Connecticut

poleć serwis drukuj

Międzynarodowy Dzień Kropki w PSS w Derby

10-06-2019

Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...

21 września uczniowie Polskiej Szkoły Sobotniej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Derby wraz z nauczycielkami już po raz trzeci obchodzili Dzień Kropki. Jest to święto kreatywności i pokonywania własnych nieśmiałości. Uczniowie oraz kadra pedagogiczna przyszli do szkoły ubrani w kropki i już od samego początku kropkowa zabawa pochłonęła wszystkich. Uczniowie przypomnieli sobie historię małej Vashti, czytając opowiadanie lub też oglądając film. W każdej klasie odbywały się przeróżne aktywizujące zabawy, a powstałe kropkowe dzieła sztuki zabarwiły szkolne korytarze.

Międzynarodowy Dzień Kropki przypada 15 września. Historia małej Vashti inspiruje coraz więcej dzieci i nauczycieli na całym świecie do kreatywności. W 2019 roku święto obchodzone było w ponad 100 krajach. A wszystko zaczęło się w 2003 roku, kiedy Peter Reynolds napisał książkę „The Dot”, w której opisał małą nieśmiałą dziewczynkę, która nie wierzy w swoje możliwości. Na lekcji plastyki nie miała pomysłu jak wyrazić siebie za pomocą znaczka. Uparcie twierdziła, że nie potrafi malować, a zamknięte farbki tylko ją irytowały. Nauczycielka cierpliwie czekała, aż Vashti podejmie próbę. Powiedziała do dziewczynki: „Postaw znaczek, a zobaczysz dokąd cię przeniesie”. Vashti była niezadowolona, ale chciała jak najszybciej opuścić klasę, więc zniecierpliwiona postawiła kropkę na środku kartki i zaczęła się pakować. Nauczycielka popatrzyła na kropkę i zachwyciła się. Poprosiła o podpisanie dzieła. Nazajutrz, gdy Vashti weszła do klasy, zobaczyła nad biurkiem nauczycielki swoją kropkę oprawioną w piękną pozłacaną ramkę. Była szczęśliwa, że jej kropka się spodobała, wisi w takim ważnym miejscu i wszyscy mogą ją podziwiać. Pomyślała sobie, że potrafi namalować jeszcze piękniejsze kropki i wszystkim to udowodni. Otworzyła pudełko z farbkami i zaczęła swoją przygodę z malowaniem kropek.

Opowiadanie spotkało się z wielkim zainteresowaniem i już od kilkunastu lat jego mała bohaterka pomaga młodym ludziom w pokonywaniu własnej nieśmiałości, zachęca do tworzenia i pomaga w odkrywaniu talentów.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Dzień Pułaskiego w Sarasocie

13 października o godzinie 13:30 w Parku J.D Hamel w Sarasocie na Florydzie zgromadził się tłum ubranych w biało-czerwone stroje przedstawicieli Polonii, by uczcić – po raz pierwszy na zachodnim wybrzeżu Florydy – Dzień Pułaskiego. Fot. Archiwum Polskiej Szkoły w Sarasocie, J. Zagata, Roman Koczwara

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
10-20-2019
Cezary Pazura w Cracovia Manor w Wallington
10-20-2019
Obchody ku czci bł. ks. Popiełuszki w Parafii św. Stanisława Kostki
10-20-2019
Bajki Ignacego Krasickiego w Polskim Domu Narodowym w Hartford
10-21-2019
Prestiżowa nagroda fotograficzna International Photography Awards 2019 dla Polaka
10-25-2019
Koncert Sławomira w Melrose Ballroom
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com