Connecticut

poleć serwis drukuj
Polish American Bar Association W pierwszym...

„Polacy chcą mieć polskiego adwokata”

12-18-2016

1 grudnia br. w New Britain odbyło się pierwsze spotkanie Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Adwokatów w Connecticut (Polish American Bar Association). O jego powstaniu, celach, misji i planach na przyszłość „Biały Orzeł” rozmawiał z wybraną na prezydenta tego stowarzyszenia 31-letnią Agnieszką Romanowską.

„Biały Orzeł”: Jak doszło do powstania Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Adwokatów w Connecticut?

Agnieszka Romanowska: To był tak naprawdę pomysł Mariusza Kurzyny, który jest wiceprezydentem tej organizacji. W Connecticut są podobne organizacje np. Włosko-Amerykańskie czy Azjatycko-Amerykańskie Stowarzyszenie Adwokatów. Jest też Stowarzyszenie Adwokatów Connecticut, którego członkiem jest prawie każdy adwokat w stanie. Doszliśmy do wniosku, że w Connecticut jest bardzo dużo polskich adwokatów i ich liczba cały czas rośnie. Mariusz dostrzegł tutaj możliwość stworzenia takiej grupy adwokatów, którzy albo są Polakami, albo mówią po polsku, albo mają rodziców Polaków. Zorganizował na samym początku listę ponad 400 adwokatów, do których wysłał pierwszy list. Odzew był spory. Wiele osób odpisało, że cieszą się, że taka organizacja powstaje i chcieli więcej informacji.

1 grudnia odbyło się wasze pierwsze spotkanie...

Tak. To było ważne spotkanie, na którym wybraliśmy władze stowarzyszenia i zaakceptowaliśmy statut. Określa on naszą strukturę, przyjmowanie nowych członków oraz to, w jaki sposób nasza organizacja będzie działać. Członkowie wybrali też prezydenta, wiceprezydenta oraz skarbnika. Po tym spotkaniu możemy lepiej działać, bo wszystko jest już jasne.

A ile osób się pojawiło na spotkaniu w restauracji Belvedere?

Około 20. Mieliśmy nadzieję, że będzie około 25 osób, ale data spotkania nie wszystkim pasowała. W przyszłości takie spotkania będziemy organizować dużo częściej, bo wiele osób w ogóle nie słyszało o naszym stowarzyszeniu. Dlatego też wydaje mi się, że te 20 osób to była całkiem niezła frekwencja. Ale mam nadzieję, że nasza grupa się powiększy, co także jest naszym celem. Mamy też takie marzenia, żeby robić też spotkania bardziej nieformalne, np. networkingowe happy hours, na których ludzie mogą się spotkać i poznać. Będziemy się też starali organizować wspólne spotkania networkingowe z innymi stowarzyszeniami adwokatów w Connecticut, żeby zobaczyć jak oni pracują. Chcemy też utrzymywać kontakt ze studentami prawa. Obecnie mamy grupę z Uconn, ale są jeszcze Quinnipiac Law School czy Yale Law School. Chcemy zobaczyć, czy te szkoły też mają polsko-amerykańskich studentów, którzy chcieliby się pojawić na naszych spotkaniach.

Jakie są główne cele stowarzyszenia? Co chcecie robić?

To jest organizacja profesjonalistów, więc głównym celem jest rozwój kariery poprzez kontakt z innymi adwokatami. Na spotkaniach rozmawiamy o edukacji, nowym prawie czy konkretnych sprawach. Dużą część zajmuje też networking. Mamy adwokatów, z których każdy w zasadzie zajmuje się inną działką, np. sprawami kryminalnymi czy biznesowymi, tak jak ja, i przez to możemy sobie przekierowywać sprawy. Gdy np. ja mam jakąś skomplikowaną sprawę, w której jest element prawa, którym się nie zajmuję, to dzięki temu stowarzyszeniu mogę skierować tego klienta do znajomego. Albo gdy potrzebuję jakiejś informacji, to też mogę zadzwonić do członków stowarzyszenia. Jest też trzeci element członkostwa w PASA. Zauważyłam, że część członków chce po prostu bardziej zaangażować się w życie polonijne w Connecticut. Ja sama urodziłam się w Polsce i przyjechałam tu, gdy miałam 10 lat, więc dla mnie osobiście jest ważne, aby wspierać polską kulturę i żeby nie zapomnieć o tej części mojego życia. Wielu polonijnych adwokatów też chce mieć kontakt z polską kulturą. A poprzez członkostwo w Polsko-Amerykańskim Stowarzyszeniu Adwokatów są też automatycznie członkami Fundacji Polsko-Amerykańskiej w Connecticut, której nasze stowarzyszenie jest jednym z programów. Ta fundacja podaje nam różne informacje o polskich koncertach, o Galerii Chwały Imigrantów i innych wydarzeniach kulturalnych.

