Connecticut

poleć serwis drukuj
Lisa Wiśniewski...

Akademia dla nowego pokolenia

06-29-2020

W lipcu ruszy szkoła internetowa Millenial Academy założona przez profesor Lisę Wiśniewski. Jej celem jest pomoc młodym ludziom, którzy stoją przed koniecznością podjęcia ważnych życiowych decyzji dotyczących wyboru szkoły lub kariery. O tym, jak zrodziła się ta inicjatywa oraz dlaczego planowanie zawodowej przyszłości dla młodych ludzi stało się dziś niezwykle skomplikowanym wyzwaniem „Biały Orzeł” rozmawia z założycielką akademii.

„Biały Orzeł”: Skąd wziął się pomysł na stworzenie Millenial Academy? Wcześniej prowadziłaś blog zatytułowany Belle’s Notebook…

Lisa Wiśniewski: Tak, Belle’s Notebook powstał jako blog, na którym opisywałam proces pisania książki, nad którą pracowałam. Umieszczałam tam różne przemyślenia, ale także wskazówki, rady dla młodych ludzi. Sporo osób, które czytało blog, sugerowało, aby stworzyć podcast. Tak więc zrobiłam, a potem zrodził się pomysł stworzenia Millenial Academy, czyli akademii dla milenialsów, gdzie będzie można uczestniczyć w kursach internetowych dotyczących takich tematów jak wybór szkoły, aplikacje do szkół, planowanie kariery czy wszelkie inne sprawy związane z początkiem życia zawodowego. Akademia miała powstać jako miejsce fizyczne, ale ze względu na panującą pandemię musieliśmy ją stworzyć wirtualnie, choć wciąż mam nadzieję, że kiedyś akademia będzie miała swój fizyczny dom.

Niektórzy z naszych czytelników mogą nie rozumieć pojęcia milenialsi. Kim jest pokolenie milenialsów?

Milenialsi to osoby, które obecnie mają między 23 a 40 lat, choć są różne definicje. Są to osoby, które urodziły się bądź dorastały na przełomie XX i XXI wieku. Dziś pokolenie milenialsów charakteryzuje się nie tylko samym wiekiem, ale też łączącym je doświadczeniem. Są to osoby, które dziś planują wyższe studia, kariery czy nawet założenie własnej działalności. Oczywiście planowanie przyszłości zawodowej odbywa się co do zasady w wieku około 20 lat, ale coraz częściej kształcą się osoby starsze. Pandemia wirusa Covid-19 zapewne spowoduje konieczność przemyślenia swojej ścieżki zawodowej od nowa dla wielu osób. Więc nasza akademia też powstała z myślą o nich.

Czym dokładnie planujesz zainteresować to pokolenie? Jakie tematy poruszał Twój blog, później książka, a już od lipca – wirtualna akademia?

Myślę że największym wyzwaniem w dzisiejszych czasach jest znalezienie równowagi między pracą, życiem osobistym i rodziną. Wiele osób zatraca równowagę bądź nie jest w stanie poradzić sobie z utrzymaniem tak wielu „piłek” w powietrzu w tym samym czasie. Wiele osób też nie ma do kogo się zwrócić po radę, nie mają mentora, który mógłby im pomóc osiągnąć bardziej zrównoważone życie. Jeden z moich podcastów, który odbił się największym echem, dotyczył braku w wiary w siebie, tak zwanego „impostor syndrome”. Jest to zjawisko polegające na tym, że osoby przypisują swoje osiągnięcia przypadkowi, a nie własnemu wysiłkowi bądź nie wierzą w swoje możliwości. Wiele osób odezwało się, było w stanie nawiązać do tego tematu.

Jak będą się odbywać kursy w Millenial Academy? Jak i kto będzie mógł z nich skorzystać?

Będzie to portal, na który będzie trzeba się zalogować. Z kursów będzie mógł skorzystać każdy, we własnym tempie. Będą też zadania do pracy samodzielniej, dyskusje i sprawdziany – oczywiście nie będą one oceniane. Chodzi tu o budowanie własnej wiedzy, o rozwijanie się. Przeciętny koszt jednego kursu będzie wynosił około $50. Niektóre będą składać się z jednej sesji, będą też takie, które będą składały się z wielu. Docelowo będą też sesje na żywo, ale póki co są one nagrywane, aby każdy mógł korzystać z nich w dowolnym czasie oraz aby mogły korzystać z nich też osoby w innych strefach czasowych. Będzie też możliwość komunikacji z instruktorem, zadawania pytań.

Z czym będzie wiązało się ukończenie kursu?

Uczestnik uzyska certyfikat, aczkolwiek jest on symboliczny. Kursy nie niosą ze sobą żadnych punktów, które można wykorzystać w szkołach bądź do uzyskania dyplomu.

Wiele osób pracuje dziś w branżach zupełnie innych od tych, w których się kształcili. Wiele wykształconych osób, które kończą szkoły, ma dziś trudności ze znalezieniem pracy. Czy pojęcie o rynku pracy, o możliwościach, jakie dziś oferuje, i związkiem między wykształceniem a tymi możliwościami zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat?

Tak, rynek pracy się cały czas zmienia, myślę że obecna pandemia zmieni go jeszcze bardziej. Większość osób ma dziś swój prywatny wizerunek oraz wirtualny. Dziś coraz częściej tradycyjne CV zastępuje strona internetowa bądź profil na LinkedIn. Zatem sposób, w jaki się pokazujemy potencjalnym pracodawcom oraz jak oni znajdują potencjalnych pracowników, cały czas się zmienia. Budowanie własnej marki jest jednym z tematów, które będą podejmowane przez Millenial Academy, tak samo jak zmiana kierunku kariery, zawodu oraz zdobywania nowych umiejętności, często tych związanych z elektronicznym światem, aby móc tych zmian dokonać.

Jesteś Polką. W wielu polskich rodzinach, które wyemigrowały z Polski, rodzice milenialsów kształcili się i zaczynali swoje kariery w Polsce. Czy uważasz, że jest im ciężko doradzić dzieciom w kwestiach wyższej edukacji bądź decyzji zawodowych ze względu na lokalne realia, które mogą być im obce?

Moja dysertacja doktorska dotyczyła wyboru szkół w polskim środowisku. Wydaje mi się, że rodzice w polskich rodzinach są bardzo zaangażowani w decyzje dotyczące finansowania edukacji, ale nie do końca, jeżeli chodzi o wybór szkoły, jej lokalizacji, wyboru kierunku bądź dziesiątek innych czynników, które definiują to doświadczenie, oraz to, jak przełoży się ono na nasze dalsze życie. Chciałabym, żeby ten projekt, czyli Millenial Academy, stał się źródłem informacji, porad dla lokalnej Polonii – zarówno dla rodziców, jak i młodych ludzi, którzy podejmują bądź niebawem podejmować będą właśnie te decyzje.

Gdzie zainteresowane osoby mogą uzyskać więcej informacji bądź zapisać się na wybrany kurs?

Wszystkie informacje znajdują się na stronie bellesnotebook.com, gdzie mieści się również link do Millenial Academy. Można też do mnie napisać na bellesnotebook@gmail.com bądź znaleźć w mediach społecznościowych pod BellesNotebook.

Dziękuje za rozmowę.

Rozmawiał Darek Barcikowski

wróć
~Bogusia Gladysz
2020-07-24 18:36:49
Zgłoś do moderacji
Congratulations to Dr. Lisa Winsniewski! I love your book!

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com