Connecticut

poleć serwis drukuj

100 lat to za mało!

03-12-2020

Jubilat Józef Smyk...
Józef Smyk z...
Fot. Robert...

W niedzielę, 1 marca 2020 r. Józef Smyk, członek Placówki #111 SWAP im. gen. J. Hallera w New Britain obchodził swoje 99 urodziny. – Poznałem pana Józefa 25 lat temu. Gdy zwróciłem się do niego per „pan”, to grzecznie odpowiedział: „tutaj jesteśmy kolegami, więc mów do mnie Józek lub kolego”. Taka forma koleżeńska przyjęta jest w organizacji weterańskiej i należy ją przestrzegać. I takim sposobem zostałem kolegą Sybiraka i żołnierza II Korpusu Wojska Polskiego, którego dowódcą był gen Władysław Anders – wspomina Robert Iwanicki, I wicekomendant i kronikarz Pl. #111.

Józef Smyk przeszedł cały szlak bojowy z II Korpusem, w którym był artylerzystą. Namówiony do podzielenia się swoimi wspomnieniami z tamtych czasów, z dumą opowiada o swoim udziale w bitwie o Monte Cassino. W weterańskiej placówce w New Britain pełnił na przestrzeni lat różne funkcje, z rolą gospodarza włącznie.

W pierwszą niedzielę marca jubilat najpierw uczestniczył w mszy św. w kościele Najświętszego Serca Jezusa, na zakończenie której celebrans o. Stanisław Dudek udzielił mu błogosławieństwa Bożego, a dzieci ze Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II zadedykowały mu piękny wiersz z okazji obchodzonych urodzin. Po mszy św. na jubilata w placówce czekało grono przyjaciół, korpusianek i kolegów weteranów. – Gdy tylko się pojawił przy wejściu, wszyscy zaczęli bić brawo, a następnie jubilat został zaproszony do zajęcia honorowego miejsca przy stole. Po obu jego stronach usadowiona została jego rodzina z córką i wnuczkami włącznie. Piękny to był widok, a uśmiech na twarzy jubilata świadczył o tym, jak cieszy się tą chwilą – relacjonuje Robert Iwanicki.

Beata Kaczmarczyk wniosła na salę okazały tort ze świeczkami i poprosiła jubilata o symboliczne zdmuchnięcie, co też pan Józef uczynił bez większego wysiłku. Zebrani goście odśpiewali tradycyjne „100 lat”, choć w tych okolicznościach szybko dostosowano tekst tak, aby życzyć… 200 lat! Korpusianki pokroiły tort i częstowały każdego obecnego na tym spotkaniu. Od weteranów jubilat otrzymał pamiątkowe, oprawione w ramki zdjęcia przedstawiające chwile, gdy pan Józef został wyróżniony dyplomem w Kapitolu w Hartford w 2015 r., a także z wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Walnut Hill Park w New Britain.

Czynione były starania o wyróżnienie Józefa Smyka w trakcie tej wizyty, lecz okazało się to niemożliwe z faktu pozornie banalnego – otóż Józef nie posiada aktualnego paszportu polskiego, na którym widnieje PESEL. Podobny problem pojawił się przy kwestii uzyskania wyróżnienia dla innego weterana – śp. Kazimierza Zawadzkiego. Czasami przepisy są po prostu nieludzkie, a szkoda, bo te osoby naprawdę zasługują na uhonorowanie – komentuje Robert Iwanicki. – W placówce mamy jeszcze kilku Sybiraków, młodszych od Józefa, a są to: Wacław Żurawski i Bogusław S. Mach, i im również życzymy doczekania 100 lat w dobrej kondycji – dodaje pan Robert.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Ostatnie pożegnanie o. Lucjusza Tyrasińskiego w Amerykańskiej Częstochowie

Czasami ciężko sobie wyobrazić konkretne miejsca bez osób, które je tworzyły albo były niemalże dożywotnio wpisane w ich rozwój. W taki sposób z pewnością w historii Amerykańskiej Częstochowy zapisał się o. Lucjusz Tyrasiński, kapłan-zakonnik, były przeor, prowincjał, dyrektor Sanktuarium oraz budowniczy tego świętego miejsca na ziemi amerykańskiej. Ojciec Lucjusz odszedł do Domu Ojca 9 marca 2020 r. Fot. Ryszard Dziedzic, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE, o. Marcin Mikulski OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
04-04-2020
WDOWY
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com