Connecticut

poleć serwis drukuj

Zbliża się Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Ansonii

08-28-2019

Jako pierwsi w...
W sobotę 24...
„Polanie” spędzili...

W niedzielę 8 września br. w Warsaw Park w Ansonii (Rt. 243, 119 Pulaski Hwy) odbędzie się VII Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny. Wystąpią zespoły z 14 krajów, w tym oczywiście polonijny Zespół Pieśni i Tańca „Polanie” z Connecticut, który jest organizatorem imprezy.

W tym roku będziemy mieli rekordowo dużo zespołów, co gwarantuje dużą różnorodność występów – będzie m.in. brazylijska samba czy meksykański marriachi – mówi w rozmowie z „Białym Orłem” Hanna Deja, dyrektor artystyczny zespołu „Polanie”.

Wystąpią również zespoły portugalskie, peruwiańskie, ukraińskie, indiańskie, chińskie, pakistańskie i irlandzkie. Drugim polskim zespołem, obok „Polan”, będą „Słowianie” ze Stamford.

Swoją obecnością zaszczycą nas również okoliczne klubu motocyklowe, w tym „Husaria” – mówi pani Hanna.

Formuła festiwalu w Ansonii pozostaje niezmieniona. Impreza rozpocznie się o godz. 12:30 tradycyjną paradą z udziałem wszystkich zespołów. Następnie zaprezentowany zostanie każdy zespół. Tańce będą się odbywać w półgodzinnych blokach.

Jako pierwsi wystąpią gospodarze. Zaprezentują się wszystkie cztery grupy wiekowe „Polan”. Zatańczą tańce lubelskie, tańce śląskie, Beskid Śląski i inne. Występy zespołów potrwają do godz. 19 wieczorem, a później rozpocznie się zabawa taneczna dla wszystkich. Będą też atrakcje dla dzieci i polskie jedzenie.

To jest naprawdę fantastyczna impreza. W ciągu jednego dnia można zobaczyć duży przekrój różnych tańców i tradycji. To jest wspaniały koncert z kolorowymi barwnymi strojami różnych kultur – podkreśla Hanna Deja.

 – Chcemy, żeby rozwijała się tu nie tylko polska kultura, ale także te z innych krajów. Dlatego jest to festiwal międzynarodowy. Zapraszamy wszystkich, całe rodziny, żeby zobaczyli te tańce, pobawili się i miło spędzili czas – dodaje Jolanta Biedroń z zespołu „Polanie”.

Festiwal w Ansonii od samego początku cieszy się dużą popularnością. – Dorobiliśmy się renomy, bo staramy się to wszystko organizować profesjonalnie, począwszy od występów tanecznych po polski stół. Pracuje nad tym zawsze sztab ludzi – głównie rodzice i członkowie zespołu. Polonia już wie, że gdy „Polanie” coś organizują, to będzie to dobra impreza – zapewnia dyrektor artystyczny grupy.      

Bilety na festiwal są w cenie 5 dolarów. Dzieci do lat 12 wchodzą za darmo.

Wśród sponsorów tegorocznej edycji są m.in. Elżbieta&David Grove, Service Press, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a także „Biały Orzeł”.         

* * *

W sobotę 24 sierpnia „Polanie” wzięli udział w Festiwalu Polonijnym w Martinez w Kalifornii. Pojechało tam 76 osób. – Przedstawiliśmy pełny program w czterech częściach, po 40 minut każda. Odbiór publiczności był naprawdę świetny. Czuliśmy uwagę skupioną na tym, co śpiewaliśmy i tańczyliśmy. Wystąpiła z nami solistka Karolina Wojteczko, która zachwyciła swoim śpiewem – relacjonuje występ Hanna Deja.

Polanie spędzili w Kalifornii łącznie 6 dni. Odwiedzili wiele ciekawych miejsc, dlatego był to bardzo udany wyjazd nie tylko pod względem artystycznym, ale i turystycznym.

A już wkrótce „Polanie” zatańczą w... Brazylii.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Rekolekcje młodzieży szkół polonijnych w Amerykańskiej Częstochowie

„W drodze do świętości” to temat przewodni tegorocznych rekolekcji dla młodzieży szkół polonijnych w USA, które odbyły się w Amerykańskiej Częstochowie w dniach 15-16 lutego br. Rekolekcjom przewodniczył ks. Grzegorz Markulak, nad całością organizacji czuwali o. Tadeusz Lizińczyk – kapelan CPSD wraz z dr Dorotą Andraką – prezes CPSD oraz o. Marcinem Ćwierzem – kapelanem Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com