Connecticut

poleć serwis drukuj
Mała Polska, jak i...

New Britain zarejestrowało kontyngent na Paradę Pułaskiego

07-31-2019

Chcemy, aby na tegoroczną Paradę Pułaskiego pojechali wszyscy, którzy tylko mogą – mówi Bogumiła Gładysz, która zarejestrowała kontyngent Mała Polska – New Britain – Connecticut. Do tej pory Polonia z tego miasta maszerowała wraz z rodakami ze Stamford, ale tym razem pomaszeruje tuż za Wielkim Marszałkiem Parady Darkiem Barcikowskim – pierwszym w historii marszałkiem ze stanu Connecticut. Choć do 6 października pozostaje jeszcze dwa miesiące, przygotowania idą pełną parą.

Skąd pomysł na kontyngent z New Britain? – Ja i moja asystentka Asia miałyśmy to w planach już dawno, ale chodziły pogłoski, że nikt się nie musi oficjalnie rejestrować. Poświęciłam jednak trochę czasu na przeczytanie przepisów obowiązujących na Paradzie Pułaskiego i stwierdziłam, że warto się zarejestrować, bo pomagamy w ten sposób finansowo komitetowi, no i Darkowi Barcikowskiemu. On potrzebuje dużo pomocy, więc ktokolwiek może, powinien się zmobilizować i wykazać. Tym bardziej, że „Biały Orzeł”, którego jest wydawcą, wspomaga wszystkie polonijne organizacje, sponsorując i pisząc o nich, więc myślę, że powinniśmy się odwdzięczyć – argumentuje działaczka polonijna.

24 lipca br. w Sokolni w New Britain odbyło się spotkanie 30 osób z różnych polonijnych organizacji. – Oznajmiłam im, że nasz kontyngent został oficjalnie zarejestrowany – mówi Pani Bogumiła. – Chcemy, aby pojechali wszyscy, którzy mogą. Wszystkie autokary w New Britain zostały już zarezerwowane, więc będziemy musieli się zgłosić po nie do Hartford lub Waterbury – dodaje.

Iwona Krosky – przewodnik turystyczny po Nowym Jorku – chce zagwarantować dodatkowy autokar dla osób wymagających stałej opieki, głównie starszych i niepełnosprawnych. Zmieści się w nim 55 osób, które nie tylko wezmą udział w 82. Paradzie Pułaskiego, ale będą miały też okazję poznać Nowy Jork.

Będziemy się starać, by Haller Post i Sokolnia na Broad Street postarały się o posiłek dla wszystkich osób, które będą jechać na Paradę. Śniadanie, jakaś kawa, pączki i woda na drogę – to będzie wystarczające i myślę, że to się uda zorganizować – mówi pani Bogumiła.

W ubiegłym roku w Paradzie udział wzięło około 150 osób z New Britain. – Darek Barcikowski (Konsul Honorowy RP w Hartford – red.) zorganizował dwa olbrzymie autokary, a poza tym wiele ludzi pojechało prywatnie. Było cudownie. Dla mnie było to super przeżycie. Kontyngent ze Stamford przyjął nas bardzo gościnnie – zaprosili nas na śniadanie, potem na obiad po Paradzie, więc bardzo im jeszcze raz za to dziękujemy – wspomina pani Gładysz.

Na tegoroczną Paradę organizatorzy kontyngentu New Britain chcą ukoronować Miss Polonię Connecticut, Junior Miss Polonię i Małą Miss Polonię. Niewykluczone, że w paradzie weźmie udział również Miss Polonia CT 2019 Nicole Karlikowski. – Ponadto zaprosiłam wszystkie Miss Polonie CT, Misterów Polonia, a także Mrs. Polonie. Mają być z nami również uczniowie Polskiej Szkoły Sobotniej – mówi Bogumiła Gładysz.

