Connecticut

poleć serwis drukuj

VIII edycja akcji „Bo lubię język polski”

03-19-2020

Fot. Archiwum PSS...
Fot. Archiwum PSS...
Fot. Archiwum PSS...
Fot. Archiwum PSS...
Fot. Archiwum PSS...
Fot. Archiwum PSS...

7 marca odbyła się VIII edycja akcji „Bo lubię język polski”. W tym roku w wydarzeniu uczestniczyło pięć polonijnych szkół, w tym cztery z Connecticut: Polska Szkoła Sobotnia im. A. Mickiewicza ze Stamford, Szkoła Kultury i Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II z Bridgeport, Szkoła Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II z New Britain oraz Polska Szkoła Sobotnia im. bł. ks. J. Popiełuszki w Derby – inicjator i gospodarz całej akcji, a także Szkoła Języka Polskiego im. Marii Konopnickiej w Poughkeepsie w stanie Nowy Jork.  W sumie w akcji wzięło udział 256 uczestników.

Tematem przewodnim tegorocznego międzyszkolnego spotkania był ,, Zaczarowany ołówek”. Jak zwykle odbyły się liczne konkursy: konkurs plastyczny, dyktanda dla dzieci i dorosłych i konkurs „Mistrz Lektury”, w którym rywalizowali uczniowie podzieleni ze względu na wiek na trzy kategorie: kl. 1-3 „Cudaczek wyśmiewaczek”, kl. 4-5 ,,Chłopiec z Lampadusy”, kl. 6-8 ,,Maliny zza żelaznej kurtyny”. Każdy uczestnik otrzymał dyplom miłośnika języka polskiego, list od Rafała Witka i czekoladę. Laureaci ponadto otrzymali nagrody książkowe. – Wszyscy jak co roku otrzymali też pamiątkowe koszulki – relacjonuje Wioletta Jusińska, dyrektor Polskiej Szkoły Sobotniej im. bł. ks. J. Popiełuszki w Derby.

Na miłośników języka ojczystego czekały oprócz tradycyjnych konkursów krainy: Piłki Zmyłki, Lisa Witalisa, Sroczki Złodziejki, Sokole Oko, Zaczarowanego Lustra, Znaleziska Wykopaliska, Magicznego Kufra, Dobrych Manier i Zaczarowanego Ołówka. Dzieci wędrowały po krainach z paszportami i zbierały w nich pieczątki, rozwiązując w poszczególnych krainach zadania.

Emocji i dobrej zabawy nie brakowało, a organizatorzy już zapraszają do udziału w kolejnej edycji akcji za rok!

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Ostatnie pożegnanie o. Lucjusza Tyrasińskiego w Amerykańskiej Częstochowie

Czasami ciężko sobie wyobrazić konkretne miejsca bez osób, które je tworzyły albo były niemalże dożywotnio wpisane w ich rozwój. W taki sposób z pewnością w historii Amerykańskiej Częstochowy zapisał się o. Lucjusz Tyrasiński, kapłan-zakonnik, były przeor, prowincjał, dyrektor Sanktuarium oraz budowniczy tego świętego miejsca na ziemi amerykańskiej. Ojciec Lucjusz odszedł do Domu Ojca 9 marca 2020 r. Fot. Ryszard Dziedzic, o. Tymoteusz Tarnacki OSPPE, o. Marcin Mikulski OSPPE

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Marzec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
04-04-2020
WDOWY
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com