Connecticut

poleć serwis drukuj
Każda wystawa w...

Wernisaż Stowarzyszenia Artystów Polskich w Sloper – Wesoly House w New Britain

05-05-2019

W sobotę, 27 kwietnia, w Sloper – Wesoly House przy 27 Grove Hill w New Britain, odbył się pierwszy w tym roku wernisaż Stowarzyszenia Artystów Polskich.

Już sam ten historyczny budynek, należący do Fundacji Polsko-Amerykańskiej i będący siedzibą Stowarzyszenia Artystów Polskich, wprowadza gości w artystyczny nastrój. Wnętrza przypominają o czasach świetności Ameryki – latach 20. XX wieku – i stanowią świetne tło dla sztuki. Tym razem swoje prace wystawiali: Marek Barczyk, Barbara Bierc, Jacek Borkowski, Magda Gosik, Justin Knapp, Jerry Malinka, Jerzy Michalski, Urszula Skierkowski, Zbigniew Sokołowski, Zofia Soto i Jan Szewczyk. Widać było, że artyści spędzili zimę pracowicie. I choć praca w zimie zwykle oznacza, że więcej czasu trzeba poświęcić na malowanie, to lato w Connecticut bywa kapryśne i np. podczas ostatnich wysoka wilgotność nie pozwalała schnąć obrazom, a temperatura zniechęcała do pracy w plenerze.

Dzieła zaprezentowane na wernisażu były dowodem tego, że artyści doskonalą swój warsztat, nie boją się też eksperymentów kolorystycznych, zmieniają tematykę swoich dzieł oraz rodzaje farb, którymi malują. Także nowi członkowie Stowarzyszenia zaznaczyli swoją obecność udanymi kompozycjami.

Każda wystawa jest również okazją do spotkania interesujących osób – takich jak chociażby reporter tygodnika „Life”, który relacjonował wydarzenia roku ’68. Podczas artystycznych spotkań prowadzone są też żywe dyskusje. Ostatnio dość kontrowersyjną kwestią okazało się malowanie obrazów metodą produkcyjną, opracowaną w Chinach i polegającą na tym, że dany malarz specjalizuje się tylko w jednym elemencie – np. jeden maluje tylko oczy, inny tylko zachodzące słońce itd., i tak przechodząc od obrazu do obrazu wspólnie tworzą całość. Takie „uprzemysłowienie” procesu twórczego spowodowało znaczny spadek cen na rynku sztuki współczesnej, co mogli odczuć także lokalni artyści… Dobrym nawiązaniem do tematu rozmowy okazała się fraszka Jana Sztaudyngera: „Na stare lata, na młode lata”, a uczestnicy spotkania przypomnieli sobie wiele więcej przykładów specyficznej twórczości tego poety.

Po zimowej przerwie naprawdę przyjemnie było spotkać starych znajomych i zobaczyć nowe twarze. Artyści zawsze starannie przygotowują się do wernisażu. Dla gości, własnym sumptem, przygotowują przekąski, sałatki, własne wypieki oraz sporo różnorodnego wina. W zamian proszą o dobrowolne dotacje – warto okazać im hojność.

Artyści serdecznie zapraszają publiczność na kolejne wystawy!

MCK


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1103.html

wróć

Fotorelacje

W świecie zabawek Amato’s Toy and Hobby w New Britain, CT

Najpierw było marzenie, które przerodziło się w pasję. Połączenie pasji i ciężkiej pracy zaowocowało sukcesem. Amato’s Toy and Hobby to spełniony amerykański sen czterech pokoleń rodziny Amato i miejsce, które na stałe wpisało się w lokalny krajobraz New Britain. Wkrótce obchodzone będzie 80-lecie istnienia sklepu, między półkami którego każdy może przenieść się na chwilę do dziecięcych lat. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
07-18-2019
Projekcja filmu w związku z 100. rocznicą parafii św. Stanisława w Bristol
07-20-2019
Dożynki w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Indian Orchard
07-20-2019
Wieczór hawajski w Klubie Korona
07-20-2019
Dyskoteka w Polskim Centrum w Clearwater
07-20-2019
Pierogi i gołąbki na sprzedaż w Polskim Kościele św. Jana w Manchester
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com