Connecticut

poleć serwis drukuj

Eskadra Kościuszkowska powróci do muzeum lotnictwa

12-14-2020

Muzeum Lotnictwa w...
Wizualizacja nowej,...
Ekrany dotykowe...
Fot. New England...
Fot. New England...
Historia polskich...

Dzięki współpracy między Muzeum Lotnictwa w Nowej Anglii (New England Air Museum), które mieści się w Windsor Locks w Connecticut a Polską Katedrą na uniwersytecie Central Connecticut State University, wystawa o słynnej Eskadrze Kościuszkowskiej powróci do muzeum po ponaddwuletniej przerwie. W 2018 roku były dyrektor muzeum przekazał wystawę Polskiej Katedrze, wyrażając niechęć, by stanowiła ona nadal część zbiorów muzeum. Z decyzją tą nie zgadza się Debbie Reed, która przejęła stanowisko dyrektora muzeum w zeszłym roku i rozpoczęła działania, aby wystawa powróciła do Windsor Locks. Dzięki trwającej obecnie kampanii, w ramach której podejmowane są starania aby zebrać $125,000, wystawa prezentowana będzie w nowym, multimedialnym formacie i ma wzbudzić jeszcze większe zainteresowanie odwiedzających.

Podniebni bohaterowie

Eskadra Kościuszkowska powstała w Polsce w 1919 roku i – co ciekawe – składała się głównie z amerykańskich wolontariuszy. W latach 20. XX wieku odegrała znaczącą rolę w wojnie polsko-ukraińskiej i polsko-bolszewickiej. Sformowany 2 sierpnia 1940 r. w Wielkiej Brytanii słynny Dywizjon 303 im. T. Kościuszki, składający się już głównie z polskich lotników i walczący pod brytyjską komendą, kontynuował tradycje tej eskadry. Polscy lotnicy w sposób szczególny zapisali się podczas II wojny światowej w zwycięskiej bitwie o Anglię. Historia ta była stosunkowo mało znana, dopóki w 2018 roku na światowych ekranach nie opowiedziały jej dwa filmy: „Dywizjon 303”, nakręcony z budżetem 4 milionów dolarów oraz „303. Bitwa o Anglię”, wyprodukowany kosztem 10 milionów dolarów.

Wystawa o polskich lotnikach od 2007 roku była stałą atrakcją muzeum, gdzie trafiła dzięki staraniom profesora Mieczysława Biskupskiego, który zarządza Polską Katedrą na mieszczącym się w New Britain Central Connecticut State University, oraz Waldemara Kostrzewy, dyrektora rady doradczej przy Katedrze. Jej celem było pokazanie poświęcenia i wkładu Polaków w walkę o wolność w czasie II wojny światowej, uhonorowanie postaci Tadeusza Kościuszki oraz promocja historii Polski, szczególnie wśród Amerykanów odwiedzających muzeum, których liczbę szacuje się między 40,000 a 45,000 rocznie. Ekspozycja składa się z mundurów, emblematów, zdjęć, modeli samolotów, obrazów oraz książek. W jej skład wchodzą również multimedialne prezentacje i informacje oraz wykłady profesora Biskupskiego.

Kontrowersyjna decyzja

Decyzja usunięcia wystawy z muzeum, po tym jak były już dyrektor muzeum zasygnalizował, że muzeum zajmować będzie się tylko i wyłącznie historią lotnictwa w stanie Connecticut, wzbudziła sporo emocji wśród lokalnej Polonii. Proponowano utrzymanie wystawy w okrojonej postaci, ale ostatecznie wystawa o polskich lotnikach trafiła do biblioteki przy Polskiej Katedrze na stanowym uniwersytecie w New Britain. W tym samym czasie muzeum zlikwidowało kilka innych wystaw nienawiązujących do stanu Connecticut. Profesor Biskupski nazwał ową decyzję „polityczną”. Losy wystawy zmieniły się jednak wraz ze zmianą dyrektora muzeum w 2019 roku, kiedy posadę tę objęła Debbie Reed.

