Connecticut

poleć serwis drukuj
Uroczystości co...

39. Dożynki w New Britain już w ten weekend!

08-22-2019

Polonijne dożynki w New Britain to impreza z prawie czterdziestoletnią tradycją – w tym roku odbędzie się ich 39. edycja! Z roku na rok formuła wydarzenia się rozwija i pojawiają się nowe atrakcje, ale jedno pozostaje niezmienne – co roku jest to prawdziwe święto polskiej kultury i wspaniała zabawa dla całych rodzin, bo każdy, niezależnie od wieku, znajdzie podczas dożynek coś dla siebie.

Dwa dni pełne atrakcji

39. Dożynki w New Britain odbędą się na Polance Sokołów już w najbliższy weekend – w sobotę i niedzielę, 24 i 25 sierpnia. Dożynki zainauguruje uroczysta msza św., którą w sobotę, 24 sierpnia, o godz. 11:00 odprawi arcybiskup Leonard Blair. Msza św. będzie okazją do dziękczynienia za 125 lat istnienia polskiej parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w New Britain, która to rocznica obchodzona jest w tym roku. O oprawę muzyczną nabożeństwa zadba Chór Polonia Paderewski. W dalszej kolejności, po części oficjalnej i mowie powitalnej, którą wygłosi Richard Pokorski – prezes Rady Polsko-Amerykańskiej, która jest organizatorem dożynek, przed publicznością w specjalnym programie zaprezentują się dzieci ze Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w New Britain, obchodzącej w tym roku jubileusz 60-lecia, który również będzie celebrowany podczas tegorocznych dożynek. Po nich przewidziane są występy Chóru Moniuszko z Hartford, zespołu folklorystycznego Orlęta z Bridgeport i Chóru Młodych Serc z New Britain. Między godz. 16:00 a 20:00 o muzykę do tańca zadba zespół Vademecum. Pierwszy dzień dożynek zakończy się dyskoteką, podczas której zagrają DJ’s Broad Street Boys. To jedna z tegorocznych nowości, będąca ukłonem organizatorów w stronę młodzieży. Ekipa DJ-ów sprawdziła się doskonale podczas czerwcowego Festiwalu Małej Polski, zatem i tym razem zapowiada się doskonała zabawa!

Stałym punktem dożynek jest wręczenie stypendiów zdolnej, polonijnej młodzieży. Tegoroczni stypendyści to: Chloe Brzoska, Patricia Kolakowska, Natalia Boltromiejuk, Maya Mlynarska, Olivia Dybinski i Samantha Gorski. Stypendia zostaną im wręczone w sobotę, tuż przed godz. 14:00.

Tradycja dobrej zabawy!

Niedziela zapowiada się równie ciekawie. Główną atrakcją dnia będzie pokaz zabytkowych samochodów. To nowość w dożynkowym programie. - Mamy nadzieję, że to przyciągnie wiele osób. To nie lada gratka, zwłaszcza dla fanów motoryzacji oraz dla dzieci, dla których zdjęcie na tle zabytkowego, niecodziennego pojazdu może być ciekawą pamiątką – mówił w rozmowie z „Białym Orłem” Richard Pokorski.

Oczywiście zabytkowe pojazdy będzie można oglądać przy akompaniamencie skocznych dźwięków i polskiej muzyki, o którą zadbają: Divine Sound, Krystyna Fiedorczyk, Antoni Wysocki, Damian Gorecki i To My Band.

Smaczne polskie jedzenie to jest jedna z rzeczy, która jak magnes przyciąga gości na polskie festiwale. Na dożynkach okazji do skosztowania pierogów i innych typowo polskich dań nie zabraknie! Również polskie firmy i organizacje będą na stoiskach prezentować swoje wyroby i promować swoje usługi – warto zobaczyć, co mają do zaoferowania. Organizatorzy nie zapominają o najmłodszych uczestnikach dożynek i w programie, jak co roku, są też atrakcje dla dzieci.

– Formuła imprezy będzie podobna jak w poprzednich latach, bo nie ma powodu zmieniać czegoś, co ludzie znają i lubią. Ale, aby impreza była jeszcze bardziej atrakcyjna, w tym roku wprowadzamy dwie nowości: dyskotekę w sobotę i pokaz zabytkowych aut w niedzielę. Mam nadzieję, że nowe punkty spodobają się osobom, które są na dożynkach co roku, ale też zainteresują polską imprezą nowych uczestników, zwłaszcza młodzież. Wszystkich zapraszamy! – zachęca do udziału Richard Pokorski.

Wstęp w oba dni na dożynki jest darmowy, płatny jest jedynie parking ($5).

„Biały Orzeł” życzy wszystkim dobrej zabawy na tegorocznych, 39. Dożynkach w New Britain – oby ta dożynkowa tradycja jak najdłużej przetrwała wśród lokalnej Polonii i jednoczyła nasze środowisko, niezmiennie dostarczając nam wspaniałych wrażeń!

Joanna Szybiak

wróć

Fotorelacje

Przywitanie nowego proboszcza w Bazylice św. Józefa w Webster

W czerwcu br. na emeryturę przeszedł ks. prałat Antoni Czarnecki, wieloletni gospodarz Bazyliki św. Józefa w Webster. Na stanowisku proboszcza zastąpił go dotychczasowy wikariusz – ks. Grzegorz Chodkowski. W niedzielę, 8 września, po mszy św. o godz. 11:00 parafianie zorganizowali przyjęcie powitalne dla nowego proboszcza. Spotkanie odbyło się w klubie PACC w Webster i wzięło w nim udział około 200 osób. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
09-20-2019
Rekolekcje dla osób po doświadczeniach aborcji w Amerykańskiej Częstochowie
09-21-2019
Gala jubileuszowa z okazji 80-lecia Polskiego Klubu w Bostonie
09-21-2019
Zabawa powakacyjna w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
09-21-2019
Pożegnanie lata w Haller Post
09-21-2019
Obiad i zabawa taneczna w parafii św. Józefa w New Brunswick
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com