Connecticut

poleć serwis drukuj

Helena Knapczyk odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski

10-07-2020

Od lewej: Darek...
W kameralnej...
Helena Knapczyk...

Postanowieniem prezydenta RP z dnia 4 marca 2020 r. Helena Knapczyk została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz popularyzowania polskiej kultury oraz za rozwijanie polsko-amerykańskiej współpracy. Choć postanowienie o nadaniu tego zaszczytnego odznaczenia zostało wydane wiosną, to ze względu na pandemię Covid-19 dopiero teraz możliwe było wręczenie orderu, które miało miejsce we wtorek, 6 października. Wręczenia w imieniu prezydenta RP dokonał konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki. Kameralna ceremonia odbyła się w domu pani Heleny w Connecticut, a oprócz konsula generalnego obecny był też wicekonsul Mateusz Gmura, konsul honorowy RP w Connecticut Darek Barcikowski oraz rodzina i przyjaciele pani Heleny.

Ten dzień jest dla mnie ogromnym przeżyciem, czuję się dziś tak, jak czułam się w dniu, kiedy zostaliśmy uwolnieni z Syberii, albo jak wtedy, gdy pierwszy raz po wojnie odwiedziliśmy ojczyznę – powiedziała podczas spotkania wyraźnie wzruszona pani Helena.

Helena Knapczyk znana jest ze swej działalności w środowisku polonijnym. Sybiraczka, jedna z nielicznych już świadków tragicznej historii Polski i Polaków podczas II wojny światowej, obecnie pełni funkcję naczelnej prezes Korpusu Pomocniczego Pań przy Stowarzyszeniu Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Wraz ze swoim mężem, również Sybirakiem i weteranem spod Monte Cassino, śp. Wincentym Knapczykiem była zaangażowana w liczne polonijne inicjatywy i wspierała działalność polonijnych organizacji. Jest też założycielką działającego w Bridgeport, CT zespołu folklorystycznego „Orlęta”. Niedawno ukazała się autobiografia jej oraz jej męża, co – jak sama podkreśla – było marzeniem i niejako zwieńczeniem ich życia.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

XI Octoberfest na Polance

W niedzielę, 11 października, na Polance w Bunnell odbył się piknik – Octoberfest – zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc. Była to już 11. edycja tego biesiadnego spotkania w polonijnym gronie. Fot. Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com