Nie zgadzałam się z decyzją mojego poprzednika o usunięciu wystawy, byłam zaangażowana (w innej roli – red.) w prace komitetu przy pierwotnej instalacji wystawy i zdawałam sobie sprawę z tego, jak ważna jest historia Eskadry Kościuszkowskiej i Dywizjonu 303 – tłumaczy Debbie Reed w rozmowie z „Białym Orłem”. Po tym jak została mianowana nowym dyrektorem muzeum, otrzymała list gratulacyjny z CCSU z prośbą o ponowne podjęcie tematu wystawy. Kolejne spotkania były, jak twierdzi dyrektor, bardzo owocne. Na wystawę przeznaczono więcej miejsca, opracowany został nowy plan wystawy z lepszym oświetleniem oraz interaktywnymi ekranami, które przekażą odwiedzającym dodatkowe szczegóły. Wystawa będzie jedną z trzech, jakie w najbliższym czasie mają wzbogacić muzeum. Oprócz historii Eskadry Kościuszkowskiej kolejne dwie wystawy opowiedzą historię Dywizjonu Lafayette’a z I wojny światowej oraz grupy lotników myśliwskich amerykańskich sił powietrznych z II wojny światowej nazwanej „Tuskegee Airmen”, która składała się z afroamerykańskich obywateli USA. – Dzięki tym trzem nowym wystawom muzeum będzie w stanie bardziej kompleksowo przekazać historię o dzielnych lotnikach przeszłości przyszłym pokoleniom – twierdzi dyrektor Debbie Reed.

Zasłużony powrót

Nie wiadomo jeszcze, kiedy nastąpi ponowne otwarcie wystawy o Eskadrze Kościuszkowskiej w Muzeum Lotnictwa w Windsor Locks. – Mam nadzieję, że nastąpi to w przyszłym roku, w jakimś ważnym dla Polonii dniu, jak np. 3 maja bądź bardziej prawdopodobnie 11 listopada – tłumaczy profesor Biskupski z CCSU. Niewątpliwie na termin realizacji projektu wpłynęła też pandemia. Szacuje też, że udało już się zebrać około jednej czwartej kwoty potrzebnej na budowę wystawy, głównie dzięki wsparciu kilku kluczowych polonijnych organizacji. – Różnicę nadrobić będziemy musieli wsparciem od lokalnej Polonii i polskich biznesów – sugeruje profesor Biskupski w rozmowie z „Białym Orłem”. Jest też przekonany, że tym razem wystawa zostanie w muzeum na stałe. Zapytany o to, jak ważna dla lokalnej Polonii jest ta wystawa, prof. Biskupski odpowiada, że jest ona niezmiernie ważna nie tylko w Nowej Anglii, ale dla całej amerykańskiej Polonii. – Ta wystawa osiąga kilka celów, po pierwsze nawiązuje do roli, jaką odegrali Polacy w II wojny światowej i jak przyczynili się do jej zakończenia, Amerykanom polskiego pochodzenia daje kolejny powód do dumy, a w przypadku Amerykanów bądź innych odwiedzających zwiększa ich wiedzę na temat historii Polski i co za tym idzie, w świadomości odbiorców wzrasta znaczenie Polski – wyjaśnia.

Potrzebne wsparcie

Projekt wystawy honorowym patronatem objęli ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek oraz zastępca gubernatora stanu Connecticut Susan Bysiewicz. Włączyły się w nią również liczne organizacje, takie jak Polski Instytut Naukowy, Instytut Piłsudskiego w Ameryce, Polskie Muzeum Historii w Warszawie, Polsko-Amerykańskie Stowarzyszenie Historyczne, Fundacja Kościuszkowska oraz warszawskie Muzeum Łazienkowskie. W sekcji muzeum dedykowanej wystawie, która ma się mieścić w głównej części pomieszczenia, mają powstać nowe gabloty oraz kioski informacyjne z ekranami dotykowymi, które opowiadać będą historię eskadry. „Polska jest najbardziej lojalnym europejskim sojusznikiem Ameryki, a ta wystawa pomoże nam zrozumieć dlaczego” – czytamy w broszurze opisującej projekt.

Dość często w kręgach polonijnych słyszy się o konieczności promowania historii Polski wśród Amerykanów. Nowoczesna i stała wystawa o Eskadrze Kościuszkowskiej i Dywizjonie 303 w jednym z największych i najważniejszych muzeów poświęconych lotnictwu w USA jest do tego idealną okazją i jej organizatorzy mają nadzieję, że poprze ją Polonia nie tylko w stanie Connecticut czy Nowej Anglii, ale w całej Ameryce. Wszystkie osoby, które wesprą wystawę, będą wyszczególnione na liście „przyjaciół Eskadry Kościuszkowskiej” a ci, którzy wesprą projekt dotacją w kwocie $1,000 bądź wyższą, będą odrębnie wyróżnieni.

Darek Barcikowski

wróć

Fotorelacje

Sylwester w Polskim Centrum w Clearwater

Nowy Rok hucznie powitano w Clearwater, gdzie w Polskim Centrum odbyły się w jednym czasie aż dwie imprezy – tradycyjny i elegancki bal sylwestrowy w audytorium oraz dyskoteka sylwestrowa w sali barowej, ciesząca się popularnością zwłaszcza wśród młodszej generacji Polonii. Fot. Jola Piątek, facebook.com/pcjp2

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Kalendarium

Styczeń
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Zobacz kalendarz

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com