Connecticut

poleć serwis drukuj
Diane Hollingsworth...

Polonijnie w Norwich

07-01-2019

W niedzielę, 23 czerwca, odbył się Polski Festiwal w Norwich, który wypełnił ulicę Franklin w centrum miasta polskimi akcentami, zapachami placków ziemniaczanych i smażonych kiełbasek oraz tłumami ludzi. Była to druga edycja tej imprezy – pierwsza odbyła się rok temu w październiku z okazji 100-lecia niepodległości Polski, lecz spore zainteresowanie skłoniło organizatorów do powtórzenia festiwalu w tym roku z jedną kluczową zmianą – przesunięciem daty z października na czerwiec.

Gospodarzem festiwalu była organizacja Global City Norwich, a polska impreza jest jedną z wielu organizowanych w centrum miasta i dofinansowanych z grantu banku Chelsea Groton oraz funduszy miejskich. – Mimo że organizatorem jest miasto, zaangażowaliśmy liczne organizacje, w tym oba polskie kościoły – św. Józefa oraz Polski Kościół Narodowy Boskiej Opatrzności – mówi Suki z Global City Norwich. Szereg imprez organizowanych wzdłuż Franklin Street ma za zadanie przyciągnąć ludzi do centrum miasta, zagospodarować puste lokale i sprawić, aby geograficzne serce miasta znów zaczęło bić. Festiwal ma też na celu podkreślenie obecności i wkładu Polonii oraz innych kultur i grup etnicznych reprezentowanych w Norwich w dzieje tego miasta. – Polacy są obecni w Norwich od XIX wieku. Odegrali ogromną rolę w rozwoju tego miasta i do dziś są jego ważną częścią – mówiła podczas festiwalu Suki. – Chcemy podkreślić polską kulturę, zbliżyć ludzi do siebie – dodała.

W oficjalnym otwarciu festiwalu wzięli udział burmistrz miasta Peter Nystrom, senator stanowa Cathy Osten oraz konsul honorowy RP w Connecticut Darek Barcikowski. – Początki tego festiwalu przypominają mi początki Festiwalu Malej Polski w New Britain, gdzie frekwencja liczyła zaledwie kilkaset osób. Trzy tygodnie temu, podczas 8. edycji festiwalu, wzięło w nim udział 35,000 osób. Mam nadzieję, że za kilka lat Polski Festiwal w Norwich dogoni festiwal w New Britain – powiedział Barcikowski podczas otwarcia imprezy, dziękując jednocześnie władzom miasta za inicjatywę organizacji festiwalu.

Poza polską kuchnią serwowaną w stoiskach gastronomicznych, do których kolejki wiły się wzdłuż ulicy, główną atrakcją festiwalu był występ Zespołu Pieśni i Tańca Polanie z Bridgeport, który również zaszczycił swoją obecnością inauguracyjną edycję festiwalu rok temu. O rozrywkę zadbali też David Goclowski, który grał na akordeonie, oraz zespół Dennis Polisky & The Maestro’s Men.

Różnica we frekwencji w porównaniu do zeszłorocznego festiwalu jest imponująca, oczywiście na korzyść tegorocznej edycji. Myślę, że ten festiwal ma ogromny potencjał – stwierdził w rozmowie z „Białym Orłem” burmistrz Peter Nystrom, zapewniając, że festiwal stanie się doroczną tradycją w jego mieście.

WEM


Więcej zdjęć na: www.bialyorzel24.com/fotorelacja/galeria,1128.html

wróć

Fotorelacje

W świecie zabawek Amato’s Toy and Hobby w New Britain, CT

Najpierw było marzenie, które przerodziło się w pasję. Połączenie pasji i ciężkiej pracy zaowocowało sukcesem. Amato’s Toy and Hobby to spełniony amerykański sen czterech pokoleń rodziny Amato i miejsce, które na stałe wpisało się w lokalny krajobraz New Britain. Wkrótce obchodzone będzie 80-lecie istnienia sklepu, między półkami którego każdy może przenieść się na chwilę do dziecięcych lat. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
07-18-2019
Projekcja filmu w związku z 100. rocznicą parafii św. Stanisława w Bristol
07-20-2019
Dożynki w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Indian Orchard
07-20-2019
Wieczór hawajski w Klubie Korona
07-20-2019
Dyskoteka w Polskim Centrum w Clearwater
07-20-2019
Pierogi i gołąbki na sprzedaż w Polskim Kościele św. Jana w Manchester
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com