Connecticut

poleć serwis drukuj
Fot. Archiwum WEM

Testy na COVID-19. Co trzeba wiedzieć?

08-13-2020

Epidemia trwa i co jakiś czas docierają do nas informacje o kolejnych zakażonych osobach. W jaki sposób chronić siebie i swoich bliskich? Na każdym z nas spoczywa odpowiedzialność nie tylko za zdrowie własne, ale i za bezpieczeństwo naszych rodzin i całej społeczności. Dlatego trzeba zachowywać procedury sanitarne, pamiętać o noszeniu maseczki, częstym myciu rąk i zachowaniu dystansu społecznego, a w razie podejrzenia zakażenia koronawirusem – trzeba się zbadać. Przedstawiamy listę najczęściej zadawanych pytań dotyczących testów na COVID-19 oraz odpowiedzi, które mogą być pomocne.

Kto powinien poddać się testowi na COVID-19?

Jeśli masz jakiekolwiek objawy zakażenia koronawirusem podane na liście CDC (Centers for Disease Control and Prevention), powinieneś się zbadać.

Najczęściej występujące objawy zakażenia COVID-19: kaszel, krótki oddech lub trudności w oddychaniu, gorączka lub dreszcze, bóle kości i mięśni, suchość w gardle, ból głowy, nudności, biegunka, katar lub zatkany nos, zmęczenie, utrata węchu lub smaku. Symptomy mogą wystąpić od 2 do 14 dni od zakażenia. Zakażenie koronawirusem u dzieci objawia się tak samo, jak u dorosłych, z tym, że choroba może przebiegać łagodniej.

W określonych sytuacjach zaleca się wykonanie testu mimo braku objawów zakażenia. Dotyczy to zwłaszcza osób narażonych ze względu na sposób życia lub wykonywaną pracę na większe ryzyko zakażania: pracowników służby zdrowia, służb ratunkowych, osób przebywających w domach opieki i personelu, osób bezdomnych lub żyjących w większych wspólnotach. Warto mieć na uwadze, że nawet osoba nie mająca objawów choroby może stanowić źródło zakażenia.

Gdzie można wykonać test na COVID-19?

Jeśli masz objawy zakażenia koronawirusem, w pierwszej kolejności powinieneś zadzwonić do swojego lekarza rodzinnego i telefonicznie poinformować go o swoich dolegliwościach. Wiele ośrodków medycznych i przychodni ma w swojej ofercie możliwość wykonania testu na COVID-19.

Przy niektórych szpitalach, centrach opieki czy aptekach dostępne są mobilne punkty testowe, działające na zasadzie drive-up lub walk-up. Zadzwoń na numer 2-1-1 lub odwiedź stronę www.211ct.org, żeby znaleźć taki punkt w swojej okolicy.

Nie mam lekarza rodzinnego. Czy to znaczy, że nie mogę wykonać testu?

To nie ma znaczenia, czy ktoś jest zapisany do lekarza rodzinnego. Jeśli nie jesteś, nadal możesz zrobić test na COVID-19. W całym stanie działają centra opieki zdrowotnej, które ciągle przyjmują nowych pacjentów, oferując możliwość oceny ogólnej stanu zdrowia i wykonania testu na COVID-19. Należy zadzwonić na numer 2-1-1 lub odwiedzić stronę www.211ct.org, żeby znaleźć taki punkt w swojej okolicy.

Słyszałem o mobilnych punktach pobrań, w których można wykonać test na COVID-19. Czy to prawda?

Tak, w Connecticut działa wiele punktów mobilnych (walk-up), w których można wykonać test. Zadzwoń na numer 2-1-1 lub odwiedź stronę www.211ct.org, żeby znaleźć taki punkt w swojej okolicy.

Ile kosztuje test na COVID-19?

Osoby posiadające prywatne ubezpieczenie medyczne lub zapisane do stanowego programu HUSKY Health Program i wykazujące objawy zakażenia koronawirusem nie są obciążane kosztami wykonania testu. W wyniku porozumienia zawartego przez ubezpieczycieli zdrowotnych każda osoba posiadająca ubezpieczenie nie będzie obciążana kosztami wykonania testu na COVID-19. Programy Medicaid i HUSKY Health pokrywają koszty wykonania testu. Ponadto program HUSKY pokrywa koszt testów na COVID-19 dla nieubezpieczonych mieszkańców Connecticut, którzy są obywatelami amerykańskimi albo mają uregulowany status imigracyjny oraz dla osób o nieuregulowanym statusie imigracyjnym, jeśli mają objawy zakażenia koronawirusem i spełniają kryterium dochodowe.

