Connecticut

poleć serwis drukuj

Uroczyste obchody w Walnut Hill Park w New Britain

11-15-2020

Poczet sztandarowy...
W ceremonii...
Podczas...
Fot. Robert...
Fot. Robert...
Fot. Robert...

11 listopada to bardzo ważna data w Polsce i Ameryce. W ojczyźnie obchodzony jest dzień odzyskania przez Polskę niepodległości, a w USA – Dzień Weterana. Ze względu na pandemię COVID-19 ceremonia oddania honorów poległym żołnierzom odbyła się w Walnut Hill Park przy pomniku dedykowanym poległym w I wojnie światowej.

Z New Britain wtedy wyjechało na front wojenny 4 tysiące młodych mężczyzn, 300 ochotników polskiego pochodzenia zgłosiło się do Niagara on the Lake w Kanadzie, gdzie powstał obóz ćwiczebny im. gen. Tadeusza Kościuszki, kolejnych 700 rekrutów wybrało armię amerykańską. Łącznie tysiąc naszych rodaków wzięło czynny udział w tej wojnie. Niemała to liczba jak na tamte czasy, biorąc pod uwagę populację mieszkańców miasta. Gdy wojna się skończyła, podliczono straty – łącznie na froncie swoje życie oddało 123 żołnierzy z New Britain, w tym 39 z polskim rodowodem. Mieszkańcy miasta postanowili ufundować pomnik tym bohaterskim żołnierzom. Pierwszy został zbudowany z drewna, a następnie zbierano fundusze na bardziej okazały i murowany, który udało się postawić w 1928 r. Kolumnę o wysokości 27 m otaczają murowane półkola, a na nich umieszczono tabliczki z brązu z nazwiskami poległych.

11 listopada br., punktualnie o godz. 11:00, mistrz ceremonii – weteran piechoty morskiej sierżant John Lynch, honorowy członek Pl. #111 SWAP im. gen. Józefa Hallera – przywitał przybyłych na tę uroczystość, wymieniając z nazwiska przedstawicieli różnych formacji wojskowych – organizacji weterańskich, które wystawiły poczty sztandarowe. Hymn narodowy odśpiewali uczniowie szkoły średniej, inwokację wygłosił ks. Michael Casey, następnie złożono wieńce przy pomniku i oddano salwę honorową, po czym głos zabrali: burmistrz miasta New Britain  Erin Stewart, komisarz NB Veteran Council John Buckley, Tammy Marzik z Rocky Hill i ks. Michael Casey. Prowadzący ceremonię przypomniał o obecności dwóch uczestników II wojny światowej, w tym 99-letniego Józefa Smyka - uczestnika Bitwy o Monte Cassino.

Robert Iwanicki

wróć

Fotorelacje

37-lecie klubu Polonia Society of Korona, Inc.

W sobotni wieczór, 7 listopada, na słynnej już Polance, odbył się Bal Polonijny zorganizowany przez klub Polonia Society of Korona, Inc., podczas którego celebrowano 37-lecie istnienia tej organizacji. Fot. Facebook.com/ Polonia Society of Korona, Inc.

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Listopad
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
            01
02 03 04 05 06 07 08
09 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com