Connecticut

poleć serwis drukuj

VIII edycja akcji „Bo lubię język polski”

03-19-2020

Fot. Archiwum PSS...
Fot. Archiwum PSS...
Fot. Archiwum PSS...
Fot. Archiwum PSS...
Fot. Archiwum PSS...
Fot. Archiwum PSS...

7 marca odbyła się VIII edycja akcji „Bo lubię język polski”. W tym roku w wydarzeniu uczestniczyło pięć polonijnych szkół, w tym cztery z Connecticut: Polska Szkoła Sobotnia im. A. Mickiewicza ze Stamford, Szkoła Kultury i Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II z Bridgeport, Szkoła Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II z New Britain oraz Polska Szkoła Sobotnia im. bł. ks. J. Popiełuszki w Derby – inicjator i gospodarz całej akcji, a także Szkoła Języka Polskiego im. Marii Konopnickiej w Poughkeepsie w stanie Nowy Jork.  W sumie w akcji wzięło udział 256 uczestników.

Tematem przewodnim tegorocznego międzyszkolnego spotkania był ,, Zaczarowany ołówek”. Jak zwykle odbyły się liczne konkursy: konkurs plastyczny, dyktanda dla dzieci i dorosłych i konkurs „Mistrz Lektury”, w którym rywalizowali uczniowie podzieleni ze względu na wiek na trzy kategorie: kl. 1-3 „Cudaczek wyśmiewaczek”, kl. 4-5 ,,Chłopiec z Lampadusy”, kl. 6-8 ,,Maliny zza żelaznej kurtyny”. Każdy uczestnik otrzymał dyplom miłośnika języka polskiego, list od Rafała Witka i czekoladę. Laureaci ponadto otrzymali nagrody książkowe. – Wszyscy jak co roku otrzymali też pamiątkowe koszulki – relacjonuje Wioletta Jusińska, dyrektor Polskiej Szkoły Sobotniej im. bł. ks. J. Popiełuszki w Derby.

Na miłośników języka ojczystego czekały oprócz tradycyjnych konkursów krainy: Piłki Zmyłki, Lisa Witalisa, Sroczki Złodziejki, Sokole Oko, Zaczarowanego Lustra, Znaleziska Wykopaliska, Magicznego Kufra, Dobrych Manier i Zaczarowanego Ołówka. Dzieci wędrowały po krainach z paszportami i zbierały w nich pieczątki, rozwiązując w poszczególnych krainach zadania.

Emocji i dobrej zabawy nie brakowało, a organizatorzy już zapraszają do udziału w kolejnej edycji akcji za rok!

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Polskim Centrum w Clearwater

W niedzielę, 20 września, Polonia z Clearwater i okolic spotkała się w Polskim Centrum im. Jana Pawła II na tradycyjnych dożynkach. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia na salę sztandaru Polskiego Centrum oraz wniesienia dożynkowych wieńców. Uroczystemu pochodowi towarzyszył śpiew tradycyjnych dożynkowych przyśpiewek ludowych. Na scenie, przyozdobionej dekoracjami z motywami ludowymi, zaprezentowany został program artystyczny. Goście mogli liczyć również na smaczny obiad. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com