Connecticut

poleć serwis drukuj
Diane Hollingsworth...

Polonijnie w Norwich

07-01-2019

W niedzielę, 23 czerwca, odbył się Polski Festiwal w Norwich, który wypełnił ulicę Franklin w centrum miasta polskimi akcentami, zapachami placków ziemniaczanych i smażonych kiełbasek oraz tłumami ludzi. Była to druga edycja tej imprezy – pierwsza odbyła się rok temu w październiku z okazji 100-lecia niepodległości Polski, lecz spore zainteresowanie skłoniło organizatorów do powtórzenia festiwalu w tym roku z jedną kluczową zmianą – przesunięciem daty z października na czerwiec.

Gospodarzem festiwalu była organizacja Global City Norwich, a polska impreza jest jedną z wielu organizowanych w centrum miasta i dofinansowanych z grantu banku Chelsea Groton oraz funduszy miejskich. – Mimo że organizatorem jest miasto, zaangażowaliśmy liczne organizacje, w tym oba polskie kościoły – św. Józefa oraz Polski Kościół Narodowy Boskiej Opatrzności – mówi Suki z Global City Norwich. Szereg imprez organizowanych wzdłuż Franklin Street ma za zadanie przyciągnąć ludzi do centrum miasta, zagospodarować puste lokale i sprawić, aby geograficzne serce miasta znów zaczęło bić. Festiwal ma też na celu podkreślenie obecności i wkładu Polonii oraz innych kultur i grup etnicznych reprezentowanych w Norwich w dzieje tego miasta. – Polacy są obecni w Norwich od XIX wieku. Odegrali ogromną rolę w rozwoju tego miasta i do dziś są jego ważną częścią – mówiła podczas festiwalu Suki. – Chcemy podkreślić polską kulturę, zbliżyć ludzi do siebie – dodała.

W oficjalnym otwarciu festiwalu wzięli udział burmistrz miasta Peter Nystrom, senator stanowa Cathy Osten oraz konsul honorowy RP w Connecticut Darek Barcikowski. – Początki tego festiwalu przypominają mi początki Festiwalu Malej Polski w New Britain, gdzie frekwencja liczyła zaledwie kilkaset osób. Trzy tygodnie temu, podczas 8. edycji festiwalu, wzięło w nim udział 35,000 osób. Mam nadzieję, że za kilka lat Polski Festiwal w Norwich dogoni festiwal w New Britain – powiedział Barcikowski podczas otwarcia imprezy, dziękując jednocześnie władzom miasta za inicjatywę organizacji festiwalu.

Poza polską kuchnią serwowaną w stoiskach gastronomicznych, do których kolejki wiły się wzdłuż ulicy, główną atrakcją festiwalu był występ Zespołu Pieśni i Tańca Polanie z Bridgeport, który również zaszczycił swoją obecnością inauguracyjną edycję festiwalu rok temu. O rozrywkę zadbali też David Goclowski, który grał na akordeonie, oraz zespół Dennis Polisky & The Maestro’s Men.

Różnica we frekwencji w porównaniu do zeszłorocznego festiwalu jest imponująca, oczywiście na korzyść tegorocznej edycji. Myślę, że ten festiwal ma ogromny potencjał – stwierdził w rozmowie z „Białym Orłem” burmistrz Peter Nystrom, zapewniając, że festiwal stanie się doroczną tradycją w jego mieście.

WEM


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1128.html

wróć

Fotorelacje

Dzień Pułaskiego w Sarasocie

13 października o godzinie 13:30 w Parku J.D Hamel w Sarasocie na Florydzie zgromadził się tłum ubranych w biało-czerwone stroje przedstawicieli Polonii, by uczcić – po raz pierwszy na zachodnim wybrzeżu Florydy – Dzień Pułaskiego. Fot. Archiwum Polskiej Szkoły w Sarasocie, J. Zagata, Roman Koczwara

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
10-20-2019
Cezary Pazura w Cracovia Manor w Wallington
10-20-2019
Obchody ku czci bł. ks. Popiełuszki w Parafii św. Stanisława Kostki
10-20-2019
Bajki Ignacego Krasickiego w Polskim Domu Narodowym w Hartford
10-21-2019
Prestiżowa nagroda fotograficzna International Photography Awards 2019 dla Polaka
10-25-2019
Koncert Sławomira w Melrose Ballroom
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com