Connecticut

poleć serwis drukuj
Parafia Świętego...
Ks. Dariusz...

Kościół w czasach koronawirusa

06-03-2020

Decyzja o ograniczeniu sprawowania liturgii niemal we wszystkich kościołach na całym świecie to sytuacja bez precedensu. Z powodu pandemii koronawirusa ograniczeniu lub zmianie uległy wszystkie zwyczaje i obrzędy liturgiczne. Brak wiernych na mszach spowodował też spadek regularnych dochodów parafii, ale przede wszystkim był ogromną próbą nie tylko dla samym wiernych, ale i dla duszpasterzy.

Trudna sytuacja kościołów

Według szacunków diecezji Hartford w większości parafii przychody spadły nawet o 75 procent, co stawia kościoły w niezwykle trudnej sytuacji finansowej, nie tylko ze względu na bieżące opłaty ale także na ubogich, którym kościoły regularnie pomagają. – Nasi bezdomni każdego dnia przychodzą po darmowe posiłki – mówi ks. Thomas Gallagher z Franciscan Center for Urban Ministry przy parafii św. Patryka i Antoniego w Hartford. Nieco lepiej sprawy mają się w polskich kościołach.

Nowa rzeczywistość jest inna, ale my naprawdę nie możemy narzekać. Nasi parafianie okazali wielkie serce. W tym trudnym czasie przekazują nam czeki i datki na utrzymanie parafii oraz bieżące potrzeby naszych ubogich. Mamy wspaniałych, ofiarnych parafian. Staramy się oszczędnie i rozsądnie gospodarować dochodami, by starczyło na wszystkie potrzeby – mówi proboszcz parafii Sacred Heart w New Britain, ks. prałat Daniel J. Plocharczyk.

Aby ułatwić przekazywanie darowizn, parafia uruchomiła program „Online Giving”. Można z niego skorzystać wchodząc na stronę parafii i klikając w odpowiedni link w menu strony. – Wielu naszych parafian korzysta z tej opcji, za co jesteśmy wdzięczni – mówi ks. prałat Plocharczyk. Do korzystania z usługi „Online Giving” dołączyły też m.in. Holy Cross Church w New Britain, Holy Name of Jesus w Stamford czy kościół św. Michała Archanioła w Bridgeport.

Samotność wierzących

Epidemia koronawirusa przyniosła zmiany w obrzędowości, nastąpił zanik widocznych oznak religijności – jak pójście do kościoła i kolektywna modlitwa czy wspólny udział w sakramentach. Przytłaczający był widok papieża Franciszka, modlącego się na pustym placu św. Piotra w Wielki Piątek. Wielu ludzi poczuło duże osamotnienie w wierze, dotąd przeżywanej wspólnotowo, w otoczeniu innych. To z kolei skłoniło wiele osób do refleksji na czym tak naprawdę polega ich wiara i przywiązanie do kościoła. – Bardzo ważne jest, byśmy umieli oddzielić powierzchowną religijność od głębokiej osobistej wiary. Wiara oparta wyłącznie na mechanicznym wypełnianiu obowiązków religijnych, jak pójście do kościoła czy odklepanie litanii – bez głębokiej, osobowej relacji z żywym Bogiem jest niestety wydmuszką, która nie da nam oparcia w trudnym czasie życiowej burzy – mówi ks. Adam Szustak z kanału internetowego Langusta na Palmie, polski dominikanin, jeden z najbardziej znanych i aktywnych w sieci polskich duchownych.

Duchowość w internecie

Niemal wszystkie parafie oferują możliwość wirtualnego uczestnictwa w mszach świętych na Youtube czy Facebooku. Transmitowane są nabożeństwa, konferencje, codzienne rozmyślania i nowenny, by wierni, nagle pozbawieni duchowego przewodnictwa nie czuli się zostawieni sami sobie. Niestety nie jest możliwe przystępowanie do sakramentu spowiedzi, jak zaznacza ks. Dariusz Gościniak z parafii Holy Cross w New Britain, powołując się na art. 1452 katechizmu. – W tej trudnej sytuacji, kiedy nie możemy przystąpić do spowiedzi, Katechizm Kościoła wskazuje możliwość uzyskania odpuszczenia grzechów. W takich okolicznościach trzeba po rachunku sumienia wzbudzić żal doskonały za grzechy oraz postanowienie sakramentalnego ich wyznania przy najbliższej sposobności – mówi. – Ważne jest, byśmy, jak powiedział nasz arcybiskup Blair, wykorzystali ten czas na odnowienie naszej relacji z Bogiem. Bardzo ważny jest Kościół Domowy, który możemy aktywnie budować z naszymi bliskimi. To jest czas dany nam do wykorzystania, nie zmarnujmy go – dodaje.

Powrót mszy świętych

Podczas gdy gubernator Ned Lamont ogłosił niedawno pierwszą fazę odmrażania gospodarki, wierni wyczekują otwarcia kościołów. Niemożność zawierania ślubów, chrzczenia dzieci czy uczestnictwa w pogrzebach jest dla wielu osób trudnym doświadczeniem. – 26 maja otrzymaliśmy informację, że od 8 czerwca znów wolno nam będzie odprawiać msze święte otwarte dla naszych parafian – mówi ks. Gościniak.

Zamknięte kościoły sprawiły, że ludzie częściej szukają pomocy duchowej w internecie. Trudne realia pandemicznej rzeczywistości wymusiły niejako przeniesienie całej religijnej aktywności do sieci, tak aby wierni mogli zachować łączność z kościołem. Instytucja kościelna, określana często dotychczas mianem anachronicznej, pokazała, że doskonale umie odnaleźć się w nowych realiach, wykorzystując dostępną technologię i aktywnie odpowiadając na bieżące potrzeby wiernych. Ks. Gościniak z nadzieją patrzy w przyszłość. – Jestem pełen wiary, że wszystko powoli wróci do normy. Na razie transmitujemy msze w internecie i przygotowujemy kościół do powrotu wiernych. Ale tak jak ludzie tęsknią za kościołem, tak i my tęsknimy za obecnością ludzi w kościele. Choć wiem, że niektórzy nasi starsi parafianie boją się przyjść do kościoła z obawy przed zakażeniem – zrobimy wszystko by czuli się bezpiecznie i by zapewnić im posługę i pomoc duchową – mówi.

Aleksandra Kułakowska

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com