Connecticut

poleć serwis drukuj
Na stanowym...

Polski Dzień na Kapitolu

05-06-2019

2 maja 2019 roku na stanowym Kapitolu w Hartford odbyły się uroczystości związane z obchodami 228. rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wzięli w nich udział m.in. zastępca gubernatora stanu Connecticut Susan Bysiewicz, sekretarz stanu Denise Merrill, lider większości Matt Ritter i konsul honorowy RP w Hartford Darek Barcikowski. Wręczono również tradycyjne wyróżnienia zasłużonym Polakom.

O godzinie 11 rano na maszt przed stanowym Kapitolem w centrum Hartford wciągnięta została polska flaga. Odśpiewano hymny narodowe Polski i USA. Część oficjalna – przemówienia i wręczenie wyróżnień – miała miejsce w lobby Kapitolu. W tym roku nagrody otrzymali: Elżbieta Złotnik, Liz Wasiutyński, Halina Szeligowska, Laurie Taf Jackson oraz Elaine Sarsynski.

Tematem tegorocznych uroczystości były zasługi polskich kobiet. Na przygotowanej przez Muzeum Historii Polski w Warszawie wystawie na temat roli Polek w walce o niepodległość i wolność, można było zobaczyć kobiety walczące o wolność – od XIX wieku, kiedy Polska znajdowała się pod zaborami, aż po powstanie Solidarności. Prezentowane były takie postaci jak Emilia Plater, która uczestniczyła w Powstaniu Listopadowym w 1831 roku, czy Alina Pieńkowska, Halina Mikołajska oraz Anna Walentynowicz, które były działaczkami NSZZ „Solidarność”.

Polski Dzień na Kapitolu, który docenia nie tylko historię, ale też wkład Polaków w rozwój stanu Connecticut, celebrowany jest od 1991 roku. Jego inicjatorem był reprezentant stanu śp. Stanley Krawiec. W organizację tegorocznych obchodów zaangażowała się jego córka Deborah Krawiec. Uświetnił je występ chóru dziecięcego złożonego z uczniów Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w New Britain.

opr. bo


Uhonorowani

Elżbieta Złotnik

Absolwentka Uniwersytetu Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie. Jako nauczycielka w Polsce i w Stanach Zjednoczonych przepracowała z dziećmi w sumie ponad 30 lat. Z Polski wyemigrowała w 2004 roku do New Britain. Tutaj zaczęła uczyć w Szkole Języka Polskiego, a od 2011 roku jest jej dyrektorem. W 2017 roku została odznaczona medalem Ministerstwa Edukacji Narodowej za wkład w edukację polskiej młodzieży w Stanach Zjednoczonych. Jest wspaniałym, opiekuńczym pedagogiem z pasją, który poświęcił swoje życie uczniom i ich edukacji.

Elaine Sarsynsk

Absolwentka ekonomii na Smith College of Northampton oraz Rachunkowości i Finansów na Columbia Business School. Karierę w branży nieruchomości rozpoczęła w 1977 roku w Morgan Stanley. Później pracowała m.in. w Aetna, Unit Head czy Sun Consulting Group. W latach 1999-2001 była Dyrektorem ds. Rozwoju Gospodarczego i Społecznego w Suffield, a w 2001 roku została wybrana pierwszym Selekcjonerem. W 2005 roku dołączyła do Massachusetts Mutual Life Insurance Company, gdzie była dyrektorem zarządzającym w Babson Capital Management LLC, spółce zależnej MassMutual. W późniejszych latach była prezesem MassMutual International, a w 2017 roku przeszła na emeryturę.

Halina Szeligowski

Wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych w 1987 roku. W Connecticut zamieszkała w Stamford, gdzie przez 10 lat była dyrektorką Szkoły Języka Polskiego im. Adama Mickiewicza. Angażowała się również w budowę reprezentacji stanu na corocznych Paradach Pułaskiego w Nowym Jorku. Jest przewodniczącą komitetu Parady Pułaskiego w Stamford. Przez ostatnie kilka lat czyniła wysiłki, by to właśnie stan Connecticut poprowadził Paradę, co nastąpi w październiku tego roku podczas 82. jej edycji.

Laurie Taf Jackson

Pedagog w Cross Street School w Naugatuck, CT. Kiedy nie pracuje, służy swojej społeczności jako Zastępca Burmistrza i Burgess gminy Naugatuck. Ponadto służy jako łącznik Burgess w Urzędzie Mieszkaniowym, Departamencie Policji oraz Departamencie Parków i Rekreacji. Swoją służbę kontynuowała w Radzie Dyrektorów zarówno Fundacji Edukacyjnej Naugatuck, jak i Służbie Młodzieży Naugatuck. Zawsze dumna ze swojego polskiego dziedzictwa, udziela się również od ponad 30 lat w Polsko-Amerykańskim Stowarzyszeniu Pań Pomocniczek (Polish American Ladies Auxiliary). Jest wdzięczna za polskie tradycje, których nauczyli ją matka – była burmistrz Naugatuck Joan B. Taf – oraz zmarły ojciec Michael Taf. Za swoje największe osiągnięcie uważa wychowanie 22-letniego syna Mateusza.

Liz Wasiutynski

W 1982 roku, wkrótce po ogłoszeniu przez reżim komunistyczny stanu wojennego w Polsce, dołączyła do NSZZ „Solidarność”. Przywództwu podziemnej Solidarności udało się ustanowić wtedy swoistą „ambasadę”, która aktywnie i skutecznie przekazywała informacje o sytuacji w Polsce. Tłumaczyła dokumenty i energicznie szukała politycznego, finansowego i duchowego wsparcia dla działań NSZZ „Solidarność”. Reprezentowała Biuro Koordynacyjne za Granicą NSZZ „Solidarność” z siedzibą w Brukseli w Belgii, aż do upadku komunizmu w 1989 roku. W latach 90. Liz pracowała w środowisku akademickim, najpierw na CCSU. Kierowała tu projektem finansowanym przez USAID, w ramach którego wysyłano ekspertów ds. zarządzania przedsiębiorstwem na wykłady do polskich uniwersytetów. W 2000 roku wróciła do służby zdrowia i objęła stanowisko oficera ds. zgodności z przepisami korporacyjnymi oraz szkolenia pracowników.


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1104.html

wróć
~marcin
2019-05-26 12:14:00
Zgłoś do moderacji
My ci zalatwimy tylul marszalka paeady a ty potem rozdawaj nam medale na kapitolu

Fotorelacje

Rekolekcje młodzieży szkół polonijnych w Amerykańskiej Częstochowie

„W drodze do świętości” to temat przewodni tegorocznych rekolekcji dla młodzieży szkół polonijnych w USA, które odbyły się w Amerykańskiej Częstochowie w dniach 15-16 lutego br. Rekolekcjom przewodniczył ks. Grzegorz Markulak, nad całością organizacji czuwali o. Tadeusz Lizińczyk – kapelan CPSD wraz z dr Dorotą Andraką – prezes CPSD oraz o. Marcinem Ćwierzem – kapelanem Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com