Connecticut

poleć serwis drukuj

Gala Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Biznesmenów i Profesjonalistów w New Britain

11-20-2019

O. Stanisław Dudek...
Ks. prałat Daniel...
Dr Teresa Szajda...
O zasługach Marii...
Tadeusz Małkowski z...
Studenci otrzymali...

W sobotę 16 listopada br. w New Britain Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Biznesmenów i Profesjonalistów wręczyło sześciu Polakom tytuł „Człowieka Roku 2019”. To osoby, które swoją działalnością zasłużyły się dla środowiska polonijnego w stanie Connecticut. W Crystall Ballroom oklaskiwało ich 250 osób.

Uroczysta gala połączona z obiadem PABPA (Polish American Business and Professional Association Inc.) rozpoczęła się o 18 godziną koktajlową. O godz. 19 gości przywitała Yvonne Krosky – była prezydent i członek grupy organizującej galę PABPA. Minutą ciszy upamiętniono zmarłego 10 lat temu byłego prezesa tego stowarzyszenia Edwarda Kirejczyka. Przemawiał też senator stanowy Connecticut Gennaro Bizzarro.

Jako pierwsi nagrody otrzymali studenci. Stypendium w wysokości 1,000 dolarów PABPA wręczyła Olivii Dybiński, Natalii Boltromiejuk, Jamesowi Grieco oraz Alinie Whiteside. Wyróżnienia te organizacja przyznaje tylko polonijnym uczniom, którzy ukończyli szkołę średnią. Wszyscy tegoroczni stypendyści są już na pierwszym roku studiów.

Jak podkreśla Bogumiła Gładysz – członek zarządu PABPA ds. stypendiów – od 10 lat PABPA wręcza również symboliczne stypendium Miss Polonii Connecticut. Tym razem dostała je Magdalena Dutkowska.

Następnie przyszedł czas na najważniejszy punkt gali. Decyzją zarządu PABPA tytuły „Człowieka Roku 2019”, wraz z symboliczną drewnianą plakietką z imieniem i nazwiskiem, z rąk prezesa Andrzeja Haca odebrali: ks. Prałat Daniel Płocharczyk, ks. Stanisław Dudek, dr Teresa Szajda, Maria Rafałowski oraz Tadeusz Małkowski. Każdy z wyróżnionych wygłosił własne, krótkie przemówienie. Gratulacje od zastępcy gubernatora stanu Connecticut Susan Bysiewicz odczytał i wręczył im Konsul Honorowy RP w Hartford Darek Barcikowski.

„Już drugi rok z rzędu przyznajemy wyróżnienia Człowieka Roku. Chcemy kontynuować tę tradycję co roku, by promować i doceniać osiągnięcia wielu Polaków i Amerykanów polskiego pochodzenia, którzy pomagają naszej społeczności się rozwijać. Nasza organizacja ma 107 lat historii i dzięki takim wydarzeniom może kontynuować swoje dziedzictwo, będące integralną częścią polsko-amerykańskiej społeczności” – napisał w liście prezes PABPA Andrzej Hac.

Po rozdaniu wyróżnień podano obiad, a następnie nastąpiła część muzyczna. W komitecie organizacyjnym Gali PABPA byli: Andrzej Hac, Yvonne Krosky, Stasia Rodriguez, Mike Kilan, Janusz Kocur, Barbara Kołakowska i Ed Charamut. Książeczkę z programem imprezy oraz informacjami o stowarzyszeniu przygotowała Jadwiga Borkowski.

opr. bo

 


WYRÓŻNIENI TYTUŁEM CZŁOWIEKA ROKU 2019

Ks. Prałat Daniel Płocharczyk

Służył w parafiach św. Stanisława w Meriden, św. Adalberta w Enfield, Świętego Serca w New Britain oraz św. Cyryla i Metodego w Hartford. Został mianowany sekretarzem arcybiskupa Daniela Cronina w Katedrze św. Józefa i kanclerzem Archidiecezji Hartford. 7 maja 2003 roku został proboszczem parafii Świętego Serca w New Britain, gdzie posługuje do dzisiaj.

Ks. Stanisław Dudek

Przybył do New Britain w 2003 roku. Najpierw służył w kościele Świętego krzyża, a obecnie w kościele Świętego Serca. Organizuje wraz z ks. Prałatem Płocharczykiem żywe szopki w czasie Bożego Narodzenia, paczki mikołajowe dla dzieci, odpust parafialny, Drogi Krzyżowe w Wielki Piątek oraz procesje Bożego Ciała ulicami New Britain.

Dr Teresa Szajda

Przez ponad 30 lat była pediatrą. Prowadziła swoją własną praktykę. W latach 1989–2018 przyjęła blisko 10 tysięcy pacjentów. Pomimo tej pracy często udzielała się jako wolontariusz na polonijnych zlotach harcerzy. Uwielbia wraz z mężem Józefem brać udział w wydarzeniach kulturalnych i religijnych organizowanych przez Polonię.

Maria Rafałowski

Biznesmenka. 33 lata temu założyła wraz z mężem Stanleyem firmę z branży lotniczej w Windsor Locks. Nie przeszkodziło jej to w macierzyństwie oraz działalności na rzecz społeczności polonijnej. Wspiera wiele polskich organizacji, jak również te chrześcijańskie.  

Tadeusz Małkowski

Przedsiębiorca i filantrop. Do USA przybył w 1974 roku i w New Britain założył firmę wyrobu precyzyjnych części Continental Machine Tool Company. Obecnie w kilku budynkach w tym mieście zatrudniają łącznie 200 pracowników. Wraz z żoną Wandą chętnie wspierają inicjatywy społeczne i charytatywne.

wróć

Fotorelacje

Fala protestów i zamieszek po śmierci George’a Floyda w Bostonie

W całych Stanach Zjednoczonych trwają protesty, których zarzewiem stała się śmierć podczas aresztowania 46-letniego czarnoskórego George'a Floyda w Minneapolis. Demonstracje odbywają się również w Bostonie, niestety w wielu przypadkach przeradzając się w zamieszki, którym towarzyszą akty wandalizmu i kradzieże. Miejsce mają też starcia z policją, funkcjonariusze zostali obrzuceni m.in. zamrożonymi butelkami z wodą, cegłami i kamieniami. Fot. Facebook.com, screenshots

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com