Connecticut

poleć serwis drukuj
Uczniowie i...

Polska Szkoła Sobotnia im. A. Mickiewicza ze Stamford na V Festiwalu Szkół Polonijnych w Manville, NJ

05-05-2019

Rok temu Polska Szkoła Sobotnia w Stamford była gospodarzem Festiwalu Szkół Polonijnych. W tym roku V Festiwal odbywał się w Manville, NJ. Tegorocznemu festiwalowi przyświecała idea pokazania postaci kobiet sukcesu, a także różnych regionów Polski. Uczniowie i nauczyciele ze Stamford postanowili więc zwrócić uwagę na Podlasie oraz niezwykłą ambasadorkę polskości, królową estrady i kabaretu – Hankę Bielicką. Reprezentacja szkoły w Stamford spisała się na medal, albo może lepiej „na kapelusz”, jako że to rekwizyt towarzyszący pani Hani przez ponad 90-letnie życie.

W postać pani Hanki siedzącej na łomżyńskiej ławeczce wcieliła się Karolina Popiołek z kl. 6. Ona też była autorką eseju „Wynalazki z polskim rodowodem”. Prace plastyczne znajdujące się na festiwalowej wystawie były autorstwa Witka Sabatha (kl. 8), Marysi Skiędziel (kl. 6) i Wiktorii Jankowskiej (kl. 2a). Witek zrobił projekt znaczka pocztowego dedykowanego Marii Skłodowskiej-Curie, Marysia naszkicowała obóz koncentracyjny w Oświęcimiu, a Wiktoria narysowała Plac Zamkowy z kolumną Zygmunta w Warszawie. Najradośniej zaprezentowały się Olivia Kubisiak (kl. 4) jako Hanka Bielicka na deskach Teatru Syrena oraz Basia Gudaś (kl. 3), czyli słynna Dziunia Pietrasińska – kolejne wcielenie Hanki Bielickiej – bawiąca publiczność prze 25 lat w „Podwieczorku przy mikrofonie”. Michał Skiędziel (kl. 8) przygotował oprawę muzyczną, a Amelka Gudaś, Matylda Jankowska, Sebastian Kubisiak i Dominik Popiołek byli obecni przy podlaskim stoisku, gdzie nad całością czuwały dyrektor Kazimiera Ferenc oraz nauczycielki Anna Czyż i Krystyna Gudaś. W zgromadzeniu materiałów prezentowanych na stoisku pomogły Halina Ochońska, Irena Dec oraz Urszula Gajda. Na stoisku były ciekawe foldery przygotowane przez uczniów i panią dyrektor, wystawkę „Dolina Biebrzy” z bocianim gniazdem, kapliczkami i śliczną studzienką, pisanki z Ciechanowca, oryginalną czapkę leśnika oraz specjały kulinarne Podlasia: sękacz, kiełbaskę podlaską, sery i dary lasu, a także babkę ziemniaczaną, którą przygotowała jedna z mam – pani Sokołowska i przepyszny chłodnik przygotowany przez Krystynę Gudaś.

Serdeczne podziękowania należą się wszystkim, którzy wsparli udział szkoły ze Stamford w festiwalu, a szczególnie: Anecie i Sylwestrowi Kubisiak, Krystynie i Pawłowi Gudaś, Małgorzacie i Jackowi Popiołek oraz Anecie i Sebastianowi Jankowskim.

Anna Czyż

wróć

Fotorelacje

Pielgrzymki do Amerykańskiej Częstochowy

Ponad trzy tysiące wiernych przybyło pieszo do Amerykańskiej Częstochowy w niedzielę 11 sierpnia przed uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Pielgrzymi mieszkający w różnych stanach USA przybyli do Domu Matki w Doylestown, PA w 3 pielgrzymkach: z Great Meadows, NJ, z Trenton, NJ oraz z Filadelfii, PA. Fot. Christopher Anc, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
08-23-2019
Doroczny festiwal parafialny w parafii św. A. Boboli w Dudley
08-24-2019
Letnia dyskoteka w Klubie Sobieski w Greenacres
08-24-2019
11. doroczny Festiwal Pierogów w Lawrenceville
08-24-2019
Projekcja filmu pt. „Wilkołak” w Film Noir Cinema
08-24-2019
Piknik w Parafii MB Częstochowskiej i św. Kazimierza na Brooklynie
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com