Connecticut

poleć serwis drukuj
Obchody Dnia...

Polska flaga znów zawisła na stanowym Kapitolu

05-05-2020

W niedzielę, 3 maja, przed stanowym Kapitolem w Hartford zawisła polska flaga z okazji święta polskiej Konstytucji 3 Maja. Tradycja ta kultywowana jest w Connecticut już od prawie 30 lat, tak samo jak Polski Dzień na Kapitolu, gdzie ceremonii zawieszenia flagi towarzyszą przemówienia stanowych ustawodawców, wyróżnienia zasłużonych rodaków, występy artystyczne oraz poczęstunek.

W tym roku, ze względu na obecną sytuację spowodowaną koronawirusem, ceremonia została odwołana, a w zastępstwie nagrany został krótki film i przesłanie dla lokalnej Polonii. W prawie pięciominutowym klipie wystąpiła zastępca gubernatora Susan Bysiewicz i stanowy reprezentant Peter Tercyak, oboje pełniący funkcję gospodarzy obchodów, oraz nowy Konsul Generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki.

Susan Bysiewicz w nagraniu wspomniała swoich dziadków, którzy wyemigrowali do Connecticut z Polski, i ich farmę ziemniaczaną w Middletown, na której się wychowała. – Moi dziadkowie nauczyli mnie etyki pracy oraz polskich tradycji i wartości, które moja rodzina pielęgnuje do dziś – mówiła Bysiewicz. Peter Tercyak mówił o Polskiej Szkole im. Jana Pawła II w New Britain, która obchodzi w tym roku 60-lecie oraz o weterańskiej Placówce im. Generała Hallera w New Britain, która w tym roku świętuje 100 lat. – Polski Dzień na Kapitolu to piękna tradycja, która nie tylko celebruje historię oraz wkład Polonii w rozwój naszego społeczeństwa, ale również bogaty dorobek imigrantów w całym Connecticut – powiedział konsul.

W informacji prasowej podkreślono też, że Connecticut jest jedynym miejscem w całym kraju, gdzie co roku odbywają się obchody Święta 3 Maja na stanowym Kapitolu.

WEM

wróć

Fotorelacje

Fala protestów i zamieszek po śmierci George’a Floyda w Bostonie

W całych Stanach Zjednoczonych trwają protesty, których zarzewiem stała się śmierć podczas aresztowania 46-letniego czarnoskórego George'a Floyda w Minneapolis. Demonstracje odbywają się również w Bostonie, niestety w wielu przypadkach przeradzając się w zamieszki, którym towarzyszą akty wandalizmu i kradzieże. Miejsce mają też starcia z policją, funkcjonariusze zostali obrzuceni m.in. zamrożonymi butelkami z wodą, cegłami i kamieniami. Fot. Facebook.com, screenshots

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Czerwiec
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
01 02 03 04 05 06 07
08 09 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30          
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com