Connecticut

poleć serwis drukuj
W ramach I...

Zbliża się I edycja Festiwalu Polskich Filmów w New Britain

05-08-2019

W dniach 18-19 maja br. w New Britain odbędzie się I edycja Festiwalu Polskich Filmów. Wszystkie pokazy filmów i spotkania z ich twórcami odbędą się w Trinity On Main (69 Main Street). Organizatorem imprezy jest organizacja Polish Filmmakers NYC, zaś sponsorem strategicznym Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. O filmach, jakie będzie można zobaczyć na festiwalu, oraz o samej jego organizacji, „Biały Orzeł” rozmawia z założycielką i szefową organizacji Polish Filmmakers NYC Agatą Drogowską.

„Biały Orzeł”: Skąd pomysł na zorganizowanie polskiego festiwalu filmowego w New Britain?

Agata Drogowska (założycielka Polish Film Makers NYC): Oscarowy Bal, który odbył się 23 lutego, i spotkanie z ludźmi w New Britain, dało nam do myślenia, że warto w tym mieście zrobić coś więcej. Bardzo wiele osób prosiło mnie wtedy o wizytówki i pytało, czy można zapraszać do New Britain więcej aktorów i pokazywać więcej filmów. Drugą osobą, która ten pomysł podtrzymała, był Paweł Burdzy z Polsko-Słowiańskiej Unii Kredytowej. Im też zależy na tym, żeby pokazywać jak najwięcej polskich filmów w jak największej ilości miejsc, żeby docierały one do Polaków. Pokazujemy je regularnie na Greenpoincie, staramy się to robić również w New Jersey i innych miejscach i stąd pomysł, żeby pokazywać je również w Connecticut. Tym bardziej, że jest tam duża Polonia, szczególnie w New Britain. W tym mieście są też uczelnie, z którymi przy tym festiwalu współpracujemy.

Jak długo istnieje wasza organizacja Polish Filmmakers NYC?

Organizacja powstała w 2012 roku, a głównym miejscem naszego działania jest Nowy Jork. Przyczyną był projekt „New Generation of Polish Filmmakers”, którego celem było promowanie młodych polskich reżyserów, filmowców i aktorów, którzy tutaj nie byli jeszcze znani. Ten pierwszy festiwal był wielkim sukcesem – z Polski przyjechało 10 młodych reżyserów i operatorów. Opowiadali amerykańskiej publiczności o tym, co robią, bo staraliśmy się promować polskie kino wśród Amerykanów. W 2015 roku nasz projekt nabrał większego tempa i zaczął się rozwijać w kierunku publiczności polskiej. W następnych latach pokazy były już organizowane głównie dla Polaków, których przychodziło więcej niż Amerykanów. Cały czas jednak nasze filmy są wyświetlane z napisami po angielsku i tak też będzie w New Britain. 

W połowie maja odbędzie się debiut waszej organizacji w Connecticut. Jakie filmy zostaną pokazane i czy będą goście specjalni?

Pierwsza edycja festiwalu w New Britain będzie dwudniowa. Pokazy odbędą się w Trinity On Main. Pokazanych zostanie 7 filmów, z czego 3 premierowe: „Kamerdyner” Filipa Bajona, który nie był dotąd pokazywany nawet w Nowym Jorku; dokument „Ostatni Górale”, z którego producentem Maciejem  Pawelczykiem będzie się można spotkać  po filmie ; oraz najnowszy film Krzysztofa Zanussiego „Eter”. Gościem specjalnym będzie też Andrzej Krakowski, który napisał serię książek, o tym jak Polacy budowali Hollywood. Autor będzie miał godzinny wykład i oczywiście będzie można nabyć jego książki.

Wszystkie seanse i spotkania odbywają się w Trinity On Main. Jak wygląda kwestia biletów?

Ceny są różne. Za premierowy film Filipa Bajona cena wynosi 18 dolarów, za filmy fabularne 15 dolarów, a za filmy krótsze, godzinne, 10 dolarów. Oczywiście są specjalne promocje dla dzieci i młodzieży, a także karnety za 60 dolarów na cały festiwal. Jeśli zgłoszą się do nas uczelnie, szkoły czy firmy, to ceny będą niższe w zależności od ilości zakupionych biletów.

Będzie to pierwsza edycja Festiwalu Polskich Filmów w New Britain. Jakie są wasze oczekiwania, jako organizatorów, wobec tej imprezy?

Zakładamy, że przyjdzie dużo Polaków, że nawiążemy nowe kontakty i że będziemy mieli stały kontakt z tymi, którzy się tym zajmują i chcą te filmy oglądać. Już udało mi się nawiązać kontakt z Andrzejem Gromadowskim, z Weteranami i Klubem Polskim na CCSU. Mam nadzieję, że tych kontaktów będzie coraz więcej, bo chcemy wiedzieć, na jakich filmach im zależy. Większość filmów można ściągnąć, ale w dużej mierze zależy to od publiczności.

Jeśli festiwal okaże się sukcesem, jak często może się odbywać w New Britain?

Najlepiej byłoby go organizować dwa razy w roku – wiosną i jesienią. Najlepszy czas to jesień, bo po Polskim Festiwalu w Gdyni są najnowsze filmy, które udaje nam się zdobyć i pokazywać na Manhattanie i w Nowym Jorku. W tym roku też szykujemy kilka naprawdę dobrych filmów, więc dobrze byłoby je pokazać również w Connecticut. Z kolei wiosną można pokazywać te filmy, na które nie było czasu jesienią, bo przecież nigdy nie uda się pokazać wszystkiego. Rocznie na ekrany wchodzi około 50 polskich filmów, a to dość spora ilość.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Darek Barcikowski

wróć

Fotorelacje

Rekolekcje młodzieży szkół polonijnych w Amerykańskiej Częstochowie

„W drodze do świętości” to temat przewodni tegorocznych rekolekcji dla młodzieży szkół polonijnych w USA, które odbyły się w Amerykańskiej Częstochowie w dniach 15-16 lutego br. Rekolekcjom przewodniczył ks. Grzegorz Markulak, nad całością organizacji czuwali o. Tadeusz Lizińczyk – kapelan CPSD wraz z dr Dorotą Andraką – prezes CPSD oraz o. Marcinem Ćwierzem – kapelanem Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com