W jakim wieku są członkowie stowarzyszenia? Czy są to młodzi adwokaci, czy raczej starsi?

Nasza organizacja łączy dosłownie wszystkie pokolenia i to ze wszystkich części każdego miasta stanu Connecticut. Mamy nawet taki piękny przypadek, że i ojciec, i syn są członkami stowarzyszenia. Mamy też wśród członków studentów prawa, którzy jeszcze nie pracują w zawodzie.

Jak Pani myśli, co zadecydowało o tym, że to właśnie Pani została wybrana na prezydenta Polsko-Amerykańskiego Stowarzyszenia Adwokatów?

Jestem bardzo zaangażowana w działalność Fundacji Polsko-Amerykańskiej i gdy ten nasz program się tworzył, to nie było nim za wiele osób zainteresowanych. Prezes Fundacji prof. Andre Błaszczyński poprosił mnie, żebym ja się tym zajęła. On wiedział, że to jest dla mnie ważne i że chciałam poświęcić na to czas. Zaczęłam więc to wszystko budować, zorganizowałam m.in. naszą stronę internetową i poinformowałam wszystkich o spotkaniu 1 grudnia. Chciałam, żeby ludzie wiedzieli, że tu jesteśmy i chcemy działać. Sądzę, że zostałam wybrana, bo inni widzieli to, że się tym zajmowałam i próbuję to budować.

Czy w stanie Connecticut jest duże zapotrzebowanie na polonijnych adwokatów? Z jakimi sprawami zwracają się Polacy o pomoc?

Jest ogromne zapotrzebowanie. W Connecticut, gdy 6 lat temu zrobiono spis, 300 tys. osób określiło się jako Amerykanie polskiego pochodzenia. To oznacza, że nie tylko w New Britain, ale w całym stanie Connecticut, jest bardzo dużo Polaków. A przez to jest ogromny popyt na adwokatów mówiących po polsku. Myślę, że ciągle ich tu brakuje. Ale ludzie chcą mieć polskiego adwokata, nawet jeśli potrafią dobrze mówić po angielsku. Moja kancelaria reprezentuje sporo Polaków, którzy mają ogromne firmy, biznesy. Są tutaj od 30 lat albo się tutaj urodzili i wydaje mi się, że wolą mieć jednak polskiego adwokata.

Czy stowarzyszenie planuje zaangażowanie się np. w lobbing na rzecz zniesienia wiz dla Polaków?

Nie. Nasza organizacja nie lobbuje, bo to nie jest nasza misja. Chcemy jednak wspierać polskich kandydatów na stanowiska sędziów. Gdy będą ku temu okazje, będziemy zgłaszać naszych członków. Ale nie jesteśmy polityczną organizacją, więc nie sądzę, żebyśmy robili jakiś lobbing w takich sprawach jak wizy.

Wspomniała Pani wcześniej, że członkowie chcą być w stowarzyszeniu, żeby mieć kontakt ze społecznością polonijną. Czy działają też w jakichś innych organizacjach polonijnych?

Tak, ja np. jestem w zarządzie zaufania olbrzymiej organizacji – Catholic Charities, która pomaga biednym ludziom. Wielu adwokatów z naszej grupy aktywnie działa, jak np. Adrian Baron. Jest bardzo aktywny w „Małej Polsce”, gdzie co roku odbywa się festiwal. To dzięki niemu okolica Broad Street została nazwana „Małą Polską”.

opr. bo

wróć

Fotorelacje

Recital w Polskim Centrum w Clearwater

29 kwietnia 2019 r. w Polskim Centrum im. Jana Pawła II w Clearwater odbył się recital uczniów polskiego nauczyciela Fryderyka Koziaka. Swoje muzyczne talenty zaprezentował muzyk grający na gitarze elektrycznej i piętnastu pianistów. Fot. Archiwum PC

zobacz inne galerie

Galerie Video

Jasełka w Webster

Liturgiczny okres Bożego Narodzenia wieńczy Niedziela Chrztu Pańskiego. Uroczystość ta w bieżącym roku przypadła w niedzielę 10 stycznia. Uczniowie i nauczyciele Polskiej Szkoły Sobotniej przy parafii św. Józefa w Webster wybrali ten właśnie dzień na zaprezentowanie tradycyjnych polskich jasełek.

zobacz inne filmy

Realizacja: IdeoPowered by: CMS Edito

Wszelkie prawa zastrzeżone dla BiałyOrzeł24.com