Connecticut

poleć serwis drukuj

Wirtualne spotkania z historią na Central Connecticut State University

11-03-2020

Wykłady poprowadzi...
Wirtualna...
Wykład pt. „Polacy...

Koronawirus znacznie ograniczył możliwość organizowania tradycyjnych wykładów czy konferencji, jednak nie oznacza to, że instytucje promujące i wspierające polską kulturę nie starają się temu przeciwdziałać. W czasie, gdy wiele naszych aktywności przeniosło się do wirtualnego świata, w ten sposób odbywają się również prelekcje i wykłady. Ma to pewne zalety – choćby to, że w takim wydarzeniu może wziąć udział każdy, kto tylko ma dostęp do internetu, niezależnie od tego, w jakim mieście czy stanie się znajduje.

Szwadron Kościuszki

W listopadzie na dwie wyjątkowo ciekawe prelekcje zaprosi wszystkich Polska Katedra ufundowana przez S. A. Blejwasa na Central Connecticut State University. 11 listopada odbędzie się pierwsza z nich, poświęcona bohaterskiemu Szwadronowi Kościuszki i jego udziałowi w II wojnie światowej. Z wszystkich jednostek, które walczyły z Królewską Flotą Powietrzną podczas Bitwy Brytyjskiej, żadna nie odegrała tak kluczowej roli jak Szwadron Kościuszki, składający się z polskich lotników, którzy uciekli z ojczyzny po inwazji Niemiec w 1939 roku. Wykład ten wpisze się w obchody Święta Niepodległości Polski, przypadającego dokładnie tego dnia. Wirtualna prezentacja pt. „Za Wolność Waszą i Naszą: Szwadron Kościuszki w II wojnie światowej” rozpocznie się o godz. 6:00 pm. Uczestnicy będą mogli poznać bliżej tę nadzwyczajną historię o bohaterstwie, międzynarodowej przyjaźni oraz dowiedzą się więcej o nowej wystawie upamiętniającej polskich lotników, która od 2021 r. będzie prezentowana w New England Air Museum w Windsor Locks w Connecticut. Aby wziąć udział w tym wykładzie, należy zgłosić chęć uczestnictwa e-mailem na adres: do 10 listopada.

Polacy w wojnie secesyjnej

Kolejna prelekcja, tym razem poświęcona czasom wojny secesyjnej i udziałowi Polaków w tym konflikcie, odbędzie się 19 listopada o godz. 6:30 pm. Pomimo że w 1860 roku Polacy stanowili mały procent populacji Ameryki, to jednak odegrali ważną rolę w wojnie secesyjnej oraz w wydarzeniach, które do niej doprowadziły. Wykład pt. „Polacy w amerykańskiej wojnie secesyjnej” dotyczyć będzie roli Polaków w obaleniu niewolnictwa oraz w konflikcie, który na zawsze zmienił społeczną, ekonomiczną i polityczną strukturę Ameryki.

Oba wykłady poprowadzi profesor James S. Pula, amerykański historyk polskiego pochodzenia, emerytowany wykładowca historii na Purdue University, autor i redaktor ponad 12 książek na temat udziału Polaków w wojnie secesyjnej. Prof. Pula był też redaktorem naczelnym Polsko-Amerykańskiej Encyklopedii i przez 33 lata pracował jako redaktor pisma Polish American Studies. Jego praca została doceniona, jest laureatem wielu nagród i odznaczeń, m.in. Nagrody im. Mieczysława Haimana, Nagrody Distinguished Service Award od ACPC, trzykrotny laureat Nagrody im. Oskara Haleckiego, otrzymał także Medal Rudewicza i Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP.

opr. JLS

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com