Connecticut

poleć serwis drukuj
Koordynatorki...

Wyjątkowy konkurs Miss Polonia CT będzie ostatnim?

08-28-2019

Już w sobotę, 7 września, o godz. 18 w Greckiej Sali w New Britain (301 West Main St.) odbędzie się finał konkursu Miss Polonia Connecticut 2020. Podczas tegorocznej gali będzie miało miejsce oficjalne wręczenie marszałkowskiej szarfy Adrianowi Cieplińskiemu – który jako Marszałek Małej Polski poprowadzi podczas Parady Pułaskiego w Nowym Jorku kontyngent z New Britain oraz prezentacja Miss Małej Polski, która będzie mu towarzyszyć podczas tego wydarzenia. Czy w przyszłości tylko w takiej formie, związanej z Paradą Pułaskiego, Polonia w Connecticut będzie reprezentowana przez dziewczęta noszące koronę miss?

Problemy z naborem

Konkurs Miss Polonia CT odbywa się w Connecticut już od kilkunastu lat, ale choć niewątpliwe zalicza się do ważnych wydarzeń polonijnych, to z roku na rok lokalnym organizatorom coraz trudniej zainteresować nim kandydatki, co stawia pod znakiem zapytania jego dalsze losy. Obecnie kandydatek do korony Miss Polonia CT 2020 jest tylko pięć. Co prawda zainteresowane dziewczyny wciąż mogą się zgłaszać, jednak czasu jest coraz mniej, więc szanse na większą ilość kandydatek również maleją...

Problemy ze znalezieniem kandydatek do konkursu Miss Polonia występują też w innych stanach, np. na Florydzie czy w New Jersey. Dlaczego? Zdaniem Bogumiły Gładysz, czuwającej od lat nad wyborami Miss Polonia Connecticut, kandydatek do tego tytułu jest mniej między innymi dlatego, że nie ma już tak wielu przyjezdnych osób z Polski. – Dziewczyny urodzone tutaj są bardziej zamerykanizowane i sam tytuł Miss Polonia nie ma dla nich takiego znaczenia, jak dla dziewcząt urodzonych w Polsce. Na ostatnich dożynkach w New Britain spotkałam bardzo dużo młodych i pięknych polskich dziewcząt. Ale one nie angażują się w polonijne życie, na co dzień chodzą do szkoły, uczą się i zdobywają kwalifikacje zawodowe, a raz czy dwa razy w roku przyjdą na taką tradycyjną, polonijną imprezę. Chcą zobaczyć, co tam się dzieje, zjeść coś polskiego, spotkać się ze znajomymi i to chyba wszystko. Gdy je zapraszałam do konkursu, to wszystkie wymigiwały się szkołą. Wszystkie wyjeżdżają poza stan, rzadko ktoś studiuje tutaj w Connecticut – ubolewa organizatorka konkursu Miss Polonia CT.

Nagrody czy prestiż?

Wśród Polonii słychać niekiedy głosy, że gdyby w konkursie główna nagroda wynosiła np. 10 tys. dolarów, chętnych do rywalizacji o koronę by nie brakowało. – Wg mnie sam fakt reprezentowania Polonii z Connecticut jako miss i możliwość uczestniczenia w związku z tym w wielu różnych wydarzeniach to prestiż, który powinien być dla dziewczyn dobrą motywacją – odpowiada pani Bogumiła. – Poza tym wręczamy 1,000 dolarów stypendium. To jest adekwatne do wydatków poniesionych w konkursie – dodaje.

