Connecticut

poleć serwis drukuj
Census, czyli spis...

Census 2020: zobacz, na co mają wpływ Twoje odpowiedzi i… daj się policzyć!

03-25-2020

Już od kilku lat w tych kolumnach ostrzegamy przed podejrzanymi telefonami od osób podających się za urzędników i żądających podania numeru ubezpieczenia społecznego oraz informacji na temat IRS, Medicare lub innych programów, z których korzystamy. Pamiętaj! Urzędnik rządowy nigdy nie dzwoni z prośbą o podanie takich informacji! Urzędy przeważnie w razie potrzeby kontaktują się listownie za pośrednictwem tradycyjnej poczty. Jednak jest od tego pewien wyjątek.

Od marca rozpocznie się Census, czyli spis obywatelski odbywający się co 10 lat. Prawdopodobnie dostaniemy formularz, na który należy odpowiedzieć. Osoby, które tego nie zrobią, w okresie od kwietnia do lipca 2020 dostaną ponaglenia.

Być może wpadły ci już w oko oferty pracy dla osób zbierających odpowiedzi do Censusu. A w ciągu kolejnych kilku miesięcy prawdopodobnie jeden z nich zapuka do twoich drzwi i wręczy ci formularz. Każdy otrzyma zaproszenie do udziału w spisie, a odpowiedzi udzielić można na 3 sposoby: online, pocztą lub przez telefon.

U.S. Census Bureau przeprowadza spis ludności USA co 10 lat. Procedura ta rozpoczęła się w 1970 r. i objęła wtedy 3,929,214 osób. Obecnie, według danych ze spisu przeprowadzonego w 2010 r., w USA mieszka ponad 330 milionów ludzi.

Fundusze federalne, granty, pomoc kierowana do stanów, hrabstw i poszczególnych społeczności bazuje na informacjach odnośnie płci, wieku, przynależności etnicznej itp., pozyskanych podczas spisu. M.in. od twoich odpowiedzi zależy, jakie wsparcie otrzyma twoja społeczność. Fundusz federalny przeznaczony dla szkół, szpitali, na drogi, bezpieczeństwo, programy mieszkaniowe itp. wynosi ponad 675 miliardów dolarów rocznie.

Niestety, spisy nie do końca odzwierciedlają różnorodność i przekrój amerykańskiego społeczeństwa, pomijając osoby mniej zamożne, dzieci, mniejszości etniczne, które podobnie jak imigrantów, osoby nieznające języka angielskiego samotnych rodziców według Census Bureau trudno właściwie policzyć.

Pamiętaj, że urzędnik przeprowadzający spis nie ma prawa pytać o obywatelstwo lub status imigranta. Niestety, obawa przed negatywnymi konsekwencjami, zwłaszcza wśród osób o niezalegalizowanym pobycie, istnieje. Niesłusznie – dane gromadzone podczas spisu nie dotyczą kwestii statusu imigracyjnego i nie ma się czego obawiać. Zaangażowanie się w życie społeczne jest w dzisiejszych czasach ważniejsze niż kiedykolwiek. To twoja szansa, by powiedzieć głośno o potrzebach twoich i twojej społeczności, szansa, by twój głos został usłyszany!

Do Connecticut trafiają rokrocznie fundusze rzędu 8 miliardów dolarów, alokowane na podstawie danych z Censusu. Te dane są również podstawą do przyznania innych środków, grantów czy funduszy na programy społeczne, także na szkolnictwo. Dlatego krytycznie ważne jest, aby wziąć udział w spisie i by udzielić dobrych odpowiedzi.

W jaki sposób odpowiedzi ze spisu wpłyną na rzeczywistość?

  • Szkolnictwo: zależnie od populacji uczniów, ich wieku, płci, rasy i przynależności społecznej dofinansowane będą projekty krótko- i długoterminowe.
  • Fundusze: zarówno środki federalne, jak i stanowe czy lokalne oraz granty rządowe są rozdzielane na podstawie informacji ze spisu.
  • Zdrowie: dane ze spisu będą miały bezpośredni wpływ na dokładność statystyk zdrowia publicznego; wskaźniki urodzeń, wskaźniki chorób zakaźnych i przewlekłych, chorób nowotworowych, śmiertelność oparte są na danych ankietowych – włącznie z danymi dot. wieku, płci, rasy czy przynależności etnicznej – w celu odpowiedniego ukierunkowania środków w zakresie zdrowia publicznego.
  • Bezpieczeństwo: lokalne urzędy wykorzystują dane ze spisu powszechnego do planowania gotowości na wypadek masowej awarii, katastrofy lub zagrożenia bezpieczeństwa (m.in. szczepienia lub schronienia), planowania polityki zdrowotnej miast, identyfikują szczególnie narażone grupy społeczne (osoby starsze, dzieci, kobiety w ciąży).
  • Urbanistyka: zmiany ekonomiczne, m.in. podatki od nieruchomości, transport publiczny, bezpieczeństwo publiczne, programy mieszkaniowe itp.
  • Reprezentacja w Zgromadzeniu Ogólnym: dane ze spisu są podstawą do określenia ilości wyborców, a co za tym idzie – ilości reprezentantów z danego dystryktu.
  • Długofalowy wpływ na społeczność: choć Census trwa zaledwie kilka miesięcy, to jego wyniki mają wpływ i są wykorzystywane przez następną dekadę. Od odpowiedzi, jakich udzielisz, zależy, jak przez kolejne 10 lat będzie kształtowana społeczność, w której żyjesz.

Jeśli nie weźmiesz udziału w spisie, dobrowolnie pozbawisz się wpływu na najważniejsze decyzje mające bezpośrednie przełożenie na życie twoje i twoich bliskich każdego dnia!

Weź udział w spisie i zachęć do tego innych. I jak zawsze – przekaż te informacje dalej!

Catherine Blinder
Chief Education and Outreah Officer CT Department of Consumer Protection


Aby dowiedzieć się więcej o Departamencie Ochrony Konsumentów, odwiedź naszą stronę internetową: www.ct.gov/dcp

wróć

Fotorelacje

Obchody 76. rocznicy Powstania Warszawskiego w metropolii nowojorskiej

Społeczność polonijna złożyła w sobotę 1 sierpnia na nowojorskim Greenpoincie hołd bohaterom Powstania Warszawskiego. Na maszcie przed siedzibą Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej zawisła flaga z kotwicą Polski Walczącej, która powiewać będzie nad Greenpointem aż do października, przez 63 dni – dokładnie tyle, ile trwało powstanie. Fot. PSFCU, facebook.com/GRAMXPROMOTIONS

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Sierpnień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com