Connecticut

poleć serwis drukuj
Każda wystawa w...

Wernisaż Stowarzyszenia Artystów Polskich w Sloper – Wesoly House w New Britain

05-05-2019

W sobotę, 27 kwietnia, w Sloper – Wesoly House przy 27 Grove Hill w New Britain, odbył się pierwszy w tym roku wernisaż Stowarzyszenia Artystów Polskich.

Już sam ten historyczny budynek, należący do Fundacji Polsko-Amerykańskiej i będący siedzibą Stowarzyszenia Artystów Polskich, wprowadza gości w artystyczny nastrój. Wnętrza przypominają o czasach świetności Ameryki – latach 20. XX wieku – i stanowią świetne tło dla sztuki. Tym razem swoje prace wystawiali: Marek Barczyk, Barbara Bierc, Jacek Borkowski, Magda Gosik, Justin Knapp, Jerry Malinka, Jerzy Michalski, Urszula Skierkowski, Zbigniew Sokołowski, Zofia Soto i Jan Szewczyk. Widać było, że artyści spędzili zimę pracowicie. I choć praca w zimie zwykle oznacza, że więcej czasu trzeba poświęcić na malowanie, to lato w Connecticut bywa kapryśne i np. podczas ostatnich wysoka wilgotność nie pozwalała schnąć obrazom, a temperatura zniechęcała do pracy w plenerze.

Dzieła zaprezentowane na wernisażu były dowodem tego, że artyści doskonalą swój warsztat, nie boją się też eksperymentów kolorystycznych, zmieniają tematykę swoich dzieł oraz rodzaje farb, którymi malują. Także nowi członkowie Stowarzyszenia zaznaczyli swoją obecność udanymi kompozycjami.

Każda wystawa jest również okazją do spotkania interesujących osób – takich jak chociażby reporter tygodnika „Life”, który relacjonował wydarzenia roku ’68. Podczas artystycznych spotkań prowadzone są też żywe dyskusje. Ostatnio dość kontrowersyjną kwestią okazało się malowanie obrazów metodą produkcyjną, opracowaną w Chinach i polegającą na tym, że dany malarz specjalizuje się tylko w jednym elemencie – np. jeden maluje tylko oczy, inny tylko zachodzące słońce itd., i tak przechodząc od obrazu do obrazu wspólnie tworzą całość. Takie „uprzemysłowienie” procesu twórczego spowodowało znaczny spadek cen na rynku sztuki współczesnej, co mogli odczuć także lokalni artyści… Dobrym nawiązaniem do tematu rozmowy okazała się fraszka Jana Sztaudyngera: „Na stare lata, na młode lata”, a uczestnicy spotkania przypomnieli sobie wiele więcej przykładów specyficznej twórczości tego poety.

Po zimowej przerwie naprawdę przyjemnie było spotkać starych znajomych i zobaczyć nowe twarze. Artyści zawsze starannie przygotowują się do wernisażu. Dla gości, własnym sumptem, przygotowują przekąski, sałatki, własne wypieki oraz sporo różnorodnego wina. W zamian proszą o dobrowolne dotacje – warto okazać im hojność.

Artyści serdecznie zapraszają publiczność na kolejne wystawy!

MCK


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1103.html

wróć

Fotorelacje

Rekolekcje młodzieży szkół polonijnych w Amerykańskiej Częstochowie

„W drodze do świętości” to temat przewodni tegorocznych rekolekcji dla młodzieży szkół polonijnych w USA, które odbyły się w Amerykańskiej Częstochowie w dniach 15-16 lutego br. Rekolekcjom przewodniczył ks. Grzegorz Markulak, nad całością organizacji czuwali o. Tadeusz Lizińczyk – kapelan CPSD wraz z dr Dorotą Andraką – prezes CPSD oraz o. Marcinem Ćwierzem – kapelanem Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com