Connecticut

poleć serwis drukuj

Koncert Moniuszkowski na CCSU

06-06-2019

Monika Krajewska...
Po koncercie...
Fot. Marek Kania
Fot. Marek Kania
Fot. Marek Kania
Fot. Marek Kania
Fot. Marek Kania
Fot. Marek Kania
Fot. Marek Kania
Fot. Marek Kania
Fot. Marek Kania
Fot. Marek Kania

Rok 2019 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Moniuszki, ze względu na 200. rocznicę urodzin kompozytora, która przypadała 5 maja br. 17 maja na Central Connecticut State University odbył się zorganizowany przez Katedrę Studiów Polskich koncert, wpisujący się w obchody Roku Moniuszkowskiego.

Jako główna solistka wystąpiła Monika Krajewska, która wykonała najbardziej znane utwory polskiego kompozytora, takie jak „Znasz-li ten kraj”, „Pieśń wieczorna”, „Moja pieszczotka”, „Kozak”, „Złota rybka” czy „Prząśniczka” oraz słynne arie, m.in. „Biegnie słuchać” – arię Jadwigi ze „Strasznego Dworu” i dwie arie Broni z opery „Hrabina” pt. „O mój Dziaduniu” i „Szemrze strumyk”. Monice towarzyszyli Natasza Uljanovsky – fortepian i Peter Dzialo – wiolonczela. Program koncertu składał się z kilku segmentów, najpierw Monika śpiewała, a w przerwach Peter i Natasza wykonywali utwory instrumentalne. Cały program poprowadziła Robin Rubendunst, przybliżając publiczności realia historyczne i sylwetkę kompozytora.

Dzieła Moniuszki naznaczone są piętnem rozbiorów, pełne tęsknoty za wolnością i nostalgicznych przywołań swojskiego, polskiego zaścianka idealizowanego jako tło dla sarmackich cnót. Wydawać by się mogło, że twórczość taka może być trudna do przyswojenia i zrozumienia przez współczesnych, jednak muzyka Moniuszki okazała się ponadczasowa.  

Koncert zakończył się owacją na stojąco. Artystka zasłużyła na to, była w świetnej dyspozycji, a jej głos wypełniał pięknie, bez mikrofonu, całą salę – relacjonuje Marek Kania. – Monika cieszy się w Connecticut renomą i jest doskonale znana w polonijnym środowisku. Ostatnio koncertuje po całym świecie i rzadko śpiewa po polsku, a tym razem miała przyjemność wykonania koncertu w języku ojczystym. A my, publiczność, to doceniliśmy i będziemy niecierpliwie czekać na następną okazję, aby znów ją usłyszeć – kończy pan Marek.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Przywitanie nowego proboszcza w Bazylice św. Józefa w Webster

W czerwcu br. na emeryturę przeszedł ks. prałat Antoni Czarnecki, wieloletni gospodarz Bazyliki św. Józefa w Webster. Na stanowisku proboszcza zastąpił go dotychczasowy wikariusz – ks. Grzegorz Chodkowski. W niedzielę, 8 września, po mszy św. o godz. 11:00 parafianie zorganizowali przyjęcie powitalne dla nowego proboszcza. Spotkanie odbyło się w klubie PACC w Webster i wzięło w nim udział około 200 osób. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
09-20-2019
Rekolekcje dla osób po doświadczeniach aborcji w Amerykańskiej Częstochowie
09-21-2019
Gala jubileuszowa z okazji 80-lecia Polskiego Klubu w Bostonie
09-21-2019
Zabawa powakacyjna w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
09-21-2019
Pożegnanie lata w Haller Post
09-21-2019
Obiad i zabawa taneczna w parafii św. Józefa w New Brunswick
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com