Connecticut

poleć serwis drukuj

Patriotyczny występ Pawła Piekarczyka w New Britain

10-30-2020

Fot. Robert...
Fot. Robert...
Fot. Robert...
Fot. Robert...
Fot. Robert...
Fot. Robert...

Od marca do dzisiaj praktycznie wszelkie formy rozrywki kulturalnej są zamrożone, powód wiadomy – COVID-19. Jednak po analizie wszelkich przepisów stanowych o zbiorowych zgromadzeniach udało się zorganizować w czwartek, 22 października, spotkanie z Pawłem Piekarczykiem, które odbyło się w mogącej pomieścić 120 osób sali Crystal Ballroom restauracji Belvedere, bowiem tam najłatwiej było zachować dystans społeczny. Z inicjatywą zorganizowania spotkania wyszedł Marian Czarnecki, szef Klubu Gazety Polskiej w New Britain.

Występ artysty poprzedzony był smacznym obiadem, po którym wszyscy udali się pod pomnik „Katyń”, ufundowany przez Placówkę #111 SWAP gen. J. Hallera w 1980 r. Paweł Piekarczyk złożył pod pomnikiem biało-czerwone kwiaty, oddając honor zamordowanym polskim żołnierzom w Katyniu w 1940 r. Następnie, po przygotowaniu sali i nagłośnienia i przybyciu uczestników spotkania – ponad 30 osób, Robert Iwanicki przywitał zebranych i przedstawił gościa z Polski. Paweł Piekarczyk, bard poezji śpiewanej, w kameralnym gronie przybyłej na spotkanie Polonii opowiedział o celu swojej wizyty w Ameryce, o miejscach, które już odwiedził i własnych spostrzeżeniach w związku ze zbliżającymi się w USA wyborami.

Na samym początku, witając się z uczestnikami, opisał swoją twórczość artystyczną, każdą pieśń przed wykonaniem omówił, opowiadając, w jakich okolicznościach powstała i komu ją dedykuje. Większość jego utworów w swojej treści przypomina ważne wydarzenia historyczne, np. Bitwę Warszawską w 1920 r. Wykonał też piękną pieśń o Błękitnej Armii Hallera, następne utwory dedykował Powstańcom Warszawskim, żołnierzom niezłomnym walczącym po 1945 r.

Kolejno zaprezentował poemat-wiersz dla własnej córki i kolejny utwór dla pani Eugenii, z którą prowadził rozmowy w dzieciństwie, i wiele innych. Artysta akompaniował sobie na gitarze akustycznej. Jego występ trwał półtorej godziny, a po każdym wykonaniu artysta zbierał gromkie brawa od publiczności. Występ był transmitowany na żywo przez Facebook. Wcześniej Paweł Piekarczyk wystąpił w Ohio, Nowym Jorku w ZG SWAP, a następnego dnia w Bostonie.

Robert Iwanicki, opr. JLS


Paweł Piekarczyk to polski artysta, wykonujący poezję śpiewaną. W swej twórczości podejmuje tematykę historyczną, związaną m.in. z żołnierzami wyklętymi czy stanem wojennym. W 2017 roku został odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi w działalności na rzecz przywracania pamięci o ofiarach zbrodni systemów totalitarnych”. Otrzymał również Odznakę Honorową i Medal Pamiątkowy Kustosza Tradycji, Chwały i Sławy Oręża, a także Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Polonii w USA znany jest doskonale, choćby z cyklu koncertów „Podziemna Armia Powraca”.

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com