Connecticut

poleć serwis drukuj

Obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w New Britain

08-18-2020

Mimo...
Fot. Jolanta...
Fot. Jolanta...

Zorganizowane przez Polsko-Amerykańską Inicjatywę Strategiczną (PASI) obchody 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej, tzw. „Cudu nad Wisłą”, miały wyjątkowy charakter. Uroczystość odbyła się w niedzielę, 16 sierpnia, w Walnut Hill Park w New Britain, CT, przy pomniku bł. księdza Jerzego Popiełuszki.

Od samego rana ostro padał deszcz i trudno było sobie wyobrazić, jak można będzie przeprowadzić uroczystość pod gołym niebem. Organizatorzy otrzymywali wiele telefonów z zapytaniem, czy uroczystość w ogóle się odbędzie – relacjonuje Mariusz Bielski, skarbnik PASI, dodając, że członkowie organizacji podjęli decyzję, że mimo niesprzyjającej pogody uroczystość się odbędzie – w końcu 100 lat temu nie z takimi przeciwnościami poradzili sobie nasi rodacy.

Mimo niesprzyjającej aury w Walnut Hill Park stawiło się sporo osób, w tym liczne grono młodzieży. –Szczególne podziękowania należą się grupie reprezentacyjnej Szkoły Języka Polskiego im. św. Jana Pawła II w New Britain pod przewodnictwem Andrzeja Sokołowskiego, która w piękny sposób zaprezentowała poczet sztandarowy. Dziękujemy również przedstawicielom harcerstwa z New Britain oraz księdzu Edmundowi Karwowskiemu za piękną modlitwę i mądre słowa – wymienia Mariusz Bielski, dodając, że wyrazy uznania należą się również redaktorowi Robertowi Skarbie za przygotowanie niezwykle ciekawego przemówienia, w którym przybliżył zebranym zarys historyczny Bitwy Warszawskiej, tłumacząc, czemu potyczka ta nazywana jest często „Cudem nad Wisłą”, a także wspominając o niezwykle ważnym z punktu widzenia strategii przechwyceniu radiostacji bolszewickiej i zagłuszaniu komunikacji wroga poprzez wysyłanie w eter cytatów z Pisma Świętego. Przemówienie wygłosił również lokalny historyk Stanisław Szarek, który zapoznał uczestników uroczystości z ciekawymi, a mało znanymi, faktami związanymi z Bitwą Warszawską, jak np. kwestią pomocy militarnej ze strony węgierskiej oraz z przebiegiem działań wojennych i udziale poszczególnych dowódców w opracowaniu zwycięskiej strategii.

Nad przebiegiem całej uroczystości czuwał prof. Tomasz Jarmoszko, a Marcelina Halas i Julia Bielski ubogaciły uroczystość śpiewem. W przygotowaniu uroczystości udział wzięli członkowie Polsko-Amerykańskiej Strategicznej Inicjatywy w Connectciut: Robert Skarba, Krzysztof Buczyński, Marek Belcarz, Jerzy Fedziukiewicz, Jolanta i Mariusz Bielski.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność, pamięć oraz chęć krzewienia świadomości o historii Polski i naszej narodowej tożsamości – podsumowuje Mariusz Bielski, zachęcając do zapisywania się do PASI. Więcej informacji o tej organizacji można znaleźć na stronie joinpasi.org.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Polskim Centrum w Clearwater

W niedzielę, 20 września, Polonia z Clearwater i okolic spotkała się w Polskim Centrum im. Jana Pawła II na tradycyjnych dożynkach. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia na salę sztandaru Polskiego Centrum oraz wniesienia dożynkowych wieńców. Uroczystemu pochodowi towarzyszył śpiew tradycyjnych dożynkowych przyśpiewek ludowych. Na scenie, przyozdobionej dekoracjami z motywami ludowymi, zaprezentowany został program artystyczny. Goście mogli liczyć również na smaczny obiad. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com