Connecticut

poleć serwis drukuj

List do redakcji

10-06-2020

Po przeczytaniu artykułu, który ukazał się w wydaniu gazety White Eagle 25 września pozwolę sobie wyrazić moją opinię na podstawie 30-letniego doświadczenia współpracy z Polonią (polonijnymi organizacjami oraz organizatorami polonijnych wydarzeń – imprez itd.) – oto następujące spostrzeżenia.

Po pierwsze nikt z polonijnych biznesmenów jak do tej chwili nie zainwestował w kupno Polskiego Domu Narodowego w Hartford z bardzo prostego biznesowego punktu widzenia, czyli – czy się opłaca inwestować w budynek pół miliona dolarów albo więcej, skoro nie przynosi on poważnego finansowego dochodu?

Pozostałe Polskie Domy Narodowe w innych stanach mają ten sam problem.

Pierwszy problem to znalezienie odpowiednich osób menadżerów do zarządzania takimi obiektami, które przy odpowiednim zarządzaniu przynosiłyby znaczne dochody i zainteresowanie wydarzeniami kulturalnymi w nich organizowanymi z udziałem Polonii (sprzedaż biletów i inne dochody).

Po drugie: to zainteresowanie Polonii tymi wydarzeniami kulturalnymi, które stawało się przez lata być coraz mniejsze i niestety, ale doprowadziło do upadku tych obiektów polonijnych i nie tylko tych obiektów, ale przede wszystkim podupadania samej amerykańskiej Polonii. Brak zainteresowania Polonii tymi wydarzeniami.

Przyczyną jest to, że niestety odeszli „starsi" polonijni obywatele, którzy poświęcali swoje prywatne życie jako wolontariusze, by utrzymać polskość – Polonię w USA.

Obecna Polonia to „pogoń” za karierą i pieniędzmi – więc nie są aż tak bardzo zainteresowani tym, żeby być wolontariuszami dla Polonii – bo się nie opłaca dawać czegoś od siebie za darmo, a także i na bilety szkoda im pieniędzy, by utrzymać jakikolwiek obiekt czy wydarzenie kulturalne przy „życiu” polonijnym. Tak więc i sponsorów polonijnych na takie „imprezy” coraz mniej.

Ale może być też i taka przyczyna, że obecne wydarzenia polonijne są na bardzo niskim poziomie, więc niewiele osób jest tym zainteresowanych.

A żeby coś zrobić na lepszym poziomie – niestety, ale to kosztuje, a większość osób albo nie zdaje sobie z tego sprawy, albo lekceważy też repertuar polonijny jest mało interesujący, więc nie ma zainteresowania, by brać w tym udział.

Tak więc te osoby, które mogłyby coś dla Polonii interesującego zorganizować i wyłożyć pieniądze na to, obawiają się, że i tak może nie być ze strony Polonii zainteresowania takim czy innym tematem, więc nie opłaci się tracić na to pieniędzy, czyli inwestować w coś, czego nie ma sensu organizować i się nie opłaca z biznesowego punktu widzenia.

A pokolenie Polonii trzydziesto- i dwudziestolatków tak naprawdę w większości nawet nie wie, gdzie Polska leży na mapie świata, j. polski znają z konieczności rozmowy ze swoimi rodzicami. I w ogóle nie są zainteresowani, ogólnie mówiąc, bo może są nieliczne przypadki, że takie osoby się w cokolwiek angażują, co jest związane z polskością i Polonią, w naszym przypadku amerykańską.

Tak więc można się tylko zastanowić, w jakim celu i dla kogo chcemy tę polskość utrzymać – łącznie z obiektami polonijnymi – skoro zainteresowanie jest tak małe albo nie ma go w ogóle?

Czy uda nam się to wszystko naprawić? I dla kogo?

Albo wszystko zostanie zamerykanizowane?

Może by w takim razie napisać artykuł w White Eagle o tym, jak jest naprawdę i dlaczego nie ma kupca polonijnego na zakup PNH w Hartford.

Pozdrawiam

Aldona A. von Laube
President
MISS POLONIA, LLC
MISS POLONIA ORGANIZATION
1 Charlene Dr
New Britain, CT 06053
516 784 7789
www.misspoloniaworld.com
www.misspoloniausa.com


Odpowiedź redakcji

Dziękujemy za list i wyrażenie swojej opinii. Sprawa sprzedaży Polskiego Domu Narodowego w Hartford wzbudza wśród Polonii wiele emocji i kontrowersji. W artykule opublikowanym na łamach „Białego Orła” z dnia 25 września 2020 r. staraliśmy się przedstawić to zagadnienie w sposób obiektywny, przytaczając wypowiedzi i argumenty różnych stron zaangażowanych w tę sprawę – zgodnie ze standardami sztuki dziennikarskiej oraz pozostawiając Czytelnikom pole do tego, by sami wyciągnęli wnioski. Artykuł można przeczytać na naszym portalu: http://www.ct.bialyorzel24.com.


Jeśli ktoś chciałby się z nami i innymi Czytelnikami podzielić swoją opinią na temat poruszony w tym liście lub inny, zapraszamy do nadsyłania korespondencji na adres: .

wróć

Fotorelacje

XI Octoberfest na Polance

W niedzielę, 11 października, na Polance w Bunnell odbył się piknik – Octoberfest – zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc. Była to już 11. edycja tego biesiadnego spotkania w polonijnym gronie. Fot. Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Październik
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com