Connecticut

poleć serwis drukuj
Uczestniczki,...

Noc Świętojańska w New Britain – wspaniała zabawa dla godnej sprawy!

07-05-2019

W piątek, 28 czerwca, odbył się już trzeci Festiwal Nocy Świętojańskiej w New Britain. Noc była wypełniona tradycyjnym polskim śpiewem i energicznym tańcem pięknych polskich kobiet ustrojonych w białe suknie i kolorowe wieńce kwiatowe, a wszystko to aby uczcić starą tradycję obchodów Nocy Świętojańskiej, zwaną też nocą Świętego Jana, która ma swoje korzenie w starożytnych słowiańskich tradycjach związanych z letnim przesileniem słońca, obchodzoną w czasie najkrótszej nocy w roku.

Wspólny duch każdej tradycji to oznaka wspólnoty, dobrej woli ludzi, świętowanie miłości i szczodrobliwości dla drugiego człowieka. To więc sprawiło, że festiwal był idealną nocą dla tej wyjątkowej zbiórki pieniędzy na nowo wybudowany dom dla dzieci niepełnosprawnych w Piwnicznej-Zdroju w Polsce. Wydarzenie charytatywne było zorganizowane przez Polsko-Amerykańską Fundację, specyficznie program „Nasz Dom” prowadzony przez Romana Nowaka, który już od kilku lat wspomaga ten cel z całego serca.

Roman Nowak, stojąc przed zgromadzoną publicznością, wraz z byłym burmistrzem Lucianem Pawlakiem i honorowym konsulem Darkiem Barcikowskim, podziękował polskiej społeczności w New Britain i obecnym przedstawicielom polskich organizacji za wsparcie i pomoc w realizowaniu długoletniego projektu. – Celem naszej pracy jest zapewnienie opieki i pomocy niepełnosprawnym dzieciom, które mogą nazywać ten nowo zbudowany budynek swoim domem – powiedział pan Nowak, po czym podziękował sponsorom, wolontariuszom i ludziom dobrej woli, którzy pomogli mu urzeczywistnić jego marzenie, i wręczył nagrodę za najpiękniejszy wieniec kwiatowy nocy.

Miłość wspólnoty i bliźnich była widoczna nie tylko w hojnych darach pieniężnych, ale także w radosnych obchodach Nocy Świętojańskiej, przy rozbrzmiewającej muzyce, tańcach, bieli sukien i przepięknych wiankach, uczestnicy przenieśli się do starożytnych czasów słowiańskich i tak jak nasi przodkowie przez niezliczone pokolenia oddali szacunek tradycjom. Festiwal Świętojański był jednym z najgodniejszych i najbarwniejszych wydarzeń tegorocznego kalendarza społecznego Polonii w Connecticut.

Asha Lassen

wróć

Fotorelacje

Dzień Pułaskiego w Sarasocie

13 października o godzinie 13:30 w Parku J.D Hamel w Sarasocie na Florydzie zgromadził się tłum ubranych w biało-czerwone stroje przedstawicieli Polonii, by uczcić – po raz pierwszy na zachodnim wybrzeżu Florydy – Dzień Pułaskiego. Fot. Archiwum Polskiej Szkoły w Sarasocie, J. Zagata, Roman Koczwara

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
10-20-2019
Cezary Pazura w Cracovia Manor w Wallington
10-20-2019
Obchody ku czci bł. ks. Popiełuszki w Parafii św. Stanisława Kostki
10-20-2019
Bajki Ignacego Krasickiego w Polskim Domu Narodowym w Hartford
10-21-2019
Prestiżowa nagroda fotograficzna International Photography Awards 2019 dla Polaka
10-25-2019
Koncert Sławomira w Melrose Ballroom
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com