Connecticut

poleć serwis drukuj

Zbliża się Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Ansonii

08-28-2019

Jako pierwsi w...
W sobotę 24...
„Polanie” spędzili...

W niedzielę 8 września br. w Warsaw Park w Ansonii (Rt. 243, 119 Pulaski Hwy) odbędzie się VII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny. Wystąpią zespoły z 14 krajów, w tym oczywiście polonijny Zespół Pieśni i Tańca „Polanie” z Connecticut, który jest organizatorem imprezy.

W tym roku będziemy mieli rekordowo dużo zespołów, co gwarantuje dużą różnorodność występów – będzie m.in. brazylijska samba czy meksykański marriachi – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” Hanna Deja, dyrektor artystyczny zespołu „Polanie”.

Wystąpią również zespoły portugalskie, peruwiańskie, ukraińskie, indiańskie, chińskie, pakistańskie i irlandzkie. Drugim polskim zespołem, obok „Polan”, będą „Słowianie” ze Stamford.

Swoją obecnością zaszczycą nas również okoliczne klubu motocyklowe, w tym „Husaria” – mówi pani Hanna.

Formuła festiwalu w Ansonii pozostaje niezmieniona. Impreza rozpocznie się o godz. 12:30 tradycyjną paradą z udziałem wszystkich zespołów. Następnie zaprezentowany zostanie każdy zespół. Tańce będą się odbywać w półgodzinnych blokach.

Jako pierwsi wystąpią gospodarze. Zaprezentują się wszystkie cztery grupy wiekowe „Polan”. Zatańczą tańce lubelskie, tańce śląskie, Beskid Śląski i inne. Występy zespołów potrwają do godz. 19 wieczorem, a później rozpocznie się zabawa taneczna dla wszystkich. Będą też atrakcje dla dzieci i polskie jedzenie.

To jest naprawdę fantastyczna impreza. W ciągu jednego dnia można zobaczyć duży przekrój różnych tańców i tradycji. To jest wspaniały koncert z kolorowymi barwnymi strojami różnych kultur – podkreśla Hanna Deja.

 – Chcemy, żeby rozwijała się tu nie tylko polska kultura, ale także te z innych krajów. Dlatego jest to festiwal międzynarodowy. Zapraszamy wszystkich, całe rodziny, żeby zobaczyli te tańce, pobawili się i miło spędzili czas – dodaje Jolanta Biedroń z zespołu „Polanie”.

Festiwal w Ansonii od samego początku cieszy się dużą popularnością. – Dorobiliśmy się renomy, bo staramy się to wszystko organizować profesjonalnie, począwszy od występów tanecznych po polski stół. Pracuje nad tym zawsze sztab ludzi – głównie rodzice i członkowie zespołu. Polonia już wie, że gdy „Polanie” coś organizują, to będzie to dobra impreza – zapewnia dyrektor artystyczny grupy.      

Bilety na festiwal są w cenie 5 dolarów. Dzieci do lat 12 wchodzą za darmo.

Wśród sponsorów tegorocznej edycji są m.in. Elżbieta&David Grove, Service Press, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a także „Biały Orzeł”.         

* * *

W sobotę 24 sierpnia „Polanie” wzięli udział w Festiwalu Polonijnym w Martinez w Kalifornii. Pojechało tam 76 osób. – Przedstawiliśmy pełny program w czterech częściach, po 40 minut każda. Odbiór publiczności był naprawdę świetny. Czuliśmy uwagę skupioną na tym, co śpiewaliśmy i tańczyliśmy. Wystąpiła z nami solistka Karolina Wojteczko, która zachwyciła swoim śpiewem – relacjonuje występ Hanna Deja.

Polanie spędzili w Kalifornii łącznie 6 dni. Odwiedzili wiele ciekawych miejsc, dlatego był to bardzo udany wyjazd nie tylko pod względem artystycznym, ale i turystycznym.

A już wkrótce „Polanie” zatańczą w... Brazylii.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Przywitanie nowego proboszcza w Bazylice św. Józefa w Webster

W czerwcu br. na emeryturę przeszedł ks. prałat Antoni Czarnecki, wieloletni gospodarz Bazyliki św. Józefa w Webster. Na stanowisku proboszcza zastąpił go dotychczasowy wikariusz – ks. Grzegorz Chodkowski. W niedzielę, 8 września, po mszy św. o godz. 11:00 parafianie zorganizowali przyjęcie powitalne dla nowego proboszcza. Spotkanie odbyło się w klubie PACC w Webster i wzięło w nim udział około 200 osób. Fot. Halina Głowacka

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
09-20-2019
Rekolekcje dla osób po doświadczeniach aborcji w Amerykańskiej Częstochowie
09-21-2019
Gala jubileuszowa z okazji 80-lecia Polskiego Klubu w Bostonie
09-21-2019
Zabawa powakacyjna w Klubie Polonez w Fort Lauderdale
09-21-2019
Pożegnanie lata w Haller Post
09-21-2019
Obiad i zabawa taneczna w parafii św. Józefa w New Brunswick
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com