Connecticut

poleć serwis drukuj

Tak smakuje Polska!

11-06-2020

Będąc dorosłymi ludźmi, często tęsknimy do smaków i potraw, które pamiętamy z dzieciństwa. Pierogi, które robiła babcia, barszcz z uszkami, jaki gotowała mama… Bardzo często doskonale pamiętamy ten smak, ale nie wiemy, jak go odtworzyć. W tym pomocna może być wyjątkowa książka kucharska: „A Book of Favorite Recipes”, opracowana i wydana przez Klub Kultury Polskiej Greater Hartford, Inc.

Klub Kultury Polskiej Greater Hartford, Inc. został założony w 1976 roku w celu kultywowania polskiego dziedzictwa w Stanach Zjednoczonych oraz wspierania i dzielenia się polską historią, kulturą i obyczajami z Amerykanami. W tę misję wpisuje się także dzielenie się polskim dziedzictwem kulinarnym. W związku z tym w 1986 roku powstała idea, by opracować książkę kucharską, zawierającą przepisy tradycyjnej kuchni polskiej. Utworzono w tym celu komitet organizacyjny, na czele z Eleanor (Lottie) Pozniak. Zwieńczeniem tych działań był książka, wydana w 1988 r., ciesząca się dużą popularnością wśród nabywców. W 2018 roku pojawił się pomysł, by przygotować reedycję tej książki. Przygotowaniem nowego wydania zajął się nowy komitet organizacyjny, w skład którego weszły: Frances Pudlo (redakcja), Ursula Brodowicz, Lilia Kieltyka, Florence Langridge, Anna-Mae Maglaty, Carol Bogon Phelan i Virginia Pudlo.

Druga edycja „A Book of Favorite Recipes” wzbogacona została o odświeżoną szatę graficzną i nowe przepisy. W sumie można w niej znaleźć 300 przepisów na przystawki, sosy, zupy, sałatki, dania główne, potrawy mięsne, warzywne i dania z ryb, a także przepisy na ciasta, ciasteczka i inne wypieki, również na chleb. Szeroko omówione zostały tradycyjne polskie potrawy wielkanocne i te, które powinny znaleźć się na wigilijnym stole, są też podane receptury na tradycyjne świąteczne polskie dania. Nie brakuje ciekawych informacji o polskich zwyczajach związanych z Wielkanocą i Bożym Narodzeniem. Książka zawiera też aż 16 stron z przydatnymi poradami, informacjami o ziołach, ich właściwościach i sposobach użycia, a także tabelą kaloryczną i przelicznikiem miar oraz temperatur.

„A Book of Favorite Recipes” to pozycja wręcz obowiązkowa w kuchni każdej polskiej gospodyni, ale też doskonały pomysł na prezent pod choinkę. Z książki tej na pewno ucieszą się też amerykańscy znajomi, zainteresowani polską kuchnią – dzięki przepisom w języku angielskim będą mogli sami przyrządzić polskie dania, które im smakują najbardziej. Warto zamówić już teraz, by mieć pewność, że książka dotrze na czas przed Bożym Narodzeniem!

JLS


Koszt jednej książki to 16 dolarów, jeśli ktoś zdecyduje się zamówić dwa egzemplarze, to zapłaci 30 dolarów za oba. Do tego należy doliczyć koszt przesyłki – 4 dolary. Wszelkie informacje można uzyskać pod numerem telefonu: 860.659.0356.

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com