Parafia pełniła i w dalszym ciągu pełni dla Polaków rolę scalającą, utrzymującą polskie tradycje jak np. święcenie pokarmów w sobotę wielkanocną, a także podtrzymującą język polski i kulturę polską”.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com