Podczas konkursu 7 września kandydatki tradycyjnie zaprezentują się w sukniach wieczorowych i koktajlowych oraz w strojach kąpielowych. Będą też odpowiadać na pytania jury. W loży sędziowskiej zasiądzie m.in. napastnik Hartford Athletic Wojciech Wójcik. Oprócz wyboru Miss Polonia CT 2020 publiczność zgromadzona w Sali Greckiej będzie też miała okazję poznać Mister Polonia CT 2020, Junior Miss Polonia CT 2020, Little Miss Polonia CT 2020 i Mrs. Polonia CT 2020. Gościem honorowym konkursu będzie Miss Polonia World Jessica Rafałowski-Viggiano. Wystąpią lokalni artyści oraz uczniowie ze Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w New Britain. A tuż przed ogłoszeniem wyników nastąpi szarfowanie marszałka Małej Polski na tegoroczną Paradę Pułaskiego i prezentacja Miss Małej Polski, co jest wydarzeniem bez precedensu, jednak być może właśnie to stanie się nową tradycją, która zastąpi dotychczasowe konkursy Miss Polonia CT.

Miss Małej Polski

Stan Connecticut w tym roku świętuje jubileusz 50-lecia uczestnictwa w Paradach Pułaskiego w Nowym Jorku, jednak dotychczas był reprezentowany głównie przez Polonię ze Stamford i okolic. Tegoroczna parada, która 6 października przemaszeruje nowojorską 5. Aleją, będzie zatem wyjątkowa z wielu względów – po pierwsze jej Wielkim Marszałkiem po raz pierwszy w historii został przedstawiciel Polonii z Connecticut – Konsul Honorowy RP w Connecticut i wydawca „Białego Orła” Darek Barcikowski i Polonia z Connecticut pomaszeruje na czele biało-czerwonego pochodu, po drugie w tym roku zarejestrowany został kontyngent Małej Polski z New Britain. Zorganizowana grupa z New Britain pierwszy raz na paradę do Nowego Jorku pojechała w zeszłym roku, a udział w tym wydarzeniu tak się spodobał uczestnikom, że czyniono starania, by odtąd New Britain oficjalnie, co roku, jako kontyngent mogło brać udział w paradzie.

W związku z rejestracją kontyngentu wybrany został Marszałek Małej Polski – funkcję tę powierzono w tym roku Adrianowi Cieplińskiemu, któremu podczas gali 7 września zostanie wręczona marszałkowska szarfa, oraz Miss Małej Polski, którą poznamy również podczas tej gali. Oni reprezentować będą kontyngent z New Britain zarówno podczas samej parady, jak i wcześniej, na Balu Marszałkowskim, który odbędzie się 14 września w Marriott Marquis na Times Square w Nowym Jorku. Podczas bankietu towarzyszyć im będzie również kandydatka, która wygra konkurs i zostanie Miss Polonia CT 2020, a na paradzie również dziewczynki, które w tym roku otrzymają tytuł Junior Miss Polonia CT i Little Miss Polonia CT.

Przełomowa edycja?

Bogumiła Gładysz – wieloletnia organizatorka i koordynatorka konkursu Miss Polonia CT, a zarazem osoba, która zarejestrowała Komitet Parady Pułaskiego w New Britain – chce, by taka reprezentacja stanu Connecticut stała się coroczną tradycją. Dodaje jednak, że przyszłość konkursu Miss Polonia CT stoi pod znakiem zapytania… – W związku z tym, że nabór kandydatek do konkursu jest coraz trudniejszy, mam zamiar ogłosić w tym roku, że będzie to ostatni konkurs w takiej formie. Bo skoro nie ma chętnych, to musimy coś zmienić. Jedyne co na pewno będzie kontynuowane, to koronacja Miss Małej Polski i delegowanie jej na bankiet i prezentację marszałków w Nowym Jorku, a później na samą Paradę Pułaskiego – tłumaczy.

Dlatego impreza 7 września w Greckiej Sali będzie bardzo ważna dla przyszłości konkursu Miss Polonia CT. Mimo wszystko organizatorzy liczą, że Polonia wesprze ich inicjatywę, na przykład poprzez uczestnictwo w finałowej gali. Mają też nadzieję, że do 7 września zgłoszą się jeszcze nowe kandydatki. Podkreślają, że udział w konkursie Miss Polonia CT buduje śmiałość, pewność siebie, a niektórym zwyciężczyniom dał podstawę do kariery aktorki, modelki czy prezenterki telewizyjnej. Równie ważna jest sama długoletnia jego tradycja. Tytuł najpiękniejszej Polski w stanie cieszy się prestiżem, a Miss Polonia CT pojawia się na polskich imprezach, udziela się wśród Polonii przez co najmniej cały rok.