Członkowie nowego kontyngentu chcą zabrać ze sobą olbrzymi, szeroki baner z napisem „Mała Polska. New Britain. Connecticut”. Ma go nieść trzy osoby i ma być widoczny zaraz za Wielkim Marszałkiem. – To, że w Connecticut został utworzony drugi kontyngent, świadczy o dużym zainteresowaniu, jakie wzbudza tutaj tegoroczna Parada – mówi Darek Barcikowski, Wielki Marszałek Parady Pułaskiego, która odbędzie się 6 października br. w Nowym Jorku. – To wspaniale, że New Britain będzie mieć swojego marszałka, swoją Miss Polonię, Junior Miss Polonię i Małą Miss Polonię. W zeszłym roku Mała Polska z New Britain po raz pierwszy maszerowała w Paradzie jako grupa, a to, że dziś mamy już swój kontyngent, gwarantuje, że będziemy w niej maszerować co roku. Uważam, że to świetna inicjatywa i od początku ją popierałem, ale podkreślałem organizatorom, że to nas zobowiązuje do tego, żeby co roku brać w tej Paradzie aktywny udział, maszerować i wybierać lokalnego marszałka i Miss Polonię. Mam nadzieję, że nasz zapał nie zgaśnie po tegorocznej Paradzie – dodaje.

Wydawca „Białego Orła” zapewnia, że nadal będzie działał na rzecz partycypacji Polonii z Connecticut w tym wydarzeniu. – To szansa, żeby się pokazać i zwrócić na siebie uwagę. Często mówi się o Polonii w Chicago czy Polonii w Nowym Jorku jako o największych skupiskach Polaków w USA. One są coraz bardziej rozproszone, tymczasem w centralnej części Connecticut mamy ogromne oraz geograficznie skoncentrowane skupisko Polonii, które być może już jest albo niebawem będzie największym w całym kraju. To okazja, żeby się wypromować i zaistnieć na mapie amerykańskiej Polonii – podkreśla Barcikowski.

Kontyngent Małej Polski w New Britain będzie miał swojego własnego marszałka. Został nim Adrian Ciepliński – mieszkaniec tego miasta, pilot lotniczy, pracownik szpitala. Kilka lat temu założył stowarzyszenie kulturalne dla osób mówiących po polsku. Od lat wspiera też organizatorów konkursu Miss Polonia CT. Jego szarfowanie odbędzie się 7 września br. w Greckiej Sali w New Britain (301 West Main St.) podczas Finału konkursu Miss & Mister Polonia CT 2020.

opr. bo

wróć
~Daniel K
2019-08-04 14:31:14
Zgłoś do moderacji
I miejsca sa juz ustalone kto gdzie idzie na 5 Alei, greczniee ustawila gdzie pan Barcikowski ma bys podczas parady poukladala wszystko.....
~Pawel K
2019-08-04 12:36:21
Zgłoś do moderacji
Ludzie przestancie wypisywac bzdury. Inicjatorem powstania komitetu parady G,K Pulaskiego jest M.Kalkowska nie B.Gladysz. W polonijnych mediach prasowych w styczniu i w marcu ukazal sie jej artykul gdzie apeluje do Polonii Malej Polski ze bardzo wazne jest zalozenie komitetu parady w Hartford i New Britain.B.Gladysz dostala szczegolowy plan dzialania.

Fotorelacje

14. Festiwal Krakus w Chicopee

W niedzielę, 17 listopada, w eleganckiej sali bankietowej Castle of Knights w Chicopee odbyła się 14. edycja dorocznego festiwalu „Krakus”, organizowanego przez Polskie Centrum Naukowe w Chicopee. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
12-07-2019
Karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
12-08-2019
Spotkanie z Mikołajem w Klubie Sobieski w Greenacres
12-08-2019
Mikołajki dla dzieci w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
12-14-2019
Ddoroczne spotkanie opłatkowe w sali parafialnej przy kościele św. Józefa w Orlando
12-15-2019
Spotkanie opłatkowe w Klubie Sobieski w Greenacres
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com