Connecticut

poleć serwis drukuj

Uroczysta instalacja relikwii polskich męczenników z Pariacoto w parafii św. Michała Archanioła w Bridgeport

03-06-2020

Parafia św. Michała...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
Fot. Archiwum...
O. Michał Tomaszek...

W ostatnią niedzielę lutego w kościele św. Michała Archanioła w Bridgeport, CT miała miejsce wyjątkowa uroczystość. Do polskiej parafii przybyli o. Jarosław Zachariasz – franciszkanin z Oxfordu w Wielkiej Brytanii oraz br. Jan Hruszowiec – franciszkanin i promotor kultu bł. Męczenników z Pariacoto.

Przywieźli ze sobą relikwie franciszkańskich męczenników – o. Zbyszka Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka, którzy 9 sierpnia 1991 r. zostali zamordowani przez terrorystów Komunistycznej Partii Peru „Świetlisty Szlak”. Instalacja relikwii w świątyni była okazją nie tylko do głębszego zastanowienia się nad tym, czym jest świętych obcowanie i w jaki sposób wpływa ono na nasze życie, ale również co to znaczy być chrześcijaninem we współczesnych czasach.

Parafia św. Michała Archanioła w Bridgeport to 26. miejsce w USA, gdzie na stałe znajdują się relikwie 1. stopnia męczenników – bł. Zbigniewa Strzałkowskiego i bł. Michała Tomaszka (kawałki ich kości). Uroczyste przekazanie relikwii miało miejsce podczas mszy św. odprawionej 23 lutego o godz. 11.00. Po każdej mszy św. wierni mieli możliwość ucałowania relikwii, jak również przy wyjściu z kościoła każdy mógł otrzymać dla siebie i dla swojej rodziny relikwie drugiego stopnia „ex-indumentis” (czyli cząstki ubrań męczenników). Można było również nabyć materiały związane z męczennikami: książki, filmy, obrazki oraz różańce z relikwiami męczenników.

opr. JLS


Pierwsi męczennicy, którzy się uśmiechają

O. Michał Tomaszek urodził się 23 września 1960 r. w Łękawicy k. Żywca. Pochodził z bogobojnej rodziny. Po maturze, w roku 1980, wstąpił do zakonu franciszkanów. Habit zakonny otrzymał w uroczystość św. Franciszka – 4 października 1980 r. Rok później – 1 września 1981 r. – złożył pierwsze śluby zakonne. Po święceniach kapłańskich o. Michał przez dwa lata pracował we franciszkańskiej parafii w Pieńsku k. Zgorzelca. Był tam wikariuszem i katechetą. W czasie pracy duszpasterskiej w Pieńsku dowiedział się, że jego dwaj starsi współbracia – o. Zbigniew Strzałkowski i o. Jarosław Wysoczański – mają wkrótce wyjechać na misje do Peru. Zwrócił się wówczas z prośbą do swojego wyższego przełożonego o. Feliksa Stasicy o pozwolenie na podobny wyjazd. Prowincjał wyraził zgodę. Rok później, w lipcu 1989 roku, dołączył do nich. O. Michał już w Polsce zdawał sobie sprawę z tego, że misja w Peru jest trudna i jego życie może być narażone na niebezpieczeństwo. Przed wyjazdem na misje, po pożegnalnej mszy św. w parafii w Pieńsku, odważnie powiedział, że jeśli trzeba będzie dla sprawy Bożej złożyć ofiarę życia, to nie będzie się wahał…

O. Zbigniew Strzałkowski urodził się w Tarnowie 3 lipca 1958 r. W roku 1979 wstąpił do zakonu franciszkanów. Na całe życie związał się z zakonem 8 grudnia 1984 r., składając śluby wieczyste. Wkrótce po tym napisał podanie do prowincjała, w którym poprosił o skierowanie go do pracy misyjnej. 1 września 1988 r. udał się do klasztoru we Wrocławiu w celu rozpoczęcia przygotowań do wyjazdu na misje. Kiedy w rozmowach na temat sytuacji politycznej w Peru wspominano, że robi się tam niebezpiecznie, o. Zbigniew odpowiadał: „Gdy się jedzie na misje, trzeba być gotowym na wszystko”. 28 listopada 1988 r. wraz z o. Jarosławem Wysoczańskim udali się z Warszawy przez Moskwę do Limy. Po przybyciu na miejsce rozpoczęli intensywną naukę języka hiszpańskiego. Po kilku miesiącach rozpoczęli posługę kapłańską w nowej placówce zakonnej w Andach – w Pariacoto. Talent organizacyjny łączył z ogromną pracowitością i wielką odpowiedzialnością. Jego domeną była troska o chorych. Leczył ich na duszy i ciele. Był miłośnikiem stworzeń.

9 sierpnia 1991 r. o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek zostali zamordowani przez terrorystów Komunistycznej Partii Peru „Świetlisty Szlak” za wiarę i miłość. O. Michał został zabity strzałem w tył głowy, a o. Zbigniew dwoma strzałami w kręgosłup i w głowę. Ciała o. Michała i o. Zbigniewa spoczywają w Pariacoto. Na ich nagrobku widnieje napis:

Firmes en la Fe – Mocni w wierze,
Ardientes en la Caridad – Płonący miłością,
Mensajeros de la Paz – Posłańcy pokoju,
Hasta el martirio – Aż do męczeństwa.

5 grudnia 2015 r. zostali wyniesieni na ołtarze przez papieża Franciszka.

Więcej informacji oraz możliwość nabycia ciekawych publikacji i innych rzeczy związanych z kultem bł. Męczenników z Pariacoto na .meczennicy.franciszkanie.pl

wróć

Fotorelacje

Wirtualny Polsko-Amerykański Festiwal w Amerykańskiej Częstochowie

Kierownictwo Festiwalu w porozumieniu z ojcami paulinami podjęło decyzję o przeprowadzeniu pierwszego w historii Sanktuarium Wirtualnego Polsko-Amerykańskiego Festiwalu. Festiwal odbył się w internecie, 7 września, w godzinach 4-8 pm. Fot. czestochowa.us

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com