Connecticut

poleć serwis drukuj
Uczestniczki,...

Noc Świętojańska w New Britain – wspaniała zabawa dla godnej sprawy!

07-05-2019

W piątek, 28 czerwca, odbył się już trzeci Festiwal Nocy Świętojańskiej w New Britain. Noc była wypełniona tradycyjnym polskim śpiewem i energicznym tańcem pięknych polskich kobiet ustrojonych w białe suknie i kolorowe wieńce kwiatowe, a wszystko to aby uczcić starą tradycję obchodów Nocy Świętojańskiej, zwaną też nocą Świętego Jana, która ma swoje korzenie w starożytnych słowiańskich tradycjach związanych z letnim przesileniem słońca, obchodzoną w czasie najkrótszej nocy w roku.

Wspólny duch każdej tradycji to oznaka wspólnoty, dobrej woli ludzi, świętowanie miłości i szczodrobliwości dla drugiego człowieka. To więc sprawiło, że festiwal był idealną nocą dla tej wyjątkowej zbiórki pieniędzy na nowo wybudowany dom dla dzieci niepełnosprawnych w Piwnicznej-Zdroju w Polsce. Wydarzenie charytatywne było zorganizowane przez Polsko-Amerykańską Fundację, specyficznie program „Nasz Dom” prowadzony przez Romana Nowaka, który już od kilku lat wspomaga ten cel z całego serca.

Roman Nowak, stojąc przed zgromadzoną publicznością, wraz z byłym burmistrzem Lucianem Pawlakiem i honorowym konsulem Darkiem Barcikowskim, podziękował polskiej społeczności w New Britain i obecnym przedstawicielom polskich organizacji za wsparcie i pomoc w realizowaniu długoletniego projektu. – Celem naszej pracy jest zapewnienie opieki i pomocy niepełnosprawnym dzieciom, które mogą nazywać ten nowo zbudowany budynek swoim domem – powiedział pan Nowak, po czym podziękował sponsorom, wolontariuszom i ludziom dobrej woli, którzy pomogli mu urzeczywistnić jego marzenie, i wręczył nagrodę za najpiękniejszy wieniec kwiatowy nocy.

Miłość wspólnoty i bliźnich była widoczna nie tylko w hojnych darach pieniężnych, ale także w radosnych obchodach Nocy Świętojańskiej, przy rozbrzmiewającej muzyce, tańcach, bieli sukien i przepięknych wiankach, uczestnicy przenieśli się do starożytnych czasów słowiańskich i tak jak nasi przodkowie przez niezliczone pokolenia oddali szacunek tradycjom. Festiwal Świętojański był jednym z najgodniejszych i najbarwniejszych wydarzeń tegorocznego kalendarza społecznego Polonii w Connecticut.

Asha Lassen

wróć

Fotorelacje

W świecie zabawek Amato’s Toy and Hobby w New Britain, CT

Najpierw było marzenie, które przerodziło się w pasję. Połączenie pasji i ciężkiej pracy zaowocowało sukcesem. Amato’s Toy and Hobby to spełniony amerykański sen czterech pokoleń rodziny Amato i miejsce, które na stałe wpisało się w lokalny krajobraz New Britain. Wkrótce obchodzone będzie 80-lecie istnienia sklepu, między półkami którego każdy może przenieść się na chwilę do dziecięcych lat. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Lipiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        
07-18-2019
Projekcja filmu w związku z 100. rocznicą parafii św. Stanisława w Bristol
07-20-2019
Dożynki w Parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Indian Orchard
07-20-2019
Wieczór hawajski w Klubie Korona
07-20-2019
Dyskoteka w Polskim Centrum w Clearwater
07-20-2019
Pierogi i gołąbki na sprzedaż w Polskim Kościele św. Jana w Manchester
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com