Czy mogę wykonać test na COVID-19, jeśli nie mam ubezpieczenia zdrowotnego?

Tak. Niezależnie od posiadania ubezpieczenia i statusu imigracyjnego jest kilka opcji, żeby zrobić bezpłatny test na COVID-19.

Umów się na wizytę w szpitalu lub lokalnym ośrodku zdrowia. Wiele z takich placówek ma mobilne punkty wykonujące testy na zasadzie „walk up”. Umawiając się na wizytę, upewnij się, że dana placówka oferuje bezpłatne testy również dla osób nieposiadających ubezpieczenia zdrowotnego lub o nieuregulowanym statusie imigracyjnym. Zadzwoń na numer 2-1-1 lub odwiedź stronę www.211ct.org, żeby znaleźć taki punkt w swojej okolicy.

Testy na COVID-19 są też dostępne w aptekach. Sprawdź na stronie cvs.com/international.html możliwość wykonania szybkiego testu i umów się na wizytę.

Jak zrobić szybki test na COVID-19?

Jeśli potrzebujesz szybko wykonać test na COVID-19, CVS Health oferuje możliwość zrobienia takiego testu w Samuel V. Arroyo Recreation Center w Hartford. Zadzwoń na numer 860-757-9311 i wybierz 311, żeby zarejestrować się na wizytę. Wcześniejsza rejestracja jest konieczna – osoby niespełniające kryteriów oraz nieumówione nie zostaną przebadane.

Jak długo trzeba czekać na wynik testu na COVID-19?

Wynik tzw. szybkiego testu, wykonanego w ramach CVS Health Rapid Test, będzie znany już po 15 minutach. Na wyniki testów wykonywanych w innych szpitalach czy placówkach medycznych trzeba zazwyczaj czekać 24-48 godzin. Ważne, żeby czekając na wynik testu, pozostać w domu i maksymalnie ograniczyć kontakty z innymi, żeby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem kolejnych osób.

Co w sytuacji, gdy okaże się, że mam koronawirusa?

  • Nie wychodź z domu, myj często ręce, noś maseczkę (lub w inny sposób zakrywaj nos i usta), zachowaj dystans od innych domowników, regularnie dezynfekuj powierzchnie często dotykane, takie jak klamki, poręcze, kurki od wody, telefon itp.
  • Twoje imię i nazwisko oraz dane kontaktowe zostaną przekazane personelowi Departamentu Zdrowia Publicznego w Connecticut. Należy się spodziewać telefonu od pracownika departamentu, który poprosi o listę osób, z którymi osoba zakażona miała kontakt w ostatnim czasie.
  • Pracownik departamentu będzie się kontaktował tylko i wyłącznie w sprawach związanych z zakażeniem COVID-19, w żadnych innych.
  •  Będziesz mógł opuścić dom, jeśli spełnisz dwa kryteria:

– przez ostatnie 72 godziny (trzy dni) nie miałeś gorączki i nie zbijałeś temperatury żadnymi lekami, a inne objawy, takie jak kaszel czy trudności w oddychaniu ustępują

oraz

– minęło co najmniej 10 dni od wystąpienia pierwszego objawu zakażenia.

  • Jeśli nie masz żadnych objawów, a mimo to test wyszedł pozytywny, powinieneś przez co najmniej 10 dni od wyniku testu pozostać w domu.
  • Jeśli objawy się nasilą, należy się telefonicznie skontaktować z lekarzem.

Wiarygodne i aktualne informacje znajdziesz na https://portal.ct.gov/Coronavirus/Covid-19-Knowledge-Base/COVID-19-Testing

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Polskim Centrum w Clearwater

W niedzielę, 20 września, Polonia z Clearwater i okolic spotkała się w Polskim Centrum im. Jana Pawła II na tradycyjnych dożynkach. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia na salę sztandaru Polskiego Centrum oraz wniesienia dożynkowych wieńców. Uroczystemu pochodowi towarzyszył śpiew tradycyjnych dożynkowych przyśpiewek ludowych. Na scenie, przyozdobionej dekoracjami z motywami ludowymi, zaprezentowany został program artystyczny. Goście mogli liczyć również na smaczny obiad. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com