Connecticut

poleć serwis drukuj
W maju 2017 r. ks....

23 stycznia 2020 r. zmarł ks. prałat Tadeusz Malanowski

02-06-2020

Tadeusz Malanowski przyszedł na świat w Stamford, CT 30 listopada 1922 r. Był pierwszym katolickim księdzem, a zarazem pierwszym Amerykaninem polskiego pochodzenia pełniącym funkcję zastępcy szefa kapelanów w armii amerykańskiej.

Ze stanowiskiem tym wiązała się ranga generała brygady. Do pracy w armii został delegowany w 1949 roku. W latach 1951-1954 pełnił posługę w oddziałach NATO, jako członek 43. Dywizji Piechoty. Następnie służył w kwaterze głównej jednostek wojskowych armii Stanów Zjednoczonych odpowiedzialnych za kierowanie operacjami Armii Stanów Zjednoczonych w ramach Europejskiego Obszaru Dowodzenia Odpowiedzialności USA (United States Army Europe). Potem został zastępcą szefa kapelanów, którą to funkcję sprawował aż do przejścia na emeryturę w 1978 roku. Jego zasługi zostały docenione – wyrazem tego są odznaczenia, jakie otrzymał: Legion of Merit, Army Distinguished Service Medal, Meritorious Service Medal i Army Commendation Medal. Jego sylwetka została przedstawiona w książce pt. „For God and Country”.

W 1973 roku z rąk ówczesnego papieża Pawła VI otrzymał tytuł prałata. W Kościele Katolickim do 2014 roku była to jedna z podstawowych godności nadawanych zasłużonym kapłanom z całego świata. W ostatnich latach przebywał w rezydencji dla emerytowanych duchownych z diecezji Bridgeport, nadal pełniąc w weekendy posługę duszpasterską w polskiej parafii w Stamford, z którą od lat był związany – była to jego rodzinna parafia, w której został ochrzczony, przyjął sakramenty i odprawił swoją mszę prymicyjną. Jego życzeniem było, by właśnie w kościele Najświętszego Imienia Jezus w Stamford odbyło się jego ostatnie pożegnanie. Życzeniu temu stało się zadość – we wtorek, 28 stycznia, wprowadzono jego ciało do świątyni, a ks. prałat Thomas Powers odprawił mszę św. w intencji zmarłego. Msza święta pogrzebowa została natomiast odprawiona w środę, 29 stycznia, pod przewodnictwem bp. Michaela R. Cote z diecezji Norwich w koncelebrze z bp. Caggiano z diecezji Bridgeport i wielu przybyłych kapłanów. We wzruszającym nabożeństwie licznie wzięli też udział parafianie ze Stamford i okolic.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Rekolekcje młodzieży szkół polonijnych w Amerykańskiej Częstochowie

„W drodze do świętości” to temat przewodni tegorocznych rekolekcji dla młodzieży szkół polonijnych w USA, które odbyły się w Amerykańskiej Częstochowie w dniach 15-16 lutego br. Rekolekcjom przewodniczył ks. Grzegorz Markulak, nad całością organizacji czuwali o. Tadeusz Lizińczyk – kapelan CPSD wraz z dr Dorotą Andraką – prezes CPSD oraz o. Marcinem Ćwierzem – kapelanem Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Luty
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com