Connecticut

poleć serwis drukuj
Uczniowie i...

Polska Szkoła Sobotnia im. A. Mickiewicza ze Stamford na V Festiwalu Szkół Polonijnych w Manville, NJ

05-05-2019

Rok temu Polska Szkoła Sobotnia w Stamford była gospodarzem Festiwalu Szkół Polonijnych. W tym roku V Festiwal odbywał się w Manville, NJ. Tegorocznemu festiwalowi przyświecała idea pokazania postaci kobiet sukcesu, a także różnych regionów Polski. Uczniowie i nauczyciele ze Stamford postanowili więc zwrócić uwagę na Podlasie oraz niezwykłą ambasadorkę polskości, królową estrady i kabaretu – Hankę Bielicką. Reprezentacja szkoły w Stamford spisała się na medal, albo może lepiej „na kapelusz”, jako że to rekwizyt towarzyszący pani Hani przez ponad 90-letnie życie.

W postać pani Hanki siedzącej na łomżyńskiej ławeczce wcieliła się Karolina Popiołek z kl. 6. Ona też była autorką eseju „Wynalazki z polskim rodowodem”. Prace plastyczne znajdujące się na festiwalowej wystawie były autorstwa Witka Sabatha (kl. 8), Marysi Skiędziel (kl. 6) i Wiktorii Jankowskiej (kl. 2a). Witek zrobił projekt znaczka pocztowego dedykowanego Marii Skłodowskiej-Curie, Marysia naszkicowała obóz koncentracyjny w Oświęcimiu, a Wiktoria narysowała Plac Zamkowy z kolumną Zygmunta w Warszawie. Najradośniej zaprezentowały się Olivia Kubisiak (kl. 4) jako Hanka Bielicka na deskach Teatru Syrena oraz Basia Gudaś (kl. 3), czyli słynna Dziunia Pietrasińska – kolejne wcielenie Hanki Bielickiej – bawiąca publiczność prze 25 lat w „Podwieczorku przy mikrofonie”. Michał Skiędziel (kl. 8) przygotował oprawę muzyczną, a Amelka Gudaś, Matylda Jankowska, Sebastian Kubisiak i Dominik Popiołek byli obecni przy podlaskim stoisku, gdzie nad całością czuwały dyrektor Kazimiera Ferenc oraz nauczycielki Anna Czyż i Krystyna Gudaś. W zgromadzeniu materiałów prezentowanych na stoisku pomogły Halina Ochońska, Irena Dec oraz Urszula Gajda. Na stoisku były ciekawe foldery przygotowane przez uczniów i panią dyrektor, wystawkę „Dolina Biebrzy” z bocianim gniazdem, kapliczkami i śliczną studzienką, pisanki z Ciechanowca, oryginalną czapkę leśnika oraz specjały kulinarne Podlasia: sękacz, kiełbaskę podlaską, sery i dary lasu, a także babkę ziemniaczaną, którą przygotowała jedna z mam – pani Sokołowska i przepyszny chłodnik przygotowany przez Krystynę Gudaś.

Serdeczne podziękowania należą się wszystkim, którzy wsparli udział szkoły ze Stamford w festiwalu, a szczególnie: Anecie i Sylwestrowi Kubisiak, Krystynie i Pawłowi Gudaś, Małgorzacie i Jackowi Popiołek oraz Anecie i Sebastianowi Jankowskim.

Anna Czyż

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com