Connecticut

poleć serwis drukuj

Weterani z Connecticut uczcili Święto Wojska Polskiego

08-10-2020

Fot. Robert...
Fot. Robert...
Fot. Robert...
Fot. Robert...
Fot. Robert...
Fot. Robert...

Tradycja obchodów święta żołnierza zrodziła się w okresie międzywojennym, tj. w II RP. 4 sierpnia 1923 r. wydany został Rozkaz Dzienny Nr 126 Ministerstwa Spraw Wojskowych, który rozpoczynał się od słów: „Dzień 15-go sierpnia jest Świętem Żołnierza. W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w wiekowych walkach z wrogiem o całość niepodległej Polski”.

Tego dnia zawsze odbywały się wyjątkowe uroczystości z udziałem prezydenta, przedstawicieli parlamentu i hierarchów kościelnych różnych wyznań. Wybuch II wojny światowej przerwał te obchody. Polscy żołnierze trafili do niewoli niemieckiej i sowieckiej, części udało się wydostać przez Rumunię i Węgry do Francji, a następnie do Anglii. W Rosji sowieckiej po podpisaniu porozumienia Sikorski–Majski, po napaści Niemiec na ZSRR, powstał II Korpus WP z gen. Władysławem Andersem na czele. Korpus opuścił nieludzką ziemię, udając się do Palestyny, gdzie żołnierze nabierali sił życiowych, aby następnie brać udział w działaniach wojennych.

Święto Żołnierza w warunkach wojennych miało symboliczny wymiar, ale pamiętano o nim w każdym roku. Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 r. Polskę nazwano PRL-em, ale w wojsku jeszcze do 1947 r. odbywało się Święto Żołnierza z zachowaniem ceremoniału II RP. Następnie zmieniono nazwę na Dzień Wojska Polskiego na cześć 1. Dywizji Piechoty im Tadeusza Kościuszki, a datę 12 października wyznaczono na dzień obchodów. W wolnej Polsce Sejm RP 30 lipca 1992 r. uchwalił ustawę, która zmieniała datę Święta Wojska Polskiego na 15 sierpnia. Jednak weterani Armii Błękitnej zawsze obchodzili to święto zgodnie z międzywojenną tradycją – 15 sierpnia – i ich następcy czynią to nadal.

W tym roku Okręg 4 SWAP, pomimo pandemii korona wirusa, zorganizował obchody Święta Żołnierza, zamawiając mszę świętą w kościele pod wezwaniem Serca Jezusa w New Britain 8 sierpnia. W ubiegłych latach Okręg 4 SWAP zawsze brał udział w pięknej uroczystości w Amerykańskiej Częstochowie, niestety w tym roku ze względu na ograniczenia związane z epidemią uroczystości miały charakter lokalny. W niedzielę, 8 sierpnia, o godz. 11:00 na parkingu placówki #111 w New Britain zebrali się delegaci z Pl. #119 w Hartford, Pl. #24 w Bridgeport, razem z korpusiankami, stanowiąc grupę 38 osób. Poczty sztandarowe wprowadzili weterani z Pl. #119 w mundurach hallerowskich, na czele z komendantem Okręgu Waldemarem Ogorzałkiem. Po zajęciu miejsc w nawach padła komenda: „do hymnu”, który został pięknie odśpiewany. Mszę celebrował wikary ks. Stanisław Dudek i ks. Adam Subosz. Na zakończenie komendant podał komendę: „czapki nałóż” i zaintonował „Rotę” – śpiew tej pięknej pieśni i dźwięk organów kościelnych zakończył mszę. Następnie wszyscy udali się na zewnątrz, aby wykonać kilka pamiątkowych zdjęć.

Robert Iwanicki, opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Polskim Centrum w Clearwater

W niedzielę, 20 września, Polonia z Clearwater i okolic spotkała się w Polskim Centrum im. Jana Pawła II na tradycyjnych dożynkach. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia na salę sztandaru Polskiego Centrum oraz wniesienia dożynkowych wieńców. Uroczystemu pochodowi towarzyszył śpiew tradycyjnych dożynkowych przyśpiewek ludowych. Na scenie, przyozdobionej dekoracjami z motywami ludowymi, zaprezentowany został program artystyczny. Goście mogli liczyć również na smaczny obiad. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com