Moim celem jest to, by ten konkurs był kontynuowany i żebyśmy mogli się cieszyć zarówno jako cały stan reprezentacją w postaci kolejnych Miss Polonia Connecticut, jak i lokalnie, jako Komitet Parady Pułaskiego w New Britain Miss Małej Polski – mówi Bogumiła Gładysz, ale jak podkreśla, nie wszystko zależy w tej kwestii od niej. – Polonia musi nas wesprzeć – dodaje.

wem


Bilety na imprezę można nabyć w cenie 50 dolarów – dorośli oraz 30 dolarów – dla dzieci do lat 12. W cenę wliczone są: przyjęcie, obiad serwowany przez Teresę Szafrański Catering, cash bar oraz zabawa z zespołem Vademecum. Można je nabyć m.in. w polskich sklepach Quo Vadis, Polmart, Max-Mart, a także w Orbitech Satellite. Dostępne są też przez internet na eventbrite.com. Rezerwacji stolików można dokonać pod nr tel.: 860-883-2278 oraz 860-883-2277.

wróć
~MK.
2019-09-06 02:20:43
Zgłoś do moderacji
Mam nadzieje ze wszystkie pieniadze z Bankietu zostana przekazane na Parade G.K Pulaskiego na rece Marszalka D.Baecikowskiego
~M.Kalkowska
2019-09-06 01:55:51
Zgłoś do moderacji
Miss Polonia a Parada G.K.Pulaskiego to sa dwie rozne sprawy nie wolno zakrywac sie Paradsa bo cos nie wyszlo.Dinozaury powinny byc w muzeum nie na konkursie pieknosci. Obserwowalam 11 miesiecy konkurs to jest parodia.Powolywac sie na Parade tylko po to aby uzyskac poparcie I sprzedac bilety ...dekorowac marszalka.....a gdzie podziala sie Afryka bo tez mozna bylo przeczytac o pomocy dla Afryki ????Dlaczego jedna miss moze isc na Parade a druga byla dyskryminowana Czas najwyzszy przekazac konkurs w rece mlodych ludzi. Bogusia tez w ubieglym roku mowila,ze zrezygnuje I co ?? zabraklo miejsca w muzeum ??
~Magdalena Kalkowska
2019-09-06 01:43:09
Zgłoś do moderacji
To ukazalo sie w kilku gazetach lokalnych w New Britain Musimy zorganizować komitet parady Kazimierza Pułaskiego w Hartford i w New Britain .To nie mogą być dwie osoby, to musi być sztab ludzi,który będzie pracował społecznie. Skład komitetu powinien każedego roku się zmieniać bo w ten sposób dajemy innym szansę. Wierzę, że nie zabraknie wspaniałych ludzi,z miasta New Britain, Hartford i okolic ,którzy przejmą po nas inicjatywę. Zależeć to będzie w dużej mierze od nas dinozaurów, czyli od starszej generacji polonijnej. Musimy młodych zachęcić a nie zniechęcić, do udzielania się w życiu Polonii. Powinniśmy natychmiast im przekazywać pałeczkę, usuwać się i pomagać z boku. Młodzi ludzie mają wiele do zaoferowania. Są mądrzy i trzeba im dać szansę

Fotorelacje

Rekolekcje młodzieży szkół polonijnych w Amerykańskiej Częstochowie

„W drodze do świętości” to temat przewodni tegorocznych rekolekcji dla młodzieży szkół polonijnych w USA, które odbyły się w Amerykańskiej Częstochowie w dniach 15-16 lutego br. Rekolekcjom przewodniczył ks. Grzegorz Markulak, nad całością organizacji czuwali o. Tadeusz Lizińczyk – kapelan CPSD wraz z dr Dorotą Andraką – prezes CPSD oraz o. Marcinem Ćwierzem – kapelanem Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com