Connecticut

poleć serwis drukuj

Koncert Moniuszkowski na CCSU

06-06-2019

Monika Krajewska...
Po koncercie...
Fot. Marek Kania
Fot. Marek Kania
Fot. Marek Kania
Fot. Marek Kania
Fot. Marek Kania
Fot. Marek Kania
Fot. Marek Kania
Fot. Marek Kania
Fot. Marek Kania
Fot. Marek Kania

Rok 2019 został ogłoszony przez Sejm RP Rokiem Moniuszki, ze względu na 200. rocznicę urodzin kompozytora, która przypadała 5 maja br. 17 maja na Central Connecticut State University odbył się zorganizowany przez Katedrę Studiów Polskich koncert, wpisujący się w obchody Roku Moniuszkowskiego.

Jako główna solistka wystąpiła Monika Krajewska, która wykonała najbardziej znane utwory polskiego kompozytora, takie jak „Znasz-li ten kraj”, „Pieśń wieczorna”, „Moja pieszczotka”, „Kozak”, „Złota rybka” czy „Prząśniczka” oraz słynne arie, m.in. „Biegnie słuchać” – arię Jadwigi ze „Strasznego Dworu” i dwie arie Broni z opery „Hrabina” pt. „O mój Dziaduniu” i „Szemrze strumyk”. Monice towarzyszyli Natasza Uljanovsky – fortepian i Peter Dzialo – wiolonczela. Program koncertu składał się z kilku segmentów, najpierw Monika śpiewała, a w przerwach Peter i Natasza wykonywali utwory instrumentalne. Cały program poprowadziła Robin Rubendunst, przybliżając publiczności realia historyczne i sylwetkę kompozytora.

Dzieła Moniuszki naznaczone są piętnem rozbiorów, pełne tęsknoty za wolnością i nostalgicznych przywołań swojskiego, polskiego zaścianka idealizowanego jako tło dla sarmackich cnót. Wydawać by się mogło, że twórczość taka może być trudna do przyswojenia i zrozumienia przez współczesnych, jednak muzyka Moniuszki okazała się ponadczasowa.  

Koncert zakończył się owacją na stojąco. Artystka zasłużyła na to, była w świetnej dyspozycji, a jej głos wypełniał pięknie, bez mikrofonu, całą salę – relacjonuje Marek Kania. – Monika cieszy się w Connecticut renomą i jest doskonale znana w polonijnym środowisku. Ostatnio koncertuje po całym świecie i rzadko śpiewa po polsku, a tym razem miała przyjemność wykonania koncertu w języku ojczystym. A my, publiczność, to doceniliśmy i będziemy niecierpliwie czekać na następną okazję, aby znów ją usłyszeć – kończy pan Marek.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

46. Polski Festiwal w Webster

W dniach 14, 15 i 16 czerwca 2019 r. w Webster odbył się doroczny Polski Festiwal, organizowany przez parafię św. Józefa. Była to już 46. edycja tej imprezy. Uczestnicy mogli liczyć na smaczne, polskie jedzenie oraz liczne atrakcje, m.in. loterię. O muzykę do tańca zadbały zespoły Maestro Men, Vademecum i Windstar, przed festiwalową publicznością zaprezentował się też dziecięcy zespół folklorystyczny PIAST. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com