Connecticut

poleć serwis drukuj
Festiwal w Hartford...

W Polskim Domu Narodowym w Hartford odbędzie się 39. doroczny Festiwal Szopek

11-04-2019

W niedzielę, 1 grudnia, w Polskim Domu Narodowym w Hartford odbędzie się 39. Festiwal Szopek. Organizatorem dorocznego festiwalu jest Klub Kultury Polskiej w Hartford.

Festiwal nawiązuje do tradycji szopek krakowskich – misternie zdobionych budowli, których wygląd odzwierciedla architekturę Krakowa i które przynoszone są przez szopkarzy pod pomnik Adama Mickiewicza na krakowskim rynku co roku w pierwszy czwartek grudnia. W centralnym punkcie tradycyjnej szopki krakowskiej umiejscowiona jest zawsze scena Bożego Narodzenia. Szopki wykonywane są z kartonu, papieru, kolorowej folii aluminiowej, bibułek i przeróżnych innych materiałów. Zgodnie z tradycją większość elementów wykonywana jest ręcznie. Szopki, biorące udział w dorocznym konkursie szopek (który odbędzie się 30 listopada) i prezentowane podczas festiwalu w Hartford, nawiązują swym wyglądem do krakowskiej tradycji. Wielka w tym zasługa artysty Marka Czarneckiego, który od lat zajmuje się tworzeniem szopek bożonarodzeniowych na wzór szopki krakowskiej i przekazuje swoją pasję i wiedzę dzieciom podczas warsztatów i spotkań w szkołach.

Wydarzeniem towarzyszącym co roku wystawie szopek jest kiermasz świąteczny, na którym każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie. Wystawcy sprzedawać będą piękne, polskie wyroby artystyczne – w tym biżuterię z bursztynami – i rzemieślnicze, świąteczne ozdoby i kartki oraz tradycyjne potrawy kuchni polskiej, a także opłatki. Atrakcją dnia będzie też wizyta św. Mikołaja.

Festiwal odbędzie się w godzinach od 9:30 do 15:00. Wstęp na wydarzenie jest wolny, dla uczestników bezpłatny parking. Dochód z kiermaszu przeznaczony jest na Fundusz Stypendialny im. Jennie Marconi-Javorski.

Więcej informacji można znaleźć na www.polishculturalclub.org lub pod numerem telefonu (860) 841-3477.

JS

wróć

Fotorelacje

Fala protestów i zamieszek po śmierci George’a Floyda w Bostonie

W całych Stanach Zjednoczonych trwają protesty, których zarzewiem stała się śmierć podczas aresztowania 46-letniego czarnoskórego George'a Floyda w Minneapolis. Demonstracje odbywają się również w Bostonie, niestety w wielu przypadkach przeradzając się w zamieszki, którym towarzyszą akty wandalizmu i kradzieże. Miejsce mają też starcia z policją, funkcjonariusze zostali obrzuceni m.in. zamrożonymi butelkami z wodą, cegłami i kamieniami. Fot. Facebook.com, screenshots

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com