Connecticut

poleć serwis drukuj
W czerwcu ruszyła...

Kolejne sektory gospodarki Connecticut otwarte

06-24-2020

W środę, 17 czerwca, ponownie otwarte zostały kina, parki rozrywki, hotele, kluby społeczne, muzea, zoo, biblioteki, salony paznokci oraz salony tatuażu, a także siłownie, fitness kluby i baseny. Po pierwszej fazie uchylania drzwi gospodarce, którą gubernator Ned Lamont zaordynował na 20 maja, większość osób z niecierpliwością wyczekiwała ustalenia dokładnej daty rozpoczęcia drugiej fazy. Ta z kolei podzielona została na 2 etapy: 1 czerwca oficjalne zezwolenie na powrót do działalności otrzymały salony fryzjerskie i tzw. barber shopy. 17 czerwca dołączyło do nich więcej branż.

Obiad w środku restauracji

Najbardziej wyczekiwaną zmianą jest możliwość zjedzenia posiłku w restauracji, ale nie na jej terenie – np. w ogródku czy na patio, jak było możliwe od 20 maja – ale faktycznie w środku. Nowe zasady dotyczą m.in. ograniczenia ilości osób mogących przebywać w środku do 50%, rozstawienia stołów w taki sposób, by zachować odległość min. 6 stóp, zamknięcia wewnętrznej przestrzeni dla oczekujących oraz wyłączenia z użytku bufetów i tzw. „self-serve station”, czyli miejsc, gdzie sami możemy nakładać sobie np. sałatki.

To na pewno bardzo nam pomoże. Na razie mieliśmy stoliki tylko na powietrzu. W czasie deszczu lub w duże upały klientów nie było ze zrozumiałych względów. Dlatego teraz, kiedy możemy posadzić ich w środku, nawet co drugą lożę, bo takie są wymagania, i oni, i my odczujemy dużą ulgę i coraz większy powrót do normalności – mówi Małgorzata Malinowski z restauracji Staropolska w New Britain.

Salony spa i fryzjerzy znów otwarci

Swego rodzaju falstart zaliczyły salony fryzjerskie – ich właściciele byli przekonani, że zakłady fryzjerskie zostaną otwarte już 20 maja, w pierwszej fazie „odmrażania” gospodarki, jednak termin ten został przesunięty na 1 czerwca i dopiero wtedy salony fryzjerskie mogły wznowić działalność. – Czuję wielką ulgę i bardzo się cieszę, że wreszcie jesteśmy otwarci. Klienci dzwonili i błagali o wizyty domowe, ale to wbrew przepisom. Dodatkowo nie jestem w stanie wykonać u kogoś w domu skomplikowanego zabiegu. U siebie mam wszystkie materiały i wygodne studio. Dlatego teraz kolejka zapisów jest już zajęta na prawie dwa miesiące do przodu – mówi Julia Hunt z salonu Jules Hair Salon w Watertown.

Znów poćwiczymy w fitness clubie

Pandemia sprawiła, że sklepowe półki z rowerami w sklepach typu Walmart całkowicie opustoszały. Ludzie rzucili się na sportowe towary, nie wiedząc kiedy będzie możliwy powrót do aktywności fizycznej w fitness clubach. Branża sklepów z akcesoriami sportowymi przeżyła oblężenie i prawdziwy renesans. – W tym roku do końca maja sprzedałem tyle towaru, co w całym zeszłym roku – mówi Dave Arnold, właściciel sklepu Newington Bicyckle w miasteczku Newington.

Ponownie otwarte fitness cluby będą musiały sprostać nowym zasadom, takim jak ograniczenie liczby osób ćwiczących na sali, zachowanie dystansu społecznego, utrzymanie czystości i częste dezynfekowanie sprzętu.

Duże koszty ponownego otwarcia

Wszystkie biznesy, które ponownie otworzyły się w pierwszej i drugiej fazie, były zobowiązane uzyskać certyfikat stanowy, zezwalający na ponowną działalność. Dodatkowo wszystkie nowe instrukcje sanitarne oraz wytyczne są dla wielu przedsiębiorców dużym obciążeniem finansowym. – Samo zdobycie plexi, która musi być umieszczona przy stanowisku obsługi klienta, graniczyło z cudem. Wszystko jest wykupione – mówi Wiesława Rusowicz z She Day Spa w New Britain. – Nie możemy używać zwykłych płynów do dezynfekcji, tylko specjalnych, przeznaczonych do salonów spa. To generuje ogromne koszty – kosmetyki i produkty specjalistyczne są dużo droższe. Również jednorazowe prześcieradła, czepki – wszystko pokrywamy z własnej kieszeni, a przecież przez prawie trzy miesiące nie zarabialiśmy – dodaje.

Nadzieja na powrót do normalności

Według szacunków, od 17 czerwca łącznie otwarte będzie około 95% gospodarki stanu Connecticut. Pomimo otwarcia restauracji nadal zamknięte pozostają mieszczące się w nich bary, które z założenia służą spotkaniom, rozmowom i wspólnemu spędzaniu czasu. – Z natury bary są miejscem, gdzie ludzie przebywają bardzo blisko siebie. Powstaje więc pytanie, jak wirus może się tam rozprzestrzeniać i jak możemy jego rozprzestrzenianie zahamować. Rozmowy na ten temat w branży restauracyjnej wciąż trwają – powiedział rzecznik gubernatora Max Reiss podczas spotkania z dziennikarzami.

 Ze względów sanitarnych decyzję o otwarciu barów przełożono na trzecią fazę, która nastąpi najprawdopodobniej w lipcu. – Nasz wskaźnik infekcji jest obecnie najniższy od dłuższego czasu, zachorowania spadły poniżej 2% . Również ilość hospitalizacji jest o dwie trzecie niższa niż w momencie, gdy otwieraliśmy pierwszą fazę, 20 maja. Nie sądzę, żebyśmy zdecydowali się na przedwczesne kroki i wydali pochopną decyzję o otwarciu kolejnych biznesów. Jeśli wszyscy będziemy przestrzegać zasad sanitarnych i podejdziemy do nich odpowiedzialnie, to jestem przekonany, że wszystko pójdzie w dobrym kierunku – powiedział gubernator Ned Lamont.

Aleksandra Kułakowska

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com