Connecticut

poleć serwis drukuj
Henryk Kawecki...

29 listopada br. w New Britain zmarł Henryk Kawecki, ps. „Krępy”

12-06-2019

Henryk Kawecki przyszedł na świat 30 kwietnia 1924 roku jako syn Stanisława i Marii z domu Szaniawskiej. Urodził się w Warszawie i choć większość życia przeżył poza swoim rodzinnym miastem, to zawsze podkreślał, że gdziekolwiek los go nie rzucił, na zawsze pozostał warszawiakiem.

Miał zaledwie 15 lat, gdy wybuchła II wojna światowa. Jako młody chłopak został wysłany na roboty przymusowe do Niemiec, skąd udało mu się uciec. Wrócił do Warszawy, gdzie wstąpił do konspiracji. Następnie, po przyłączeniu się do Armii Krajowej, brał czynny udział w Powstaniu Warszawskim. Jak sam opowiadał w wywiadzie dla „Białego Orła”, walki były bardzo zacięte. - Walczyliśmy o każdą dzielnicę, o każdą ulicę, aż do końca… – mówił. Po kapitulacji Powstania trafił do niewoli niemieckiej – najpierw jako jeniec Stalagu 344 (318) Lamsdorf, następnie Stalagu VI A Moosburg.

W 1946 roku wrócił do kraju, jednak ówczesne władze pozostające pod komunistycznym dyktatem z Moskwy nie były przychylnie nastawione do byłych Powstańców i członków AK. Z powodu represji Henryk Kawecki musiał opuścić ojczyznę i ukochane miasto, o które tak walczył. Po kilkuletniej tułaczce w 1954 r. wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie wraz z żoną zamieszkał w New Britain, w stanie Connecticut. Tu podjął pracę w przemyśle lotniczym. Zaangażował się też w polonijne życie, zwłaszcza w działalności lokalnej placówki weterańskiej i sokolstwa. Przez ostatnie lata pełnił funkcję honorowego komendanta Pl. 111 SWAP im. gen. Hallera w New Britain, CT. Za wybitne zasługi dla niepodległości Polski i za działalność na rzecz środowisk kombatanckich w Stanach Zjednoczonych Ameryki został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie wręczył mu sam prezydent RP Andrzej Duda podczas swojej tegorocznej wizyty w stanie Connecticut.

Henryk Kawecki zmarł w swoim domu w New Britain 29 listopada 2019 r. Miał 95 lat. Pozostawił pogrążoną w żałobie rodzinę – syna George’a wraz z żoną Arlene, wnuka Kevina z żoną Jenny oraz licznych dalszych krewnych.

opr. JLS


Moja Warszawa

„Cóż mogę powiedzieć o tym mieście, w którym mnie zrodzono, które było miastem mojego dzieciństwa? Nie ma chyba drugiego takiego miasta, żeby było jak nasza Warszawa. To miasto jest życiem wszystkich polskich pokoleń. Dostąpiłem zaszczytu, że stanowię drobną cząstką mojego miasta. Jestem dumny, że mogę się nazywać Warszawiakiem i że wziąłem udział w Powstaniu.

Warszawa walczyła. Gdy we wrześniu 1939 zaatakowano nas, gdy nadleciały bombowce z napisem „Gott mit uns” na skrzydłach, Warszawa walczyła. Zachód nam nie pomógł, zostaliśmy sami. W czasie okupacji Warszawa walczyła. Niemcy stosowali nieludzkie represje, łapanki, rozstrzeliwali ludzi na ulicach. Ale polskie podziemie odpowiadało, wet za wet. Napisy na budynkach, dywersja, tory wysadzane w powietrze – to pokazywało, że nikt nie traci woli życia, że wolność jest w nas. To była codzienna walka o przetrwanie, walka o życie. Pewnego razu przejęty został transport dzieci z Zamojszczyzny, które miały być wywiezione do Niemiec i zgermanizowane. Warszawiacy się nimi zaopiekowali. I w Powstaniu też walczyliśmy. Przez pierwsze trzy dni Warszawa była nasza! A potem wszystko się skończyło, nie było broni, jedzenia… Mimo to, jak zmęczony upałem człowiek pragnie wody, tak my pragnęliśmy wolności. Chcieliśmy udowodnić światu, że Warszawa potrafi być wolna.”

Fragment wywiadu przeprowadzonego z Henrykiem Kaweckim z okazji 72. rocznicy Powstania Warszawskiego, który ukazał się w wydaniu „Białego Orła” z dn. 5 sierpnia 2016 r.


W 2016 roku, z okazji 72. rocznicy Powstania Warszawskiego, swoją premierę miała płyta „Historie”, poświęcona wspomnieniom Powstańców Warszawskich. Projekt powstał pod auspicjami Muzeum Powstania Warszawskiego. Inspiracją do powstania albumu były historie czterech osób: Aliny Augustowskiej-Mrozowskiej, Ireny Łoś, Danuty Szlajmer i właśnie Henryka Stefana Kaweckiego. Na YouTube dostępny jest materiał z tej płyty. Warto posłuchać! https://www.youtube.com/watch?v=WICE82fu_dE&list=PLc9wwov0IiGfrAytRkNg_cfQ7x1k97IDM

Powstańcza historia pana Henryka znajduje się także na stronie internetowej Muzeum Powstania Warszawskiego w Archiwum Historii Mówionej: https://www.1944.pl/archiwum-historii-mowionej/henryk-stefan-kawecki,3219.html

wróć

Fotorelacje

Obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego w metropolii nowojorskiej

Społeczność polonijna złożyła w sobotę 1 sierpnia na nowojorskim Greenpoincie hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Na maszcie przed siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej zawisła flaga z kotwicą Polski Walczącej, która powiewać będzie nad Greenpointem aż do października, przez 63 dni – dokładnie tyle, ile trwało powstanie. Fot. PSFCU, facebook.com/GRAMXPROMOTIONS

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com