Connecticut

poleć serwis drukuj
Ks. Adam...

Chodźcie do Kościoła – świadomie!

09-08-2019

Tak zwane „chodzenie do Kościoła” wychodzi już z mody w Polsce, a „na zachodzie” i w Ameryce wyszło już dawno… Nie mówię tego w sensie, że teraz to do kościoła jeździ się samochodem – zwłaszcza tutaj w Stanach. Mówię o pewnym przyzwyczajeniu, czasem rytuale rodzinnym, który koniec końców musiał umrzeć wraz z nadejściem nowych pokoleń i nowych wzorców społecznych i kulturowych! Czy jako człowiek wierzący mam usiąść i płakać?! Nie sądzę! Warto pochylić się nad tym fenomenem naszych czasów i zapytać, jakie ma to znaczenie i jaka przyszłość rysuje się nie tyle przed samym Kościołem, ile przed każdym z nas…

Chrześcijaństwo, a w tym wiara katolicka, nie umiera – ona się po prostu przekształca – moim zdaniem w rzeczywistość o wiele piękniejszą i prawdziwszą niż to było wcześniej… Jest to realna zmiana, która musi zaboleć spadkiem statystycznym w kościołach. Jest to swego rodzaju wypełnienie proroctwa, które pod koniec lat 60. ubiegłego stulecia napisał kard. Ratzinger – późniejszy papież Benedykt XVI: „Z obecnego kryzysu wyłoni się Kościół jutra – Kościół, który stracił wiele. Będzie niewielki i będzie musiał zacząć od nowa, mniej więcej od początku. Nie będzie już w stanie zajmować wielu budowli, które wzniósł w czasach pomyślności. Ponieważ liczba jego zwolenników maleje, więc straci wiele ze swoich przywilejów społecznych.” (Ratzinger, 1969)

Widzę to po swojej parafii w Manchester, ale również po wszystkich parafiach rzymsko- i polsko-katolickich wokół… Kiedyś mnie to smuciło, a dziś jestem pełen nadziei spotykając ludzi, którzy przychodzą na Eucharystię, nabożeństwa i uroczystości i są naprawdę wierzący! Nie robią tego na pokaz, z przyzwyczajenia albo „bo tak trzeba”! Oni naprawdę są Kościołem – wspólnotą uczniów Chrystusa! Wszystko się polaryzuje i już tylko na Boże Narodzenie i „święcenie jajeczek” widać przypływ tych, którzy jeszcze nie zdołali całkowicie odciąć pępowiny…

Polaryzacja, jaka następuje w chrześcijaństwie, jest według mnie Bożym błogosławieństwem! Jako duszpasterz wiem dobrze, na czym stoję – kto jest w Kościele, a po jakie owce trzeba ruszyć w drogę… Kończy się tzw. „szara strefa” tych wszystkich, którzy jedną nogą stoją w kościele, a drugą gdzieś daleko poza. Jako psycholog jestem przekonany, że ta polaryzacja pomoże nam uporać się z wieloma problemami, które z jej braku wynikały w przeszłości i czasem odzywają się po dziś dzień nadszarpując przede wszystkim integralność sfery psychicznej i duchowej w człowieku.

Apeluję więc do wszystkich: „Nie chodźcie do Kościoła!” Jeśli jesteś wierzący, wiesz o co chodzi – nie „chadzasz” do Kościoła, tylko jesteś jego integralną częścią… Jeśli to wezwanie doda Ci przekonania do tego, by porzucić fałsz, małostkowość, a często także niezbyt zdrowe przywiązanie do tradycjonalizmu (nie: tradycji) – też świetnie! Znaczy to, że jesteś na dobrej drodze znalezienia prawdy o samym sobie; prawdy o swojej drodze; prawdy o Bogu!

Ks. Adam Piekarzewski


Notka o autorze

Ks. Adam Piekarzewski – teolog, psycholog, spec. psychologii rozwojowej i psychologii edukacji. Pochodzi ze Szczecina. Od 2018 r. proboszcz Polsko-Katolickiej parafii św. Jana Chrzciciela w Manchester, CT. Studia teologiczne ukończył w Jerozolimie, psychologię w Rzymie. Autor wielu rozważań biblijnych i homiletycznych w Polsce oraz kilku scenariuszy teatralnych. Udziela pomocy duchowej i psychologicznej dzieciom i młodzieży. Prowadzi counseling par i małżeństw. Strona internetowa: www.saintjohnspncc.com. Kontakt: fr.adam@mail.com.

wróć

Fotorelacje

Rekolekcje młodzieży szkół polonijnych w Amerykańskiej Częstochowie

„W drodze do świętości” to temat przewodni tegorocznych rekolekcji dla młodzieży szkół polonijnych w USA, które odbyły się w Amerykańskiej Częstochowie w dniach 15-16 lutego br. Rekolekcjom przewodniczył ks. Grzegorz Markulak, nad całością organizacji czuwali o. Tadeusz Lizińczyk – kapelan CPSD wraz z dr Dorotą Andraką – prezes CPSD oraz o. Marcinem Ćwierzem – kapelanem Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com