Connecticut

poleć serwis drukuj
Darek Barcikowski,...

Jahana Hayes w New Britain

07-31-2019

Kongresmenka Jahana Hayes, od stycznia reprezentująca 5. dystrykt stanu Connecticut, w poniedziałek, 22 lipca, spotkała się w New Britain z polonijnymi przedsiębiorcami oraz przedstawicielami polonijnych organizacji. Spotkanie, zorganizowane przez Darka Barcikowskiego, Konsula Honorowego RP w Connecticut oraz wydawcę „Białego Orła”, zgromadziło w restauracji Belvedere w Małej Polsce około 30 osób.

Jahana Hayes poruszyła wiele tematów, na których koncentruje się podczas swojej pierwszej, dwuletniej kadencji, w tym kwestię opieki zdrowotnej oraz edukacji – która jest jej szczególnie bliska, bowiem Hayes wcześniej pracowała jako nauczycielka, a w 2016 roku została wybrana jako „Nauczyciel Roku” przez prezydenta Obamę. Hayes mówiła też o konieczności przygotowania młodzieży do różnych zawodów, w tym też tych polegających na pracy fizycznej. – Studia nie są dla każdego, ale każdy musi mieć jakieś umiejętności, aby móc podjąć dobrze płatną pracę – tłumaczyła kongresmenka. Podczas spotkania podjęty został również temat konieczności udziału Polonii w przyszłorocznym spisie ludności – 2020 US Census oraz dostępu do kształcenia osób dorosłych w zakresie używania najnowszych technologii.

Margaret Malinowski, która w urzędzie miasta New Britain odpowiada za rozwój ekonomiczny, lobbowała o granty dla miasta. Natomiast Darek Barcikowski, gospodarz spotkania, starał się wytłumaczyć kongresmence, że problem z narkotykami i opioidami dotyka również polonijną społeczność. – To temat, który w naszym środowisku jest uważany za tabu, ale niestety – istnieje i Polacy w Connecticut potrzebują więcej edukacji na temat tego, w jaki sposób ten problem rozpoznawać i gdzie szukać pomocy – mówił. Uczestnicy spotkania potwierdzili, że wśród Polonii było sporo przypadków śmiertelnych przedawkowań. – Reguła jest prosta: jeżeli w dystrykcie można się spotkać z jakimkolwiek problemem, są duże szanse, że dotyka on również Polaków, którzy wśród mieszkańców stanowią spory procent populacji – tłumaczył Barcikowski.

Kongresmenka podkreśliła chęć współpracy z Polonią i uznała spotkanie za pierwszy krok w budowaniu relacji oraz komunikacji z jej biurem. Ze względu na deszcz spotkanie nie zakończyło się planowanym spacerem po Broad Street, lecz kongresmenka zapewniła, że niebawem wróci do New Britain, aby przejść się po Broad Street i odwiedzić lokalnych przedsiębiorców.

wem

wróć

Fotorelacje

14. Festiwal Krakus w Chicopee

W niedzielę, 17 listopada, w eleganckiej sali bankietowej Castle of Knights w Chicopee odbyła się 14. edycja dorocznego festiwalu „Krakus”, organizowanego przez Polskie Centrum Naukowe w Chicopee. Fot. Marcin Bolec

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Grudzień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
12-07-2019
Karaoke w Polskim Domu Narodowym w Hartford
12-08-2019
Spotkanie z Mikołajem w Klubie Sobieski w Greenacres
12-08-2019
Mikołajki dla dzieci w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
12-14-2019
Ddoroczne spotkanie opłatkowe w sali parafialnej przy kościele św. Józefa w Orlando
12-15-2019
Spotkanie opłatkowe w Klubie Sobieski w Greenacres
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com