Connecticut

poleć serwis drukuj
Dla...

Polonia z New Britain wciąż wspiera budowę domu dla niepełnosprawnej młodzieży w Piwnicznej Zdrój

09-10-2020

Pomimo że budowa obiektu dla młodzieży niepełnosprawnej „Nasz Dom” w Piwnicznej Zdrój pomału dobiega końca, nadal potrzebne są środki na jego wykończenie. Z inicjatywy Romana Nowaka projekt ten od lat wspierany jest przez lokalną Polonię, a od kilku lat zbiórki funduszy odbywają się w formie zabawy charytatywnej z okazji Nocy Świętojańskiej. Ze względu na panującą pandemię tegoroczna Noc Świętojańska musiała zostać odwołana. Nowym sposobem na wsparcie młodzieży niepełnosprawnej z Piwnicznej Zdrój są specjalne skarbonki, które zostały umieszczone w polskich sklepach kilka tygodni temu.

Piwniczna Zdrój to niewielka, licząca nieco powyżej 10,000 mieszkańców, miejscowość koło Nowego Sącza w województwie małopolskim. Właśnie tam z inicjatywy osób chcących pomóc niepełnosprawnym i przewlekle chorym w 2001 roku powstało stowarzyszenie pod nazwą: Stowarzyszenie na Rzecz Osób Przewlekle Chorych i Dzieci Niepełnosprawnych „Nasz Dom”. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane, a od 2008 roku posiada status organizacji pożytku publicznego. Głównym celem było utworzenie ośrodka dla osób niepełnosprawnych. I choć droga do realizacji tego celu wydawała się być daleka, to członkowie stowarzyszenia i rodzice niepełnosprawnych dzieci zrobili wszystko, co w ich mocy, by ich marzenie w końcu się ziściło. Wiele rzeczy wykonywali nakładem własnej pracy i z własnych środków finansowych, jednak bez pomocy z zewnątrz nie byliby w stanie dokończyć remontu budynku, w którym mieści się ośrodek. Władze – miasta i krajowe – nie partycypowały w finansowaniu przedsięwzięcia, dlatego jedyną nadzieją jest pomoc ludzi dobrej woli. Do nich bez wątpienia zalicza się Polonia w New Britain. Szacuje się, że Polonia w New Britain, na czele z Romanem Nowakiem – głównym inicjatorem akcji – przekazała już kilkadziesiąt tysięcy dolarów na budowę obiektu. Bez tego wsparcia realizacja projektu nie byłaby możliwa.

Skarbonki w ramach obecnej akcji wspierającej „Nasz Dom” mieszczą się w następujących polonijnych punktach w New Britain: Max Mart, Krakus Meat Market, Polmart, Zieleniak, Roly Poly. Dodatkowe skarbonki będą systematycznie umieszczane w kolejnych miejscach. Czeki z dotacją wystawione na Polish American Council mogą być wysyłane na PO Box 32, New Britain, CT 06050 z dopiskiem „Nasz Dom” w sekcji memo.

Zachęcamy Czytelników „Białego Orła” oraz całą Polonię, aby będąc w którymś z powyżej wymienionych punktów zwrócić uwagę na skarbonki i wesprzeć akcję jakąkolwiek, nawet drobną, kwotą.

WEM

wróć

Fotorelacje

Dożynki w Polskim Centrum w Clearwater

W niedzielę, 20 września, Polonia z Clearwater i okolic spotkała się w Polskim Centrum im. Jana Pawła II na tradycyjnych dożynkach. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia na salę sztandaru Polskiego Centrum oraz wniesienia dożynkowych wieńców. Uroczystemu pochodowi towarzyszył śpiew tradycyjnych dożynkowych przyśpiewek ludowych. Na scenie, przyozdobionej dekoracjami z motywami ludowymi, zaprezentowany został program artystyczny. Goście mogli liczyć również na smaczny obiad. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Wrzesień
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com